Brīnumdares eļļas – karstākā tendence skaistumkopšanā
Vēl pirms dažiem gadiem vārdam eļļains kosmētikas jomā bija drīzāk negatīva nokrāsa, jo tas raksturoja ko smagu – tādu substanci, kas slikti iesūcas ādā, ir sarežģīti lietojama un, nedod Dievs, vēl arī aizsprosto poras, taču šobrīd sievietes ieeļļošanās procesu izbauda.
Dzīvesstils

Brīnumdares eļļas - karstākā tendence skaistumkopšanā

Jauns.lv

Viena no aktuālākajām un spēcīgākajām skaistumkopšanas jomas tendencēm, kas attīstās jau vairākus gadus un aizvien uzņem apgriezienus, ir eļļu izmantošana.

Brīnumdares eļļas – karstākā tendence skaistumkopš...

Modē ir eļļaina tekstūra kā tāda teju vai visās iespējamajās kosmētikas produktu kategorijās. Zīmoli lepni piemin eļļas gan savu produktu nosaukumos, gan to aprakstos, turklāt sauc par eļļām ne tikai visiem zināmās augu eļļas, bet arī visu, kas pēc tekstūras tās atgādina. YSL zinātniskās komunikācijas direktore Karolīna Negre žurnālam „Pastaiga” apstiprina, ka šī ir un tuvākajā nākotnē būs aktuāla tēma: “Tā ir ļoti karsta tendence – gan sausās, gan barojošās eļļas. Eļļas kļūst par būtisku spēlētāju arī meikapā.”

Vēl pirms dažiem gadiem vārdam eļļains kosmētikas jomā bija drīzāk negatīva nokrāsa, jo tas raksturoja ko smagu – tādu substanci, kas slikti iesūcas ādā, ir sarežģīti lietojama un, nedod Dievs, vēl arī aizsprosto poras, taču šobrīd sievietes ieeļļošanās procesu izbauda. Jāatzīst, ka tagad vairums kosmētikas kompāniju ir parūpējušās, lai eļļas vairs nesagādātu mums neērtības – ātri iesūktos un neatstātu taukainu slāni uz ādas. Japāņu izcelsmes zīmols Shiseido, nesen klajā laižot attīrošo eļļu sejai, atzīst, ka eļļainas tekstūras kosmētikas līdzekļi šā zīmola ietvaros līdz šim piedāvāti tikai Āzijas tirgū. Japānā eļļas esot populāras kopš sešdesmitajiem gadiem, un jau trīsdesmit gadus tās bijušas arī Shiseido klāstā.

Nomierinošais siltums un maigums, ar kādu ķermeņa ādu apņem eļļa masāžas laikā

Rietumu sieviešu entuziasma pilno attieksmi pret šo kosmētikas produktu Shiseido skaidro simboliski. Eļļa asociējas ar komfortu, relaksāciju, bagātīgumu, maigumu un autentiskumu. Vidusjūras reģionā jau tūkstošiem gadu eļļas lietotas gan uzturā, gan skaistumkopšanā, turklāt līdz pat 19. gadsimtam eļļa cilvēcei bija arī gaismas avots. “21. gadsimta spriedzes pilnajā ikdienā par galveno nepieciešamību ir kļuvis mierinājums. Vai var būt kas vēl mīļāks un nomierinošāks kā siltums un maigums, ar kādu ķermeņa ādu apņem eļļa masāžas laikā?” retoriski vaicā Shiseido. Protams, jaunās attīrošās eļļas formula radīta tā, lai sniegtu komfortu un labsajūtu, bet nesagādātu pat vismazākās neērtības. Tā zibenīgi un efektīvi notīra no ādas meikapu un netīrumus un ir viegli nomazgājama ar tīru ūdeni. Ērti ir lietot arī vairumu jaunradīto sejas eļļu jeb esenču. Parasti tās tiek piedāvātas “sausās eļļas” formātā, kas nozīmē, ka pēc uzklāšanas uz ādas eļļa ātri pazūd no tās virsmas – vai nu iesūcas, vai izgaro (tas atkarīgs no eļļas sastāva), neatstājot ne mazāko taukainību.

