Veiksmīga, skaista, bet viena. Ko teikt radu tantēm, kāpēc tev nav drauga?
Veiksmīga, jauna, skaista, bet viena... Bez drauga. Un cilvēki sāk skatīties līdzcietīgi: ak, nabadzīte, viņa laikam ir vientuļa un nelaimīga. Taču speciālisti saka - tas, ka esi viena, noteikti nav apliecinājums tam, ka esi arī nelaimīga. Komentē ģimenes psihoterapeite Iveta Pļaviņa.
Zane (23): manai laimei nav vajadzīgs otrs cilvēks blakus
«Apgalvojumam, ka sieviete, kurai nav attiecību, ir nelaimīga, gan piekrītu, gan arī nepiekrītu. Man bieži ir dienas, kad jūtos kā laimīgākais cilvēks pasaulē, jo esmu viena, brīva, neatkarīga. Varu iet, kur gribu, darīt, ko gribu un, kad gribu, nevienam ne par ko neatskaitoties. Bet ir atkal tādi tumši vakari vai neveiksmīgas dienas, kad tā vien gribas, lai man blakus ir kāds, kam piekļauties, izkratīt sirsniņu, no kura gaidīt atbalstu, pēc kura ilgoties. Ilgas pēc attiecībām rodas arī tad, kad kāda no manām draudzenēm precas vai dzemdē bērnu. Tas ir tik skaisti! Arī man tā gribas, bet uzskatu, ka jebkuram cilvēkam vispirms jāiemācās dzīvot vienam, lai vēlāk spētu savu brīvību dalīt ar kādu citu. Kad sanāk atpūsties kompānijā, kurā manām draudzenēm līdzi ir otrās pusītes, tad ir gadījies attaisnoties, kāpēc man nav drauga. Tas man šķiet pats absurdākais - tieši attaisnoties, nevis vienkārši stāstīt, ka manai laimei nav vajadzīgs otrs cilvēks līdzās, ka arī viena varu būt laimīga. Pēkšņi tās meitenes, kuras pašas ilgi bijušas vienas, bet nu sākušas dzīvot kopā ar kādu puisi, man jautā: «Kāpēc tev vēl nav drauga? Vai tad tu tusēties nemaz neej?» Kad atbildu, ka īsti daudz iespēju iepazīties man tiešām nav, jo daudz strādāju, šī atbilde viņām nepatīk. Jāsāk attaisnot savs juridiskais stāvoklis, lai gan tas taču ir tik normāli! Interesantākais, ka tad, kad šīm draudzenēm pašām vēl nebija pastāvīga drauga, viņām šis jautājums, no citiem vaicāts, ļoti nepatika. Tagad, ja man kāds jautā, kāpēc joprojām esmu viena, atbildu, ka esmu pārāk izvēlīga.»
Laimes sajūta kā ķeblītis...
Laime neslēpjas partnerattiecībās. Ja neesi laimīga pati ar sevi, vīrietis tev līdzās nespēs uzdāvināt laimes sajūtu. Laimes sajūtu varētu pat salīdzināt ar virtuves ķebli. Lai tas būtu stabils un uz tā varētu sēdēt, nepieciešamas vismaz četras kājas, kur partnerattiecības varētu simbolizēt vienu no tām. Taču tikpat svarīgas ir arī citas ar tavu dzīvi saistītās jomas - draugi, darbs, mācības, aizraušanās, hobiji, brīvais laiks un pārējais, kas tev sagādā prieku. Ja spēj godīgi atzīt, ka ilgojies pēc attiecībām, bet pašlaik tās nav izveidojušās, tas ir normāli, jo katrs no mums taču grib mīlēt un sajust mīlestību. Vienkārši tagad tavā dzīvē varbūt ir citas prioritātes, un tikai aiz tām seko savas ģimenes veidošana. Taču, ja godīgi sev uz šo jautājumu atbildēt nespēj, no patiesās atbildes slēpies, varbūt ir vērts atrast patieso iemeslu, kādēļ attiecības izveidot neizdodas.
Visi vīrieši ir cūkas?
