Ādas kopšana rudenī: ir ļoti naivi domāt, ka problēmas beigsies pašas no nevis
foto: Shutterstock
Jebkurā gadalaikā ļoti svarīgi ir sejas ādu no rīta un vakarā attīrīt ar speciālu līdzekli, to nomazgājot ar ūdeni. Sejas noskalošana tikai ar ūdeni nav attīrīšana!
Skaistums

Ādas kopšana rudenī: ir ļoti naivi domāt, ka problēmas beigsies pašas no nevis

Ilze Trofimova

Žurnāls "OK!"

Kā kopt ādu, mainoties sezonām, un kam pievērst pastiprinātu uzmanību? Stāsta medicīnas zinātņu doktore, Era Esthetic dermatoloģe Olga Zaikovska.

Ādas kopšana rudenī: ir ļoti naivi domāt, ka probl...

Kas gaidāms?

Ja vasarā galvenie uzdevumi bija sejas ādas mitrināšana un pasargāšana no saules, tad rudenī lielāka uzmanība jāpievērš vispārējā ādas stāvokļa uzlabošanai. Āda pēc vasaras vienmēr ir ļoti sausa un rudenī paliek vēl sausāka. Tiklīdz izbalo iedegums, atgriežas pelēcīgums un parādās citas ādas problēmas, kas pa vasaru šķita pazudušas.

Piemēram, rozācija, kad daļa sejas visu laiku ir kā apsārtusi vai arī ar izteiktu kapilāru tīklojumu. Daudzām sievietēm šķiet, ka vasaras saulīte ir palīdzējusi tikt galā ar akni, bet tā nebūt nav! Rudenī pumpas atkal ir klāt, turklāt to ir krietni vairāk nekā iepriekš. Tāpēc ir maldīgi domāt, ka saule ārstē akni. Jā, pirmie saules stari tiešām uzlabo ādas stāvokli, bet, vasarai turpinoties, āda cenšas sevi pasargāt no kaitīgajiem UV stariem, tāpēc sabiezē. Atmirušās ādas šūnas nosprosto tauku izejas kanālus, tie aizveras, un veidojas zemādas tauku nosprostojumi – komedoni. Šīs vietas iekaist, un parādās pumpas.

Mainoties sezonām, sejas ādai ir jāpielāgojas jaunajiem apstākļiem un tas ne vienmēr izdodas.  Piemēram, iestājoties rudenim, mēdz attīstīties seborejas dermatīts. Tas rodas, kad tauku dziedzeri palielinātā daudzumā producē pēc sastāva izmainītus taukus, kā rezultātā savairojas noteikta veida mikroorganismi. Vizuāli mēs to redzam kā apsārtumu un zvīņas. Šāda zvīņošanās rodas vietās, kur ir visvairāk tauku dziedzeru, – virs deguna spārniņiem, virs uzacīm un pie matu augšanas līnijas.

Izmēģini aparātprocedūras!

Rudenī vēlams doties pie ādas kopšanas speciālista – kosmētiķa, kosmetologa vai dermatologa –, lai sastādītu pareizu ādas kopšanas plānu, ņemot vērā ādas tipu, stāvokli, sūdzības un gadalaiku. Nepieciešamības gadījumā saņemsi nosūtījumu pie citiem speciālistiem, tiks veiktas analīzes, nopietnāku procedūru vai medikamentozas ārstēšanas rekomendācijas.

Piemēram, izārstēt rozāciju vai pigmentāciju ar parastajiem kosmētiskajiem līdzekļiem nav iespējams. Veiksmes atslēga ir pareizas kopšanas un ārstniecisko procedūru apvienošana. Ļoti efektīvas ir aparātprocedūras. No tām nevajag baidīties un maldīgi uzskatīt, ka tās maksā ļoti dārgi. Tā nebūt nav! Palīdzēt kontrolēt sejas ādas apsārtumu vai neglīto asinsvadu tīklojumu var ar pāris lāzerprocedūrām, kuru laikā asinsvadi tiek “salīmēti” kopā. Tāpat mūsdienās nevajag sadzīvot ar pigmentācijas pleķiem – tie nepāries paši par sevi! Arī aknes (pumpu) ārstēšanā var izmantot fotodinamisko vai lāzerterapiju, papildus lietojot medikamentus.

Tiesa, kamēr saulīte vēl ir pietiekami spoža, aktīvās procedūras veikt nevajadzētu, bet septembris un oktobris ir ideāli mēneši, lai ādu tām sagatavotu. Jo, piemēram, likvidējot pigmentācijas plankumus bez ādas iepriekšējas sagatavošanas, tie nevis pazudīs, bet bieži vien var kļūt vēl izteiktāki. Ādas sagatavošanas procedūras ietver attīrīšanu, eksfoliāciju jeb atmirušo ādas šūnu noņemšanu ar saudzējošiem pīlingiem un intensīvu mitrināšanu, lai stiprinātu ādas barjeras aizsargfunkcijas. Kad āda sagatavota, var ķerties pie agresīviem pīlingiem un lāzerprocedūrām.

