Ķermeņa valodas eksperte analizē Putina uzvedību uz skatuves: saskata ne vien varas žestus, bet arī upura lomu
Ķermeņa valodas eksperte Džūdija Džeimsa, kas iepriekš ir vērtējusi citus sabiedrības līderus, šoreiz pievērsusi uzmanību Putina runai Lužņiku stadionā. Pēc ekspertes domām, Krievijas prezidents centies izskatīties emocionāls, patriotisks, mēģinājis iedvest bailes. "Un dūnu jaka simbolizēja, ka viņš nav nekāds stiprais armijas virspavēlnieks, bet gan cilvēks, kuram ir auksti," sacīja Džeimsa.
Piektdien notikušajā koncertā, kurš bija veltīts Krievijas valsts režīma atbalstam, Putins savā runā bieži iepauzēja. Eksperte uzskata, ka pauzes "tika iestudētas, lai līderis izskatītos emocionāls". "Pauzēm jebkuru runu laikā ir ļoti spēcīga iedarbība, jo tās piespiež auditoriju šīs pauzes aizpildīt. Vienkāršākais veids, kā to izdarīt, ir aplausi vai uzmundrinoši saucieni. Tas nozīmē, ka pauzes ir pārliecinošas,” sacīja Džeimsa.
Viņa arī vērsa uzmanību, ka Putins pasākuma laikā ir izteikti raustījis plecus, norādot, ka šādā veidā viņš centies parādīt savu spēku un cīņassparu, vēsta dailymail.co.uk. Eksperte norādīja, ka Krievijas prezidents, iespējams, ir labi apdomājis arī savas roku kustības, piemēram, "atvērtu ērgļa spārnu" un "brīvās dūres" žestu. Putins mītiņā arī runāja, turot rokā karogu, fonā bija redzama "Z" zīme.
Plaši dzirdēts par efektu, kad lielas cilvēku masas mēdz piekrist noteiktam viedoklim. "Šādu masu var salīdzināt ar aitu ganāmpulku, ar aunu baru. Tie nav izolēti, kritiski domājoši cilvēki. Tādējādi cilvēku grupas ietekmes dēļ var zust individuālais vērtējums un viedoklis. Pielieciet tur klāt harizmatisku vadītāju, kurš izkliedz spēcīgu retoriku, un ietekme var izrādīties ļoti tālejoša un lipīga, izplatīties tālu ārpus paša mītiņa," sacīja Džeimsa.
Pēc ķermeņa valodas ekspertes domām, tas ir vecmodīgs veids, kā piespiest mainīt cilvēku jūtas un domas. Mēdz teikt, ka spēcīga harizma spēj hipnotizēt publiku, graut pat stingrus morāles principus un mainīt attieksmi. Tādiem līderiem kā Hitlers ļoti patika runāt ar pūli, tas bija viņa ierocis. "Mūsdienu oratori dod priekšroku individuālākiem stiliem, kas ir efektīvi sociālajos medijos. Piemēram, Zelenska harizma darbojas "Zoom" platformā. Šķiet, ka viņš uzrunā katru no mums personīgi, dabiskā runas stilā. Trampa harizma bija radīta lielam, jautram pasākumam, kur ir daudz cilvēku. Viņa ķermeņa valoda un priekšnesuma žesti bija līdzīgi kā stand-up komiķiem," viņa skaidro.
Pēc ekspertes domām, Putins turpretim tiek pasniegts kā spēcīgs, visu zinošs cilvēks. Taču Krievijas līdera ķermeņa valoda un uzstāšanās stils no pirmā acu uzmetiena var šķist līdzīgi Trampam. Viņiem abiem vienkārši patīk parādīties kā līderiem, kuru neverbālie žesti liecina par spēku, visvarenību. "Tajā pašā laikā Putins, runājot Lužņiku stadionā, likās gandrīz apmulsis. Viņš divreiz citēja Bībeli. Otrais citāts lika viņam apstāties un laizīt lūpas, it kā mēģinātu savaldīties. Viņa sejas izteiksme kļuva skumja, un uzacis bija mazliet sarauktas. "Viņš savilka arī lūpas, un tas, iespējams, ir visu laiku spēcīgākais žests - skumjš smaids," sacīja Džeimsa.
Pēc ķermeņa valodas ekspertes domām, šāds žests simbolizē oratora identificēšanos ar auditoriju. Izskatījās, ka Putins lūdz pūli viņu atbalstīt. "Šķiet, ka viņš arī saņēma vēlamo atbalstu, jo publika, aizpildot garo pauzi, skandēja "Krievija"," skaidroja ķermeņa valodas speciāliste. Viņasprāt, Putins vienlaikus smalki iesaistījās arī upura lomā. Pat viņa apģērbs, kas bija stilīga dūnu jaka, simbolizēja, ka viņš nav kaut kāds spēcīgs armijas komandieris, bet gan cilvēks, kuram ir auksti. Tā vietā, lai stāvētu uz vietas, Putins soļoja pa skatuvi, it kā pastaigājoties, turot mikrofonu piespiestu pie krūtīm, galvu noliecis uz leju.
“Viņš stiprāk žestikulēja ar labo roku, bija redzams, ka mirkšķināšanas biežums pieauga, runājot par dominēšanu un dusmām. Putinam bija saliecis pirkstus uz iekšpusi, un virsū tiem uzlicis īkšķi. Tas ir žests, kas norāda gatavību cīņai. Un, runājot par "genocīdu", Krievijas prezidents savu kreiso roku savilka precīzi, lai parādītu, ka viņš runā konkrēti," sacīja Džeimsa. Pēc ekspertes domām, politiskie līderi reti izrāda vājumu vai maigākas emocijas. Viņi mēdz izmantot mītiņus, lai parādītu spēku un iedvestu bailes.
Maskavas policija ziņoja, ka koncertu Lužņiku stadionā apmeklējuši vairāk nekā 200 000 cilvēku. Pasākumā tika pieminēta arī astotā gadskārta kopš Krievijas veiktās Krimas pussalas aneksijas.
Kara bērni: pašas spēcīgākās fotogrāfijas no Krievijas agresijas Ukrainā
Kara sāpes un izmisums: cilvēki Ukrainā spiesti pamest mājas un savus mīļos
Putina karš tuvplānā: Ukrainas otra lielākā pilsēta Harkiva un tās cilvēki 2022. gada martā