Ēdienu blogere Māra Ziemele atceras recepti, pēc kuras viņas sekotāju skaits auga zibenīgā ātrumā
foto: no privātā arhīva
Māra ir priecīga, ka šis hobijs ir izaudzis pilna laika darbā, jo vienas publikācijas sagatavošana instagramā viņai aizņem divas dienas.
Dzīvesstils

Ēdienu blogere Māra Ziemele atceras recepti, pēc kuras viņas sekotāju skaits auga zibenīgā ātrumā

Ilze Trofimova

Žurnāls "OK!"

Māra Ziemele šobrīd ir viena no populārākajām ēdienu blogerēm Latvijā, un viņas Instagram kontam @edamskaisti ir gandrīz 35 000 sekotāju. Tas viss sasniegts tikai divu gadu laikā! Māra ir pārliecināta, ka viņas veiksmes atslēga slēpjas recepšu vienkāršībā, skaisti pasniegtā un gardā ēdienā.

Ēdienu blogere Māra Ziemele atceras recepti, pēc k...

Kad pandēmija izmaina dzīves plānus

Mārai ēst gatavošana un kūku cepšana patikusi vienmēr, tiesa, līdz meitiņas piedzimšanai tās cepusi diezgan reti. “Viss mainījās, kad piedzima Amanda un es, lai atzīmētu katru viņas mēneša jubileju, cepu kādu kūku. Pieliku klāt mēneša ciparu un iemūžināju to fotogrāfijā, ” viņa atminas. Šo tradīciju Māra turpināja arī tad, kad ģimenei pievienojās dēliņš Mairis. Ik pa laikam tika nobildēts arī kāds ikdienas vai svētku ēdiens, un visas skaistās bildes iegūla “mākonī”. Retu reizi Māra tās pāršķirstīja, līdz 2020. gada sākumā nolēma izveidot Instagram kontu un skaistākos kadrus izlikt publiskais apskatei. Tā kā bildēs bija attēlots vizuāli glīts ēdiens, viņa, daudz neprātojot, kontu nosauca edamskaisti. Tobrīd topošā blogere pat pārdrošākajos sapņos nevarēja iedomāties, ka pēc diviem gadiem viņa būs starp labākajiem ēdienu blogeriem Latvijā un @edamskaisti kontam būs nepilni 35 tūkstoši sekotāju.

Sākumā Māra instagramā bildes ievietoja tikai prieka pēc un par konta attīstīšanu nemaz nedomāja, jo 2020. gada 1. aprīlī bija jāatgriežas darbā birojā pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma, bet šo plānu izjauca pandēmija.

Darba gaitu atsākšanas vietā Mārai nācās no bērnudārza izņemt arī meitiņu un būt mājās ar diviem maziem bērniem. “Tas bija grūts laiks, jo es jau gandrīz divus gadus biju mājās ar dēliņu un mana mājsēde nevis sākās, bet turpinājās. Cilvēki izpirka tukšus veikalu plauktus, kafejnīcas bija aizvērtas. Visi mājās sāka vairāk gatavot un es tajā skaitā, jo bērni nepārtraukti prasīja kaut ko ēst un kaut ko garšīgu. Tobrīd izlēmu, ka eksperimentēšu un mēģināšu gatavot veselīgākas alternatīvas veikalā nopērkamajiem našķiem un bildes un receptes publicēšu instagramā,” stāsta Māra.

Negaidītie panākumi

Māra atminas dienu, kad publicēja mājās gatavoto Kinder penguin, jo šī recepte bija tā, pēc kuras sekotāju skaits auga zibenīgā ātrumā. 2020. gada jūnijā @edamskaisti bija 5000 sekotāju, jūlijā – jau 10 000, un līdz gada beigām kontam sekoja jau 20 tūkstoši! Māra saka, ka nekad nebija domājusi, ka viņas darbībām būs šāds sniega bumbas efekts, bet tajā pašā laikā viņa ir laimīga, ka viss ir attīstījies tieši šādi. “Man ļoti patīk tas, ko daru, un pozitīvā atgriezeniskā saite, ko saņemu no sekotājiem. Viņi mani iedvesmo atkal un atkal gatavot, eksperimentēt, izdomāt jaunas receptes un darboties!”

