Kur dzemdēt mazuli? Nekur nav tik labi kā mājās!
Mūsu uztverē grūtniecība un dzemdības ir kļuvušas par medicīniskām “problēmām”. Bet velti! Fakti liecina, ka mājas joprojām ir labākā vieta, kur laist pasaulē mazuli.
Sprīdītim, kas gāja pasaulē laimi meklēt, bija taisnība – visā plašajā pasaulē nav labākas vietas par mājām. Jo sevišķi to var teikt par dzemdību vietu. Sievietes šo patiesību ir zinājušas jau gadu tūkstošiem, un līdz pat pagājušā gadsimta divdesmitajiem gadiem mājās notika 80% dzemdību. Mūsdienās situācija ir citāda – gandrīz 97% sieviešu izvēlas dzemdēt slimnīcā, kur atrodas ārstu uzraudzībā. Attieksme ir mainījusies – grūtniecība un dzemdības mūsu uztverē ir kļuvušas par medicīniskām norisēm un līdz ar to – par potenciāli bīstamām mātei un bērnam.
Lielākā daļa sieviešu mūsdienās piekristu apgalvojumiem, kurus pauž Amerikas Ginekologu un dzemdību speciālistu koledža. Proti, ja vien sieviete neatrodas slimnīcā, licencētā neatkarīgā dzemdību vietā vai dzemdību centrā, kas izveidots ārstniecības iestādē, un ja viņas tuvumā nav mediķu, kuri nepieciešamības gadījumā būtu gatavi ātri iejaukties, viņa savai un sava bērna veselībai un dzīvībai rada lieku risku. Tomēr fakti šādus uzskatus neapstiprina. Kā liecina kāds pētījums, visdrošākā vieta, kurā laist pasaulē bērnu, ir mājas. Statistika liecina – no 1000 mājdzemdībām bērns mirst 0,35 gadījumos, savukārt slimnīcās šis rādītājs ir augstāks – 0,64. Citiem vārdiem sakot, dzemdības medicīnas iestādē, kā liecina skaitļi, ir teju divtik bīstamas.
Laist pasaulē bērnu mājas apstākļos vēlams arī citu iemeslu dēļ. Ir mazāka varbūtība, ka dzemdības tiks mākslīgi stimulētas, turklāt pastāv zemāks plīsumu un hemorāģijas (spēcīgas asiņošanas) risks. Kā rāda pētījums, kurā tika iesaistītas 64 538 sievietes, no 1000 dzemdībām komplikācijas konstatētas vidēji 4,3 gadījumos, un šis rādītājs ir vienāds gan dzemdībām mājās, gan slimnīcā. Nedaudz lielāks risks bija vērojams tām sievietēm, kuras izvēlējušās mājās dzemdēt pirmo mazuli. Proti, komplikācijas jaunajām mātēm slimnīcās rodas 5,3 gadījumos no 1000 dzemdībām (tātad 0,53 procentos), savukārt mājās – 9,5 gadījumos no 1000 jeb 0,95 procentos. Tomēr šie skaitļi nemaina faktu, ka veselām sievietēm, kuras plāno mājdzemdības, ir daudz lielāka iespēja laist bērnu pasaulē dabiski, salīdzinot ar tām, kuras izvēlējušās doties uz slimnīcu.
Diemžēl nekas neliecina par to, ka ieteikumi par labu mājdzemdībām varētu sasniegt dzirdīgas ausis. Aptauja, kuru Lielbritānijā veica Birth Choice, atklāja, ka no 680 565 dzemdībām tikai 16 090 notika mājās – par 15% mazāk nekā 2008. gadā. Latvijā pēc Slimību profilakses un kontroles centra “Latvijas veselības aprūpes statistikas gadagrāmatas” datiem 2013. gadā no 20 094 dzemdībām 238 bija plānotas mājdzemdības.
Ko no visa minētā ņemt vērā? Būtiskākie ir divi fakti, proti, dzemdības nav bīstamas, un, izņemot ārkārtīgi retus gadījumus, slimnīca šajā norisē ir lieka.