Kā noteikt, kad jāsāk satraukties? Ja par to, kādēļ dzīvo viena, atbildi, ka attiecības tev nemaz nav vajadzīgas, ka tev ir labi tāpat, ka precēties nemaz negribi, tas norāda, ka slēpies no šīm emocijām. Vieglāk taču sev liegt to, kas kādreiz radījis sāpes. Tieši tādēļ var dzirdēt sievietes sakām - visi vīrieši ir cūkas, viņi visi ir vienādi, neiešu jau viena tāda dēļ visu savu dzīvi ziedot. Vai arī frāzes - «latviešu vīrieši nekam neder» vai «Latvijā īstu vīriešu nemaz nav». «Lūk, ja es pašlaik dzīvotu ārzemēs, tad gan būtu pavisam citādāk.» Ja pieķēri sevi pie domas, ka arī pati ko līdzīgu esi teikusi, esi nonākusi konfliktā ar sevi. Ar laiku tev var rasties dažādas slimības, regulāri sāpēt galva, izveidoties depresija. Iemesli, kādēļ attiecības negribas veidot, var būt dažādi - nelaimīga mīlestība, vecāku šķiršanās vai biežie strīdi. Zemapziņa negrib ielaist sevī šīs emocijas, tādēļ tu norobežojies no attiecību veidošanas. Viegli jau teikt - tad jāsakārto sava iekšējā pasaule, jo to tik viegli kā grāmatu plauktu sakārtot diemžēl nevar. Bet tieši tas arī jādara, lai sagatavotu sevi attiecībām. Tev paveicies, ja ir labi draugi, ar kuriem vari izrunāties, dalīties savās izjūtās un lūgt padomu, tomēr nereti prātīgāk būtu meklēt speciālista palīdzību - doties pie psihoterapeita vai arī izmēģināt kādu no pašattīstības grupām.
Par to, ka tev ir grūtības veidot attiecības, varētu liecināt arī pašas novērojumi, ka līdz šim tev nav bijušas nevienas ilgstošas un nopietnas attiecības, ka meklē attiecības tikai seksam, nevis emocionālu saišu veidošanai.
Bet attiecību veidošanā var būt arī otra galējība - par visām varītēm būt attiecībās, nemaz neieklausoties savās vēlmēs, kādu tad gribētu līdzās sev vīrieti. Varbūt kā motīvs izveidot šādas attiecības ir sociālais stāvoklis, nauda, varbūt sabiedrības spiediens. Tad ir ļoti viegli aizmirst par to, ko vēlies. Arī šāds attiecību modelis zināmā mērā ir bēgšana no situācijas, kad jādzīvo vienai. Diemžēl šādi veidotas attiecības bieži vien nav laimīgas. Tādēļ ir svarīgi pašai skaidri formulēt, kādam jābūt vīrietim tev līdzās. Iepazīstoties izvērtē, vai viņš būs tev piemērots? Vai tas ir cilvēks, ar kuru gribi būt kopā? Vai ar šo cilvēku vēlies bērnus? Vai šis cilvēks tevi pārmērīgi «nenospiež»? Vai viņš interesējas arī par tevi, ne tikai par sevi? Šie un citi līdzīgi jautājumi var palīdzēt saprast savas patiesās sajūtas.
Viena, tātad nesmuka
Kādēļ ir tik grūti no citiem uzklausīt jautājumu - nu kā tas var būt, ka esi tik skaista, gudra, veiksmīga un visādi citādi lieliska, bet tomēr vēl bez drauga vai vīra, vai otrās pusītes? Šis jautājums ir saistīts ar zināmu stresa devu, jo tas ir tāpat, kā uzklausīt frāzes - tu esi nesmuka, nevērtīga vai neveiksmīga. Tiešiem vārdiem jau tas, protams, netiek pateikts, bet šī doma slēpjas pašā jautājumā. Reizēm tieši radu tantes ir tās, kas tik ļoti interesējas par tavu juridisko stāvokli, kad kādā no svētku reizēm visa ģimene sēžat pie vakariņu galda. Lielākoties, ja citi sāk pārāk interesēties par tavu dzīvi, tas liecina, ka pašu dzīvē kaut kas īsti nav kārtībā. Varbūt viņiem pašiem ir nelaimīgas partnerattiecības, tādēļ ar savu attieksmi pret tevi (no attiecībām brīvu meiteni) viņi izrāda slēptu agresiju. Konkrēta recepte, ko atbildēt uz radu tanšu (vai varbūt arī draudzeņu, kurām ir izveidojušās partnerattiecības) jautājumiem, nav. Arī viņu problēmas atrisināt nevari. Vari jokojot atbildēt ar pretjautājumu - kādēļ tev ir tik svarīgi? Kādēļ tevi tik ļoti interesē mana dzīve un tas, ka dzīvoju viena? Varbūt pašai kas atgadījies ar savu mīļoto?
Vai viena un tāpēc nelaimīga? Nē! Esi laimīga! Piepildi savus dzīves mērķus, bet ļauj sev ilgoties pēc attiecībām. Nenocietinies!