Piedzimstot bērnam, izplēn jaunās māmiņas attiecības ar līdzšinējām draudzenēm
foto: Shutterstock
Bieži vien draudzība izzūd tieši tā iemesla dēļ, ka draugi, kuriem bērnu nav, neizprot jaunos vecākus, viņu vajadzības un problēmas. Līdz ar to - viņi attālinās. 
Bērni

Piedzimstot bērnam, izplēn jaunās māmiņas attiecības ar līdzšinējām draudzenēm

Jauns.lv

Jauns.lv

Kad ģimenē ienāk mazulis, nereti izčākst vecāku draudzības, kuras ilgušas daudzu gadu garumā. Vai tā ir neizbēgamība, un kā savu dzīvi plāno tie vecāki, kuri arī pēc bērna piedzimšanas regulāri tiekas ar saviem draugiem, skaidro portāls Lsm.lv un raidījums Latvijas Radio raidījums ģimenēm "Ģimenes studija".

Piedzimstot bērnam, izplēn jaunās māmiņas attiecīb...

Jaunajiem vecākiem ir draudzības, kas dzimst, pateicoties bērniem, bet ir arī tādas, kas, bērniņam atnākot, ar laiku pazūd, raksta Lsm.lv. Lai tā nenotiktu, draugiem savā starpā jābūt atklātiem un jārunā par savām vēlmēm un iespējām, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" vērtē ārste – rezidente psihoterapijā, jauno vecāku atbalsta grupas psihoterapeite Aleksandra Gromova un Latvijas Universitātes doktorante, mātišķības pētniece Elza Lāma.

Šķiet, draugi, kuri iegūti izglītojoties vai nodarbojoties ar hobijiem, līdzās būs vienmēr. Tomēr tā nav, un viens no pārbaudījumiem draudzībai ir brīdis, kad kāds vai kāda kļūst par māmiņu vai tēti. Daudzas draudzības diemžēl tad vienkārši izčākst.

Vai tas ir neizbēgami, ka brīdī, kad piedzimst bērns, draugu loks jaunajiem vecākiem sarūk, vai tas ir kārtējais draudzības pārbaudījums?

"Bērna piedzimšana ir saistīta ar ļoti lielām izmaiņām, tostarp izmaiņām draudzībās un draugu lokā. Bet tas nav neizbēgami, ka visas draudzības ar cilvēkiem, kuriem bērnu nav, pavisam pazudīs," vērtē Gromova.

"Es arī varu teikt, ka stāsti ļoti atšķiras, ka ir draudzības, kas dzimst tikai tāpēc, ka ir bērni, un ir draudzības, kas varbūt uz mirkli izčākst un tad atkal uzrodas no jauna. Ir arī tādas draudzības, kas paliek tikai stiprākas un pilnveidojas. Mana personīgā pieredze ir tāda, ka varbūt tās draudzības, kas tiešām bija jēgpilnas un ciešas, tās vienkārši izturēja to laika un mātišķības slogu un tiešām kļuva vēl labākas," pauž Lāma.

Bieži vien draudzība izzūd tieši tā iemesla dēļ, ka draugi, kuriem bērnu nav, neizprot jaunos vecākus, viņu vajadzības un problēmas, līdz ar to attālinās, raksta Lsm.lv

"Es personīgi savā pieredzē saskaros gan tad, kad manai draudzenei piedzima bērns, gan pēc tam, kad man piedzima bērns, ar to, ka cilvēki, kuriem nav bērnu, bieži vien nesaprot, kādā veidā es varu savu draudzeni neatbalstīt, vai kādā veidā palīdzēt, jo no malas šķiet tik ļoti nesaprotami, kas tur notiek," atzīst Gromova.

Tāpat psihoterapeite uzsver, ka lielākais atbalsts no draugiem jaunajiem vecākiem visbiežāk nav vajadzīgs tūlīt pēc bērniņa piedzimšanas, bet drīzāk kādu laiku pēc tam, kad ikdienas dzīve ieiet rutīnā. 

"Visizteiktākā vientulības sajūta parādās tieši pēc kādiem diviem mēnešiem,

jo pirmajā mēnesī cilvēks ir tik ļoti iedziļinājies jaunajā dzīvībā un jaunajos pienākumos, ka varētu nebūt ne laika, ne spēka domāt par draugiem. Bet, kad jau viss ir uz sliedēm, tu pēkšņi skaties apkārt un saproti, ka īstenībā neviena nav," atzina Gromova. 

Tiem, kas vēlas saglabāt draudzību, speciāliste atklāti jautāt jaunajiem vecākiem – kad būt klāt, cik bieži zvanīt, vai viņi sagaida kādu palīdzību, vai varbūt, tieši pretēji, vēlas laiku vienatnē. 

Vienlaikus draugiem jāņem vērā, ka jaunās māmiņas iespējas pat tad, ja satikšanos viņa ļoti vēlas, var būt ārkārtīgi ierobežotas

– bērnam ir konkrēti barošanas laiki, arī ne visas kafejnīcas iespējams apmeklēt vai līdz tām nokļūt ar ratiņiem, ne visas draugu kompānijai ļoti mīļas satikšanās un izklaides vietas ir piemērotas bērniem. Tāpat jāsaprot, ka tikšanās, visticamāk, būs jāieplāno kādu laiku pirms tam. 

Līdz ar bērniņa piedzimšanu mainās visa sievietes dzīve. Sākas jauns posms, kurā ir arī  ļoti daudz zaudējumu. Turklāt apkārtējā sabiedrība par tiem pat nenojauš, jo ir taču piedzimis vesels bērniņš, tāpēc mamma klusē un baidās atzīties, ka viņai ļoti pietrūkst ierastās dzīves.

Jaunajā dzīvē viens zaudējums seko otram – kādai jāatsakās no mīļākā ēdiena, kādai ilgi sāp fiziska dzemdību trauma, kāda pazaudējusi mīļos ikvakara rituālus – un depresija ir klāt. Ja sievietei ir nosliece uz depresīvāku noskaņojumu, tad pēc dzemdībām sevi jāvēro ar dubultu uzmanību. Kā saprast, ka jau iedegusies sarkanā lampiņa, lasi šeit.

Mazuļa piedzimšana ir skaists un prieka pilns notikums, taču dzīvē tas ievieš lielas korekcijas - un ne tikai sievietes, bet arī vīrieša, jaunā tēva, līdzšinējā, iespējams, salīdzinoši bezrūpīgajā dzīvē. Pēkšņi ir kāds, kuram ir nepieciešama viņa klātbūtne, mīlestība un rūpes. “Tas ir tāds 24 stundu darbs,” skaidro psihoterapeits Andris Veselovskis. Turklāt visbiežāk tas jāspēj apvienot ar pilnas slodzes darbu un sociālajiem kontaktiem, tikšanos ar draugiem – tas vīrieša dzīvē ir kas nebijis. 

Visu raidījumu "Ģimenes studija" klausies šeit: