Karstuma viļņi grūtniecības laikā, iespējams, padara mazuļus mazākus
foto: Shuttertock
Bērni

Karstuma viļņi grūtniecības laikā, iespējams, padara mazuļus mazākus

Jauns.lv

Jaunā pētījumā atklāts, ka ekstrēmu temperatūru iedarbība varētu ietekmēt mazuļu dzimšanas svaru.

Karstuma viļņi grūtniecības laikā, iespējams, pada...

Aukstuma vai karstuma stresa iedarbība, jo īpaši grūtniecības pēdējos posmos, var izraisīt to, ka bērni piedzimst pārāk lieli vai pārāk mazi atbilstoši to gestācijas vecumam.

Dzimšanas svars var ietekmēt bērna attīstību un izdzīvošanas iespējas. Tas var arī norādīt uz viņu neaizsargātību pret slimībām un saslimšanām pieaugušā vecumā.

Pētījumā, ko veica pētnieki no Curtin School of Population Health Pertā, tika pārbaudītas vairāk nekā 385 000 grūtniecību Rietumaustrālijā laikā no 2000. līdz 2015. gadam.

Izmantojot universālo termālā klimata indeksu (UTCI), kas raksturo cilvēka ķermeņa fizioloģisko komfortu noteiktos apstākļos, tika pētīta karstuma vai aukstuma stresa iedarbība.

Tika analizēta iedarbība no 12 nedēļām pirms ieņemšanas līdz pat dzemdībām, lai noteiktu, vai tā ir ietekmējusi dzimšanas svaru.

No pētījuma parauga 9,8% bērnu piedzima pārāk mazi un 9,9% piedzima pārāk lieli atbilstoši gestācijas vecumam.

Pētnieki atklāja, ka ekstremāla aukstuma vai karstuma stresa iedarbība grūtniecības laikā palielināja risku, ka piedzimst bērni ar neraksturīgu svaru.

Pētnieki uzskata, ka tas varētu būt tāpēc, ka termiskā stresa iedarbība palielina dehidrāciju un izraisa oksidatīvo stresu un sistēmiskas iekaisuma reakcijas, kas var negatīvi ietekmēt augļa veselību.

Vidējā biotermiskā iedarbība bija no 8,1 līdz 30C, kas norāda uz nelielu aukstuma stresu zemākajā un mērenu karstuma stresu augstākajā UTCI skalas punktā.

Visvairāk izmaiņu dzimšanas svarā bija vērojamas 1% cilvēku, kas bija visvairāk pakļauti šīs temperatūras skalas augšējai vai apakšējai robežai.