Ko var slēpt eļļas vārds

Vārds “eļļa” kosmētikas līdzekļa nosaukumā vēl nenozīmē, ka tā sastāvā būs tikai un vienīgi dabiskās augu izcelsmes eļļas. Formulai var būt pievienota minerāleļļa, frakcionētās eļļas vai silikoneļļas, arī citas vērtīgas un mazāk vērtīgas sastāvdaļas.

Dabiskās bāzes augu eļļas

Tās iegūst no augiem. Šīs eļļas sastāv galvenokārt no trigliceroliem, kuru molekula ir veidota no glicerīna un trijām taukskābēm (vairumā gadījumu trijām dažādām). Eļļas dažādību nosaka tieši taukskābes. Taukskābes var būt piesātinātas, un šajā gadījumā viela istabas temperatūrā, visticamāk, būs cieta un tiks saukta par taukiem vai sviestu (piemēram, kakao vai basijas sviests). Par eļļām parasti taukvielas sauc, ja istabas temperatūrā tās ir šķidras. Eļļu sastāvos nepiesātināto taukskābju ir procentuāli vairāk nekā piesātināto. Izšķir mononepiesātinātās un polinepiesātinātās. Jo vairāk sastāvā ir polinepiesātināto taukskābju, jo šķidrāka, vieglākas, sausāka ir eļļa un jo labāk tā iesūcas ādā. Piemēram, Mádara eļļu esences Superseed pārsvarā sastāv no polinepiesātinātajām Omega-3 un Omega-6 eļļām, kas ļoti labi iesūcas ādā. Pateicoties eko kosmētikas modei, modē pārliecinoši nākušas dabiskās augu eļļas. Arī konvencionālās kosmētikas zīmoli produktu aprakstos ar lepnumu uzsver, ka to sastāvā ir kāda dabiska eļļa, pat ja līdzekļa pamatmasu veido kāda no silikoneļļām vai cita sintētiska vai pussintētiska eļļa.

Minerāleļļas

Minerāleļļu nosaukums ir maldinošs – minerāleļļa, tāpat kā nafta, no kuras to iegūst, ir organiska viela. Tā ir lielmolekulāra viela, kas ādā neiesūcas, bet veido eļļainu aizsargplēvi uz tās virsmas. Pēdējā laikā vārdam “minerāleļļa” piešķirta negatīva nokrāsa, tāpēc kosmētikas ražotāji izvairās no tās lietošanas produktu sastāvos. Šī eļļa vienkārši vairs nav modē. Lietotāji to viegli atpazīst sastāvdaļu sarakstos un negrib to tur redzēt. Tomēr dažos gadījumos tā var būt ļoti noderīga. Minerāleļļa ir hipoalerģiska, turklāt, veidojot ādas aizsargplēvīti, uzlabo reaktīvas, bojātas ādas stāvokli un neļaujt tik ātri iztvaikot ādas mitrumam. Par to, vai minerāleļļa aizsprosto poras, speciālisti vēl strīdas. Atšķirībā no dabiskajām augu eļļām minerāleļļa ir ļoti lēta sastāvdaļa, taču nav ilgtspējīga: intensīva tās ražošana ievērojami noplicina neatjaunojamos dabas resursus pasaules naftas krājumus.

Šīs eļļas tiek iegūtas, frakcionējot dabiskās eļļas vai atdalot taukskābes no dabiskajām eļļām un savienojot tās ar kādu alkoholu. Piemēram, skvalānu iegūst no olīveļļas. Savukārt šobrīd daudzās sausajās sejas eļļās, piemēram, Biotherm un Estée Lauder produktos, iekļauto sastāvdaļu caprylic/capric triglyceride – no kokosriekstu eļļas. Parasti par pamatu tiek ņemta kāda populāra, viegli iegūstama, līdz ar to salīdzinoši lēta dabiska eļļa un no tās paņemta vieglākā daļa, tā iegūstot vielu ar sausās eļļas īpašībām, kas labi iesūcas ādā.