Septembrī un oktobrī var veikt dažādas injekcijas, piemēram, pēdējā laikā ļoti pieprasītas ir PRP jeb plazmas injekcijas (plazmoliftings), kurās tiek izmantota plazma, kas iegūta no paša procedūras saņēmēja asinīm. Tā ir ļoti efektīva procedūra, kuras rezultātā āda kļūst gludāka, gaišāka, mirdzošāka, jauneklīgāka, pazūd bālums un pelēcīgums.

Citas ļoti efektīvas un jau gadu desmitiem rezultāta ziņā pārbaudītas procedūras ir biorevitalizācija un mezoterapija, kad ādā ļoti mazu dūrieniņu veidā tiek ievadīta hialuronskābe, dažādi vitamīni un mikroelementi. Šādā veidā āda tiek intensīvi mitrināta un tiek stimulēta tās atjaunošanās. Tāpat tagad ir piemērots laiks dažādām vieglām augļskābju pīlinga procedūrām, kas ādu sagatavo, nevis ārstē, bet nopietns ķīmiskā pīlinga kurss gan jāatliek uz vēlāku rudeni. 

Ikdienas ādas kopšana rudenī

Jebkurā gadalaikā ļoti svarīgi ir sejas ādu no rīta un vakarā attīrīt ar speciālu līdzekli, to nomazgājot ar ūdeni. Sejas noskalošana tikai ar ūdeni nav attīrīšana! Efektīvākai ādas attīrīšanai 1–2 reizes nedēļā var lietot maigu sejas skrubi vai enzīmu pīlingu, tomēr ādu nevajadzētu pārlieku berzt. Rudenim īpaši piemērots ir maigs augļskābju pīlings.

Pēc attīrīšanas sejas ādai ir nepieciešama tonizēšana. Vari izmantot toniku, celulāro vai termālo ūdeni ar hialuronskābi un sabalansētu pH līmeni. Šajā gadalaikā sejas mazgāšanas un tonizēšanas līdzekļi var būt maigāki, bez alkohola un ar ne tik agresīvām sastāvdaļām kā vasarā, jo āda ir ļoti jutīga un daudz cietusi no vasarā piedzīvotā. 

Turpini ar mitrināšanu – uzklāj serumu, kura sastāvā var būt jau pieminētā hialuronskābe, C vitamīns. Ļoti svarīgi ir atcerēties, ka mitrināšana nepieciešama ne tikai sejas ādai, bet arī rokām, kakla un dekoltē ādai, arī lūpām. Bieži vien par šīm zonām tiek piemirsts, bet āda tajās ir ļoti jutīga un maiga, un tieši tā bieži vien nodod sievietes patieso vecumu. Ir speciāli produkti, kas radīti šīm delikātajām zonām, bet te droši vari klāt arī acu zonai domātos kopjošos līdzekļus.

Ja lieto sejas skrubjus un pīlingus, ņem vērā, ka tie noņem atmirušo ādu, tāpēc āda daudz vieglāk iztvaiko un kļūst vēl sausāka. Tāpēc mitrināšanai jābūt vēl intensīvākai. Izmanto dažādas mitrinošās maskas ar alveju, hialuronskābi, pantenolu, kas neļaus ādai iztvaikot un atūdeņoties un palīdzēs atjaunoties šūnām.

Lai arī rudenī saules jau ir krietni mazāk, tomēr joprojām ir ļoti svarīgi dienas laikā pasargāt ādu no kaitīgo UV staru iedarbības, tāpēc dienas krēmam jābūt vismaz ar SPF 10–15. Ja tava āda ir problemātiska, derēs krēms, kuram ir lielāks SPF. Rudenim lieliski piemēroti ir BB un CC krēmi, jo tie ne tikai aizsargā seju no UV stariem, bet arī vizuāli uzlabo ādas stāvokli, neaizķepina poras un piešķir sejai skaistu, vienmērīgu toni. Vakarā vari klāt barojošāku krēmu ar ādu reģenerējošām īpašībām.

Ļoti svarīgi, lai krēmu un serumu, ko izvēlies lietot kopā, sastāvā ir labi komponenti, kas savstarpēji sadarbojas. Ļoti populārs ir gliemju ekstrakts – mucīns. Krēmi ar mucīnu uzlabo ādas tonusu, intensīvi mitrina un reģenerē ādas šūnas. Ļoti efektīvi ir peptīdus saturošie produkti. Gada tumšajā laikā noteikti jāatceras par retinolu jeb A vitamīnu. Tas ir brīnumdaris, kas ne tikai noņem atmirušās ādas šūnas un veicina kolagēna ražošanu, atjauno ādu, mazina krunciņas, grumbas un citas novecošanās pazīmes, bet, ilgstoši lietojot, ievērojami uzlabo un ārstē ādu. Ar retinolu ir jābūt ļoti uzmanīgai, jo tas var izsaukt spēcīgu ādas reakciju. Nav pareizi nopirkt retinola kapsulas, kas domātas iekšķīgai lietošanai, tās pārdurt un šķidrumu smērēt uz sejas. Pirms iegādāties kopjošo līdzekli ar retinolu, vēlams konsultēties ar speciālistu, lai piemeklētu sev vispiemērotāko līdzekli un saņemtu informāciju, kā to pareizi lietot, jo āda pie retinola ir jāpieradina pakāpeniski.