"Atvaino, es tomēr nebūšu" - kā pieklājīgi atcelt sarunātās tikšanās
Katram ir gadījies piedzīvot, ka mainās situācija un nākas atcelt tikšanos vai citus plānus, kas apsolīti. Kā to izdarīt pieklājīgi, citus neaizvainojot?
Ieplānots vakars ar draugiem, bet negaidīti izrādās, ka tev tajā vakarā ir ilgāk jāpaliek darbā. Vai arī - tikšanās sarunāta jau vairākas nedēļas iepriekš, bet iepriekšējā dienā saslimi. Iespējams, brīvprātīgi pieteicies vākt naudu sava bērna klases fondam... bet tagad saprati, ka tev vienkārši nav spēka ar to ņemties. Mums katram ir gadījies piedzīvot, ka "dzīve ievieš savas korekcijas" vai arī vienkārši mainās vēlmes, un nākas atcelt plānus, raksta "Reader's Digest".
Daudziem ir grūti paziņot citiem, ka plāni ir mainījušies
Kaut arī pirmajā mirklī tā šķiet vienkārša lieta, daudziem ir ļoti grūti pat tuvākajiem draugiem paziņot, ka plāni ir mainījušies. Kāpēc tā? Jo plāni ir saistīti ar prioritātēm un to, kā mēs nolemjam izmantot savu laiku un enerģiju, kas ir ierobežoti resursi.
Pēc etiķetes konsultāciju aģentūras dibinātājas Janas Gosas teiktā,
vairākums cilvēku jūtas vainīgi, ka atceļ plānus, jo uzskata, ka šādā veidā pieviļ citus. Taču to izdarīt ir vērts iemācīties.
"Ja iemācīsieties noteikt robežas, pateikt "nē" un novērtēt sevi, jūs neļausiet sev pārgurt un būtiski samazināsiet šādu situāciju skaitu," saka eksperte.
Pēc viņa domām, ir ļoti svarīgi, lai atteikums ir pieklājīgs un iemesls maksimāli atklāts. Diemžēl tas nav viegli.
"Protams, nāve, aizkavējies lidojums, smaga slimība un citas no tevis neatkarīgas lietas ir pašsaprotami iemesli," saka etiķetes eksperte Lisa Grotsa, "Golden Rules Gal" dibinātāja, "taču atcelt plānus, jo diena bija grūtāka nekā domāji, jo esi pārāk noguris vai arī kāds cits piedāvāja kaut ko labāku, reizēm nešķiet pietiekams iemesls atcelt tikšanos. Minot šādu iemeslu, tu riskē ne vien aizvainot cita cilvēka jūtas, bet arī izskatīties neuzticams.
Protams, ir iemesli, kuri ir "pelēkajā zonā", piemēram, darba projekts, kurš ievilcies ilgāk nekā domāts, vieglas (neinfekciozas) veselības problēmas vai arī - ka laikus nav atrasta aukle, kas pieskatīs bērnus.
Pēc ekspertes domām, katra paša ziņā ir nolemt, vai tiešām izmantot šādus iemeslus, lai atceltu plānus. "Šie lēmumi bieži vien ir atkarīgi no katra paša sirdsapziņas, jo vissvarīgākais ir, vai esi cilvēks, kurš tur doto vārdu. Ja parasti turi savus solījumus, tad cilvēki sapratīs un piedos, ja kādreiz atcelsi sarunāto tikšanos. Taču, ja tas notiek bieži, reakcija var būt negatīva."
Līdz kuram brīdim ir "legāli" un pieklājīgi atcelt plānus un tikšanās?
Laiks vēl viens ļoti svarīgs kritērijs, runājot par šo tēmu. "Īsā atbilde vienmēr būs - dari to pēc iespējas agrāk," saka Gosa, "cilvēka dabā ir maksimāli ilgi atlikt sarežģītu sarunu, taču, jo ilgāk vilcināsies, jo nepieklājīgāk būs un vairāk neērtību radīsies.
Etiķetes eksperte Kellija Brauna, grāmatas "101 veids, kā radīt apzinātu piedošanu" autore, piebilst, ka ir svarīgi ievērot šo noteikumu:
"Iedomājies sevi otra cilvēka vietā, padomā, kā tava ziņa par atteikumu viņu ietekmēs."
Brauna uzsver, ka slimība (vai tās simptomi) ir viens no visizplatītākajiem attaisnojumiem plānu atcelšanai, un tas var būt ļoti legāls iemesls.
"Ja esi slims un zini, ka tava slimība ir lipīga, vai arī tu vienkārši domā, ka tā varētu būt lipīga, vienmēr labāk ir rīkoties atbildīgi un palikt mājās. Pat ja tas ir pēdējā brīdī," saka eksperte.
