Vīrietis un sieviete tiešām ir "tikai draugi" - kā tas iespējams?
Daudzi domā, ka sieviete un vīrietis nevar būt draugi, kamēr citi uzskata, ka tieši tā ir patiesākā no visām draudzībām.
Lielākajai daļai cilvēku draudzība ir ļoti svarīga dzīves sastāvdaļa. Lai gan pētījumi par draudzību notiek retāk kā par romantiskām vai vecāku un bērnu attiecībām, mēs zinām no mazotnes, ka labi draugi ir milzīga vērtība. Ilgstoša draudzība ir stabilitātes un izaugsmes, prieka un atmiņu avots – veids, kā bagātināt savu dzīvi, raksta psychologytoday.com.
Daudzos veidos draugi mums ir tuvāki nekā laulātie partneri, jo bieži vien ar tiem dalām noslēpumus, sajūtas un raizes daudz atklātāk nekā ar saviem partneriem. Arī savas romantiskās attiecības plaši izklāstām draugiem, taču par draugiem sūdzēties savam vīram vai sievai vilcināmies…
Jo līdzīgāki, jo vieglāk
Psihologu uzmanības lokā bieži vien nonāk jautājums par vīriešu un sieviešu draudzību. Daudzi no viņiem uzskata, ka šāda draudzība nav iespējama, jo slēpj vienpusējas vai abpusējas romantiskas jūtas. Citi speciālisti gan domā, ka šāda veida draudzība ir iespējama, ja cilvēku vidū valda saderība.
Lielākā daļa cilvēku dod priekšroku sava dzimuma draugiem, taču 30% ir arī pretējā dzimuma draugi. Draudzība starp dzimumiem ir fenomens, ko psihologi sauc par "heterosocialitāti", kas ir maz izpētīta pētniecības joma. Ir svarīgi zināt, ka draudzība nav tik daudz par cilvēka dzimumiem, cik viņu vērtībām un raksturiem. Iepriekšējie pētījumi ir parādījuši, ka ļoti svarīgas personības iezīmes – atvērtība pieredzei, godīgums, lojalitāte un labsirdība. Taču visam pāri – līdzība.
Cilvēkiem, lai viņi būtu labi draugi, nav tik ļoti nepieciešams viens un tas pats dzimums. Daudz svarīgāks ir vienāds izglītības līmenis, līdzīgi politiskie un reliģiskie uzskati, kā arī materiālais stāvoklis. Jo cilvēki būs līdzīgāki savā dzīves pieredzē, jo viņiem būs vieglāk draudzēties, neskatoties uz cilvēku dzimumu.
Tev ir, jo tev vajag
Esošie pētījumi par draudzību, saskaņā ar žurnālā "Journal of Individual Differences" rakstīto, liecina, ka draudzībai ir dažādi veidi, jo ir dažādas cilvēku vajadzības atšķirīgos vecuma posmos. Skolas laiku draudzenes palīdzēja tikt galā ar mājasdarbiem, pirmajām jūtām, sapucēties uz klases vakariem un pirmajām diskotēkām. Sievietēm pēc 40 gadu vecuma draudzene nepieciešama jau pavisam citiem mērķiem.
Tāpēc tev ir kāds draugs tik ilgi, cik tev tas ir nepieciešams. Ja sieviete draudzējas ar kādu vīrieti, viņiem abiem šī draudzība ir nepieciešama. Iespējams, ka viņus saista kopīgas sarunas, hobijs, viņi viens otram uzticas un šādi aizvieto psihoterapiju.
Taču tikpat labi viņi var būt viens otram labs padomdevējs finanšu jomā, ar līdzīgu humora izjūtu vai līdzīgiem vaļaspriekiem. Ne visiem cilvēkiem ir labi draugi no pretējā dzimuma, taču tiem, kuriem tādi ir, ir tāpēc, ka viņiem tie pilda kādu noteiktu lomu. Proti, sieviete meklē sev draugu, vienalga, vai tā būtu sieviete vai vīrietis, viņa meklē kādu, ar ko parunāt, justies saprasta, kopā apspriest aktualitātes.
Vai tikai draugi?
Taču jautājums, kas visbiežāk nomoka psihologu prātus, ir tas, kā pretējais dzimums spēj mums aizvietot draudzenes un draugus. Draudzenes meklējam pēc principa, lai tās būtu mums pēc iespējas līdzīgākas un vienādām interesēm un aktualitātēm. Tāda drīzāk varētu būt kāda cita sieviete, nevis vīrietis, kurš nekad nesapratīs, ko nozīmē sāpe, kad „viņš man neatzvana”. Tāpat sievietes bieži vien nespēs stundām runāt par riepu maiņu, makšķerēšanu vai galdniecību. Speciālisti saka, ka bieži vien pretējo dzimumu draudzībai pamatā ir kāda cilvēka interese par otru. Nav teikts, ka tur būs kas vairāk, taču zināma interese tur ir gan.