2020. gadā Māra ieguva 1. vietu kategorijā Ēdienu blogeri ar sekotāju skaitu no 10 000 līdz 25 000 un 2021. gadā –  2. vietu kategorijā Ēdienu blogeri ar vairāk nekā 25 000 sekotāju. Viņa kautrīgi piebilst, ka pirmajā vietā bija Našķoties Zane, un uzreiz paskaidro, ka nav pieradusi pie pastiprinātas uzmanības, jo visu mūžu dzīvo mazpilsētā – Preiļos un visi tur viņu pazīst nevis kā vienu no labākajām ēdienu blogerēm Latvijā, bet vienkārši Māru.

“Zinu, ka citi blogeri sevis popularizēšanā iegulda daudz naudas reklāmās, receptes publicē tikai slēgtos maksas kanālos vai izpauž tikai īpašās meistarklasēs. Man patīk dalīties, man nav žēl publicēt savu recepti, jo es pēc tam saņemu vienreizēju atgriezenisko saiti un tā man ir vislabākā balva. Vienmēr atbildu arī uz neskaidrajiem jautājumiem, jo es gribu, lai arī citiem izdodas pagatavot to, ko piedāvāju, un ir tāds pats rezultāts kā man,” viņa pasmaida. Kādreiz iznākšot arī Māras pavārgrāmata, bet šobrīd tai vēl neesot īstais laiks, kā pati saka – viņas dzīvē viss notiek tad, kad tam ir jānotiek, atliek vien virzīties uz mērķi un pa ceļam sastapt īstos cilvēkus, lai notiktu brīnums.

Pilna laika darbs

Māra ir priecīga, ka šis hobijs ir izaudzis pilna laika darbā, jo vienas publikācijas sagatavošana instagramā viņai aizņem divas dienas. Ideja, recepte, produkti, gatavošana kopā ar bērniem, noformējums, bildēšana, bilžu apstrāde, receptes rakstīšana un publicēšana ir tas  viss, kas paliek aiz kadra, jo sekotājs jau redz tikai gala iznākumu. Mārai idejas ēdieniem dažkārt rodas veikalā, pamanot kādu našķi, citreiz atliek vien ielūkoties ledusskapī. Lai arī ko viņa gatavotu, vienmēr pieturas pie savas devīzes – lai ir vienkārši, veselīgi, skaisti un garšīgi. Māra salīdzinoši reti dodas uz veikalu speciāli pirkt kādu produktu ieplānotajai receptei, jo vislabprātāk gatavo no tā, kas ir mājās, – ikdienišķām un vienkāršām lietām.

“Es cenšos zināmus ēdienus pasniegt nedaudz citādākā veidā. Nesen pagatavoju suši torti, ir tapušas arī kūkas: Serenāde un Vāverīte. Manos ēdienos nav nedz vienradžu asaru, nedz fēniksa astes spalvu, kas būtu kaut kur īpaši jāmeklē,” receptes raksturo Māra. Viņa labprāt ielūkojas arī senajās pavārgrāmatās un atzīst, ka nereti iedomājas, kā šīs receptes varētu adaptēt un padarīt mūsdienīgākas un veselīgākas. “Agrāk daudzās receptēs tika izmantoti cūku tauki un citas taukvielas ļoti lielos daudzumos. Katra pankūka vairs netiek cepta ēdamkarotē cūku tauku.

Pašlaik pieprasīti ir mazāk apstrādāti produkti, dažādi milti, lielāka vērība tiek pievērsta produktu kvalitātei. Arī pati mēģinu pirkt Latvijas produktus, kaut vai tos pašus tomātus – ar Spānijas tomātiem taču var logu izsist, tik cieti! Manī mājo pārliecība, ka pašmāju produkti ir tīrāki – ekoloģiskāki, ka tie ilgtermiņā labvēlīgāk ietekmē veselību. Veikalos var nopirkt biezpiena sieriņus, kas maksā 19 centus. Esmu pagaršojusi – jā, garšīgs, bet kas tajā var būt labs? ” retoriski vaicā blogere.