Situācija ir nedaudz citāda, ja esi mainījis savas domas un vairs negrasies apmeklēt pasākumu, uz kuru jau esi atbildējis - jā.
Pasākumos, par kuriem ir norāde RSVP (ka jāinformē, vai ieradīsies), piemēram, kāzām, bērnu svinībām un jubilejām, šī atbilde netiek prasīta tāpat vien. Katra persona maksā saimniekam naudu, tāpēc viņiem ir jāzina, cik viesus plānot. Tātad tava neierašanās ir ne tikai sagādā neērtības vai skumdina, bet maksā arī naudu. Laba kāzu etiķete vēsta, ja nav nopietnu neparedzētu problēmu, tad par to, ka plāni mainījušies un neapmeklēsiet pasākumu, jāpaziņo rīkotājam vismaz divas nedēļas iepriekš. Kāpēc divas nedēļas? Parasti šis ir termiņš, kurā ēdinātājiem jāiesniedz galīgais dalībnieku skaits, skaidro etiķetes speciālisti.
Ja esi pārdomājis un neapmeklēsi pasākumu, uz kuru ir iegādātas biļetes
Uz filmām, teātra izrādēm un dažiem citiem pasākumiem iepriekš ir jānopērk biļetes. Tas nozīmē, ka tas, kurš jūs uzaicināja, jau ir ieguldījis naudu tavā apmeklējumā. Jo ātrāk tu paziņosi, ka nevarēsi ierasties, jo lielāka iespēja, ka viņi varēs atgūt samaksāto naudu vai atrast kādu citu, kurš aizies tavā vietā. Ja tomēr atcel savu apmeklējumu pēdējā brīdī, ir pieklājīgi piedāvāt samaksāt par biļetēm.
Ja tas ir darba pasākums
Varbūt tev patīk piedalīties darba pasākumos. Bet, iespējams, tu no šādiem pasākumiem baidies. Jebkurā gadījumā, ja tie ir daļa no tava darba vai uzņēmuma kultūras, tev ir jācenšas tajos piedalīties. Ja tomēr esi nolēmis nepiedalīties, mēģini komunicēt ar kolēģiem citā vidē vai rast kompromisu, teiksim, ierasties tikai uz daļu pasākuma vai palīdzēt sagatavošanās darbos. Jebkurā gadījumā par izmaiņām plānos saviem kolēģiem rīkotājiem (vai vadītājiem) ir jāpaziņo ne vēlāk kā nedēļu pirms pasākuma.
Draugu tikšanās: dažas lietas, ko nevajadzētu darīt
Spēļu vakars, pasēdēšana bārā – daudzas draugu kompānijas labprāt nedēļas noslēgumā dodas satikties kaut kur ārpus mājām. Tā ir lieliska iespēja atpūsties, parunāties un neformālā atmosfērā pavadīt laiku ar draugiem, kolēģiem un pat ģimenes locekļiem. Bet tieši tāpēc, ka tās parasti ir gadījuma rakstura tikšanās, daudzi no mums mēdz tās atcelt pēdējā brīdī.
"Lai arī tava neierašanās draugiem nemaksā daudz naudas, tas var ļoti kaitēt jūsu attiecībām, īpaši, ja tas notiek bieži.
Turklāt tur ir ne tikai nepieklājības faktors. Tas ir arī kaitinoši,” saka Gosa. Viņasprāt, labi draugi vienmēr saprot, ka plāni var mainīties pēdējā brīdī. Tomēr arī šajā gadījumā būtu pieklājīgi informēt, ka nevarēsiet ierasties, vismaz dienu iepriekš, nevis stundu iepriekš.
Kad var atcelt pirmo randiņu?
Vai ir kaut kas sāpīgāks par atnākšanu uz randiņu, stundu (vai vairāk) gaidīšanu un apjausmu, ka otrs neieradīsies? Neviens nevēlas iekļūt šādā scenārijā. Taču etiķetes speciālisti uzsver – ja ir šaubas par randiņu, labāk uz to neiet.
Tomēr vislabāk ir informēt personu, ar kuru tev sarunāts satikties, pieklājīgā veidā. Nevis vienkārši neatnākt.
Un darīt vismaz 12 stundas pirms norunātā tikšanās laika. "Ja izmanto lietotni, atcel tikšanos, izmantojot lietotni. Neizpaud savu personīgo kontaktinformāciju," iesaka Gosa. No otras puses, ja atcelšanas iemesls ir nemaināma situācija un tu joprojām vēlies šo cilvēku redzēt, piedāvā pārcelt tikšanos uz citu datumu.