Kāpēc arvien mazāk vīriešu sievietēm dāvina ziedus? Komentē eksperti
foto: AP/Scanpix
Vīrietis nes ziedu pušķus Starptautiskajā sieviešu dienā.
Dzīvesstils

Kāpēc arvien mazāk vīriešu sievietēm dāvina ziedus? Komentē eksperti

Dzīvesstila nodaļa

Jauns.lv, tv3.lt

Kā ik gadu vīrieši pulcējas, lai sveiktu sievietes Starptautiskajā sieviešu dienā. Bet ko nozīmē tradīcija dāvināt ziedus un kāpēc arvien mazāk vīriešu sievietēm pasniedz puķes, kamdēļ sievietes tās saņem arvien retāk?

Kāpēc arvien mazāk vīriešu sievietēm dāvina ziedus...

Vēsturnieks Mindaugs Nefs uzsver, ka veids, kā 8. martu svinēt, dāvinot ziedus, kļuva populārs padomju laikā. Tāpēc Rietumeiropā neviens Starptautisko sieviešu dienu nesvin kā postpadomju valstīs, bet gan uzsver sieviešu politiskās tiesības.

“Padomju laikā izveidojās tāda tradīcija, tāda greizo spoguļu valstība, kad it kā tika deklarēts, ka ir vienlīdzīgas tiesības un sievietēm teorētiski ir iespēja sasniegt augstākos politiskos amatus, bet praktiski sievietēm šādu iespēju faktiski nebija," skaidrojot toreizējo sieviešu situāciju, sacīja Nefs.

Vienlīdzīgu iespēju kontroliera biroja Diskriminācijas novēršanas un komunikācijas grupas vadītāja Mitaute Jurkute atzīmē, ka šī diena tagad ir komerciāla, lai gan vajadzētu būt gluži pretējai.

"Būtu labāk runāt par to, ko mēs šeit varam darīt, lai būtu mazāk vardarbības, piemēram, intīmajā vidē, no kuras sievietes ļoti lielā daļā mūsu valsts cieš. To nevar "piesegt" ar ziediem,” viņa minēja.

Ziedi 8. martā - tradīcija vai pretestība vienlīdzīgām tiesībām?

 

Sieviešu stāvokļa dēļ padomju laikā, pēc vēsturnieces domām, līdz šim pastāv konflikts starp to, vai Starptautiskajā sieviešu dienā apsveikt sievietes ar tulpēm vai arī uzsvērt sieviešu vienlīdzīgu tiesību nodrošināšanu. 

Jurkute iesaka dāvināt ziedus, ko pasniegtu arī citos gadījumos. "Ņemot vērā tam, kam šī diena bija veltīta, šī varētu būt iespēja pārdomāt tos jautājumus, kuros mēs joprojām neredzam progresu vai kur progress ir lēns," ierosināja Jurkute, norādot, ka sievietēm un vīriešiem ir vienādas tiesības, bet dažos gadījumos nevienlīdzīgas iespējas.

"Tikai attieksme ir mainījusies, iespējams, ka ir radusies cita, dziļāka izpratne par sieviešu patiesajām tiesībām. Tomēr tas [8.marts] ir vairāk padomju laika tradīcija, tāpēc, jo ātrāk mēs atmetīsim šo visas pasaules mantojumu, jo ātrāk, manuprāt, mūsu sabiedrība progresēs," sacīja vēsturnieks Mindaugs Nefs, piebilstot, ka labāk koncentrēties uz to, ko sievietes vēlas pateikt par sieviešu savām tiesībām.

Arī Jurkute pastāstīja, ka tradīcijas Sieviešu dienas atzīmēšanai ir mainījušās. Viņai tas vairāk ir pārdomu laiks ar sev tuvajām sievietēm. "Pēdējā laikā man tā ir diena, kad vēlos aprunāties  ar citām sievietēm, draugiem, ģimenes locekļiem, mammu par to, cik daudz laba ir mūsu dzīve. Un tajā pašā laikā runāt par to, kas mums vēl šeit ir nepieciešams," viņa stāsta, komentējot Starptautiskās sieviešu dienas atzīmēšanu.

Kāda ir sieviešu situācija mūsdienu Lietuvā?

Pēc Diskriminācijas novēršanas un komunikācijas grupas vadītājas teiktā, Lietuvā ir gan, ko svinēt, gan par ko cīnīties. Pēc viņas teiktā, Lietuvā, salīdzinot ar citām valstīm, vēlēšanu tiesības nodrošināja salīdzinoši agri. Un sieviešu tiesības vairs nav diskusiju objekts, tagad runa ir vairāk par sieviešu iespējām.

Tāpat lietuvietes ir izglītotākās visā Eiropas Savienībā, taču patiesībā sievietes Lietuvā līdzīgi kā Latvijā joprojām pelna mazāk nekā vīrieši. Lai arī vienlīdzīgas iespējas sievietēm laika gaitā ir progresējušas, taču joprojām ir problēmas cilvēku attieksmē pret sievietēm.

"Sievietes un vīrieša juridiskais stāvoklis, protams, ir vienlīdzīgs, taču šeit mēs vairāk saskaramies ar domāšanas atšķirībām, jo, ja sieviete statistiski vienā un tajā pašā amatā pelna mazāk nekā vīrietis, tad mēs jau saskaramies ar dažiem problēmjautājumiem. Pārsvarā vīrieši, bet arī sievietes, reizēm nenovērtē pašas savas iespējas veidot karjeru,” jautājumu par attieksmi pret sievieti aktualizēja vēsturnieks.

Viņš norāda, ka no senākiem laikiem ir nosakņojies uzvedrības modelis sievietes vērtēt tikai pēc izskata, viņu intelektu atstājot kā otršķirīgu lietu. "Mūsdienās, runājot par sievietēm, pirmkārt, joprojām bieži vien tīk uzsvērt estētiskās lietas, bet skaistumu, un prātu tikai vēlāk," - viņš kā piemēru min līdz mūsdienām saglabājušos domāšanas modeli par sievietēm.