Palutināt sevi ar gardu, skaistu ēdienu

Tas, kā ēdiens izskatīsies Instagram bildē, ir atkarīgs no Māras noskaņojuma vai tā, kādu noskaņu viņa vēlas radīt. “Mans tētis bija koktēlnieks, brālis ir mākslinieks, un arī manī mīt šis radošais gars, kas izpaužas, pasniedzot ēdienu un to fotografējot,” viņa atklāj. Mārai patīk sīkas detaļas, kas izdaiļo maltīti, tāpēc arī ikdienā ēdiens vienmēr tiek pasniegts, vizuāli skaisti noformēts. Māra saka, ka vēderam jau tāpat būs prieks, bet vajag arī prieku acīm. “Mana vīra vecākiem ir liela saimniecība, kurā strādā arī vīrs, un, tā kā darba ir ļoti daudz, bieži vien viņš mājās pārrodas krietni vēlāk nekā mēs ar bērniem, tāpēc es nereti viņam sūtu mūsu vakariņu šķīvju fotogrāfijas, lai viņš redz, kādas vakariņas palaiž garām.”

Neraugoties uz to, ka virtuve lielākoties ir Māras pārziņā, galvenais gaļas ēdienu gatavotājs ir Māras vīrs un viņa it nemaz nekāro vīram šo nodarbi atņemt. Turklāt viņam pašam tas ļoti patīk, tāpēc gaļas gatavošanai viņš izmanto ne tikai spiediena katlu, bet ir iegādājies arī steika nogatavināšanas kameru. Māra smej, ka viņi ir lauku gurmani, un, tā kā smalku restorānu tuvumā nav, tad atliek pašiem šad tad pagatavot maltīti kā restorānā. Tas ne vienmēr ir tik vienkārši, jo Preiļos dažkārt nav iespējams nopirkt pat garneles. Jūras veltes ģimene iegādājas Rīgā, Rēzeknē vai Daugavpilī. “Sapērkam dažādus gardumus, ko ikdienā nevaram dabūt, mājās pagatavojam un ļaujamies gastronomiskai baudai,” smaidot saka Māra.

Ābolu mini strūdelītes

30 minūtes pagatavošanai

foto: no privātā arhīva

VAJADZĪGS
paciņa bezrauga kārtainās mīklas
3–4 āboli
saujiņa drupinātu valriekstu
1 ola
2 ēdamkarotes kanēļa
1 ēdamkarote riekstu sviesta
10 pilieni Flavor drops saldinātāja vai 2 ēdamkarotes stēvijas vai cukura

foto: no privātā arhīva

PAGATAVOŠANA
1. Atkausē kārtainās mīklas plāksnes. Nomizo ābolus, izņem serdi, sagriež mazos gabaliņos un ber bļodā.
2. Āboliem pievieno kanēli, valriekstus, riekstu sviestu, saldinātāju un kārtīgi izmaisa. Daļiņu ābolu var saspaidīt, lai pildījums būtu biezāks.
3. Kārtainās mīklas plāksni pārgriež uz pusēm, mazliet izrullē, liek uz tās ēdamkaroti pildījuma un aizloka mīklu ciet. Maliņas aizspiež ciet ar dakšiņu.
4. Uz cepamplāts uzklāj cepampapīru un liek virsū strūdeles. Katrai augšpusē ar nazi iegriež trīs nelielus griezienus. Mazā bļodiņā sakuļ olu un ar to pārsmērē katru strūdeli.  
5. Liek cepties līdz 175 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī 10–15 minūtes, līdz tās ir zeltainas.  

6. Izņem no krāsns, ļauj atdzist un pārkaisa ar pūdercukuru.

Smiltsērkšķu siera kūka

20 cm diametra kūkas veidne

1 stunda 30 minūtes pagatavošanai

foto: no privātā arhīva

VAJADZĪGS

PAMATNEI:

150 g cepumu bez cukura vai pilngraudu cepumu
2 ēdamkarotes riekstu sviesta (izmantoju ar tumšo šokolādi)
mazliet piena

VIRSKĀRTAI:
400 g krēmsiera
400 g skābā krējuma 20 %

3 olas
3 ēdamkarotes kukurūzas cietes
3–4 ēdamkarotes smiltsērkšķu (vai citu ogu) biezeņa vai ievārījuma
30 pilieni Flavor drops saldinātāja vai 5–6 ēdamkarotes cukura vai stēvijas

foto: no privātā arhīva

PAGATAVOŠANA
1. Cepeškrāsni uzkarsē līdz 160 grādiem. Uz cepampapīra uzliek formas pamatni, apvelk un izgriež uzzīmēto apli.

