Kāpēc draudzenes, kuras pazīsti kopš bērnības, piepeši sāk kaitināt?
Katrai sievietei ir gadījies saskarties ar situāciju, ka sen pazīstama, tuva draudzene piepeši nezvana tev un pazūd - uz ļoti ilgu laiku. Vai arī uzskatāmāk – pamatīgi sastrīdaties, un jūsu draudzība beidzas ar vētrainiem kašķiem un dusmām.
Vēl cits aspekts – draudzene it kā bez iemesla rada tevī nepatīkamas emocijas un katrs viņas vārds vai rīcība liekas kaitinošs, un tev vairs nav vēlēšanās ar viņu kontaktēties. Iespējams, ir vēl cita situācija – tavā vai viņas dzīvē ir uzradušies citi cilvēki, kuri ir kļuvuši par labiem draugiem.
Mainoties dzīvei, mainās arī attiecības
„Jūlij, pateicoties tev, es esmu sapratusi, ka pati mainos, tāpēc man ir svarīgi kaut ko mainīt savā dzīvē,” savā pieredzē dalās psiholoģe Jūlija Fjodorova. „Kad viņai lūdzu precizēt, kas ar to domāts, sieviete atbildēja: „Kad satiekos ar kādu un sāku sarunāties, es uzreiz jūtu, vai man ir patīkami kontaktēties ar šo cilvēku. Un, ja ir patīkami, tātad mēs skatāmies un domājam vienā virzienā. Taču, satiekoties pie ikmēneša vīna glāzes ar dažām savām senām draudzenēm, es jūtu, ka viņas sāk mani kaitināt un vairs nevēlos viņas tik bieži redzēt. Mani padara nervozu viņu domugājiens, uzvedība, un es jūtos saspringta. Tad sāku sev jautāt, kāpēc tā notiek,”” savas klientes izjūtas atklāj psiholoģe.
Ko tas īsti nozīmē? Pēc psiholoģes teiktā, vispirms vajadzētu saprast, vai tavā dzīvē ir tuvi cilvēki, ar kuriem attiecības pēdējā laikā ir mainījušās – vai ir jūtama spriedze no vienas vai otras puses. Ja tā ir, tātad vajadzīgas pārmaiņas. Precīzāk sakot, tavā dzīvē kaut kas ir mainījies. Gan tavā, gan tā otra cilvēka dzīvē. Un tas neizbēgami ietekmē arī jūsu attiecības.
Atbildi uz dažiem konkrētiem, ļoti vienkāršiem jautājumiem
Kā to noskaidrot? Psiholoģe iesaka šķietami vienkāršu, tomēr iedarbīgu metodi – paņem papīra lapu, pildspalvu, ērti apsēdies un atbildi sev uz dažiem jautājumiem: kādas ir tēmas, kādās nespējat rast kopīgu valodu, jo tavas un draudzenes domas atšķiras? Kas konkrēti ir tas, kas tevi kaitina draudzenē, liekot just spriedzi un neapmierinātību? Kā šīs lietas ietekmē tavu dzīvi? Un pamēģini sevi iztēloties viņas vietā.
Kāda kliente psiholoģei sūdzējusies: viņai krīt uz nerviem tonis, kādā ar viņas draudzeni grūtnieci sarunājas viņas vīrs. „Viņš ir ļoti ass, manuprāt, nevajadzīgi skarbs, un redzu, ka tas manu draudzeni sāpina. Kad redzēju, kā viņi savā starpā komunicē, biju tik satriekta, ka ar draudzeni nevēlējos tikties vismaz gadu. Kad centos sev formulēt iemeslus, konstatēju, ka es principā nevaru pieņemt šādu vīrieša attieksmi pret sievieti. Taču svarīgākais, ka nevēlējos redzēt arī savu draudzeni,” – tāds bijis šīs sievietes stāsts.
Kas ir mainījies tavā dzīvē vai mainās šajā mirklī?
Pēc speciālistes teiktā, tieši tā arī notiek, tikai sievietes bieži vien to nepamana. Tāpēc apdomā, kas tavā dzīvē ir mainījies vai mainās šajā mirklī. Darbs, karjera, ienākumu līmenis, skatījums uz dzīvi, attiecības – viss, kas vien iespējams. Vai arī ir kaut kas tāds, ko jau sen esi gribējusi mainīt.
„Dzīve jau vispār ir mūsu pašu spogulis. Cilvēki jau neapzināti par draugiem izvēlas sava līmeņa cilvēkus. Ja arī apkārtējie kaut kādā laikā posmā tiek līdz viņu līmenim, tad viņi turpina kontaktēties un draudzēties arī turpmāk. Taču, ja līmeņi kaut kādu iemeslu dēļ radikāli atšķiras, tad ceļi agrāk vai vēlāk šķirsies. Un tas ir jāsaprot pavisam noteikti,” teic psiholoģe Fjodorova.
Taču šim nerakstītajam likumam ir arī cits aspekts – ja cilvēkam dzīvē gribas pārmaiņas, tad viņš neapzināti nomaina savu draugu un pazīstamo loku.
„Piemēram, man gribētos pelnīt vairāk naudas. Tātad var gadīties, ka es neapzināti tiecos kontaktēties ar cilvēkiem, kuru ienākumu līmenis atbilst tam, kādu es vēlētos sev,” saka psiholoģe. Pēc viņas teiktā, galvenais ir pamanīt apkārtējos signālus, kuri sniedz daudz informācijas. Un – sekot savai sirdsbalsij.
Kasjauns.lv / Foto: Shutterstock