2. Kūkas veidni izklāj ar cepamo papīru. Sasmalcina cepumus, pievieno riekstu sviestu un tik daudz piena, lai veidotos viendabīga masa. Ar mitrām rokām no cepumu masas veido kūkas pamatni; cepumu masai jābūt arī gar veidnes malu aptuveni 2 cm augstumā.
3. Bļodā saputo krēmsieru ar krējumu, pēc tam ieputo olas, cieti, saldinātāju un beigās iemaisa ogu biezeni vai ievārījumu.
4. Sagatavoto masu lej uz pamatnes. Veidni liek cepeškrāsnī.
5. Cep 30 minūtes, atver cepeškrāsni, pavelk kūku nedaudz ārā un uz kūkas virsmas uzliek izgriezto cepampapīra apli, lai kūka pārlieku neapbrūnē, un turpina cept vēl 30 minūtes (kopējais cepšanas laiks – 1 stunda).
6. Izņem no krāsns, ļauj atdzist un pasniedz.

Makaronu picu iesmiņi

Vienai cepamplātei

40 minūtes

foto: no privātā arhīva

VAJADZĪGS

300 g makaronu

150 g siera

100 g desas gabaliņu vai šķiņķa

1 tomāts

1 sīpols

½ paprikas

4 ēdamkarotes tomātu mērces vai kečupa

1 ēdamkarote olīveļļas

garšvielas un sāls pēc garšas

grila iesmiņi

foto: no privātā arhīva

PAGATAVOŠANA
1. Liek vārīties makaronus, pieber šķipsniņu sāls. Kamēr makaroni vārās, nelielos gabaliņos sagriež šķiņķi vai desu, tomātu un papriku. Sīpolu sagriež plānās šķēlēs. Sieru sarīvē.

2. Kad makaroni gatavi, nokāš un pievieno olīveļļu, lai nesalīp. Ņem koka iesmiņu un uzdur uz tā makaronus.

3. Kad visi makaroni sadurti uz iesmiņiem, liek tos uz cepamplāts, kas izklāta ar cepampapīru.   Katru iesmiņu apziež ar tomātu mērci vai kečupu, pārkaisa sarīvēto sieru, uzber garšvielas, kādas vēlas, ber virsū tomātus, papriku, desu vai šķiņķi un vēlreiz pārkaisa ar sieru. Pa virsu uzliek sīpola ripiņas.

4. Kad viss sagatavots, liek līdz 175 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī uz pāris minūtēm, lai siers izkūst un nedaudz apbrūnējas.

Siera biezpienmaize

13x23 cm veidne cepšanai

50 minūtes pagatavošanai

VAJADZĪGS
MĪKLAI:

2 olas
180 g biezpiena
45 g miltu (es kombinēju smalko musli ar sēklām un griķu miltus)
20 g kukurūzas cietes
1 tējkarote cepamā pulvera
sāls un garšvielas pēc garšas

PILDĪJUMAM:
100 g siera, vēlams 10 %
3–4 vārītas olas
sauja lociņu

foto: no privātā arhīva

PAGATAVOŠANA:
1. Bļodā liek visas mīklas sastāvdaļas un sajauc, līdz iegūst viendabīgu masu. 2/3 mīklas lej cepšanai paredzētajā veidnē.  

2. Sarīvē sieru, sakapā olas, smalki sagriež lociņus. Visu ber bļodā un samaisa.

3. Siera-olu masu vienmērīgi liek mīklas veidnē, pa virsu pārlej atlikušo mīklu un izlīdzina, lai tā vienmērīgi noklāj pildījumu.  

4. Cep līdz 175 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī aptuveni 30 minūtes. Labi garšo gan silts, gan auksts.

foto: no privātā arhīva

 

Tēmas