Silikonu eļļas

Šīs ir sintētiskas, šķidras vielas, kas pēc sajūtas atgādina eļļu, bet ir zīdainākas. Kosmētikā lieto gan gaistošus (pazīstamākais Cyclomethicone), gan negaistošus (pazīstamākais Dimethicone) silikonus. Lai gan zaļā dzīvesveida piekritēji pret šīm kosmētikas sastāvdaļām vēršas ar tikpat lielu entuziasmu kā pret minerāleļļu, šajā segmentā kosmētikas industrija neplāno padoties. Tiesa gan, produktu aprakstos parasti vārds “silikons” netiek pieminēts, labākajā gadījumā tos nosauc par eļļām (neuzsverot izcelsmi). Toties tiek izceltas dabiskās augu eļļas, ja tādas sastāvā ir. Silikonu piedāvātās iespējas ir pārāk vilinošas, lai kosmētikas industrija šobrīd no tām atteiktos. Silikoni ir teju vai neaizstājami matu kopšanas produktos un nu jau arī dekoratīvajā kosmētikā. Jo īpaši tas attiecas uz gaistošajiem silikoniem. Uzklājot kosmētisko līdzekli uz ādas vai matiem, gaistošie silikoni ātri iztvaiko.

Ja šāds silikons ir pievienots sausajai eļļai, kas domāta ķermeņa vai sejas ādas kopšanai, tad tas var izrādīties patiešām lieki un teorētiski to var traktēt kā mānīšanos. Gaistošais silikons rada iespaidu, ka eļļa ātri iesūcas ādā, lai gan daļa tās vienkārši iztvaiko. Savukārt matu eļļās un jaunās paaudzes tonālajos līdzekļos šie gaistošie silikoni ir būtiska sastāvdaļa, tie palīdz eļļu uzklāt vienmērīgi, un kā vienā, tā otrā gadījumā ir pat ļoti vēlams, lai daļa produkta maksimāli ātri pazustu no virsmas.

Negaistošos silikonus raksturo kā elpojošu ādas aizsargbarjeras uzlabotāju. To molekulas ir lielas, tāpēc šīs vielas neveido komedonus, starp molekulām ir gana lielas atstarpes, kas ādai ļauj elpot, savukārt aktīvajām vielām – nokļūt dziļāk ādā.

Silikoni ir hipoalerģiski, bet tie ir sintētiskas izcelsmes vielas, un zaļā dzīvesveida piekritēji vaino tos vides piesārņošanā. Tiesa, pastāv uzskats, ka cilvēka organismam silikoni nav kaitīgi.

Katra sevi cienoša zīmola piedāvājumā – matu eļļa

Eļļaino kosmētikas līdzekļu armija iekaro aizvien jaunas teritorijas. Līdzās eļļām sejas, ķermeņa un matu kopšanai populāri kļūst tonālie līdzekļi un nu jau arī lūpu dekoratīvās kosmētikas produkti. Tomēr eļļas nav izgudrotas 21. gadsimtā. Tās vienmēr ir bijušas dabisko zīmolu klāstā un ne tikai. Franču izcelsmes aptieku zīmola Nuxe leģendārā multifunkcionālā eļļa (ķermenim, sejai, matiem) Huile Prodigieuse saules gaismu ieraudzīja vairāk nekā pirms 20 gadiem, uzreiz kļuva par zīmola dižpārdokli un joprojām saglabā šo statusu. Eļļu modi stiprināja Moroccanoil matu eļļa, kas izraisīja īstu matu eļļu, un jo sevišķi eksotiskās argāna eļļas, bumu kosmētikas industrijā. Tagad matu eļļa (un ne viena vien) ir katra sevi cienoša matu kopšanas kosmētikas zīmola klāstā. Savukārt argāna eļļa iekarojusi arī citus kosmētikas segmentus.

Interesanti, ka Morocconoil matu eļļas sastāvdaļu sarakstā pirmā ir cyclometihicone (gaistošā silikoneļļa), nākamā ir dimethicone (negaistošā silikoneļļa) un tikai pēc tām – argāna eļļa. Vairāk vai mazāk līdzīgs sastāvs ir vairumam matu eļļu (izņemot organiskos zīmolus), jo bez gaistošajiem silikoniem matu eļļu būtu sarežģīti lietot, to būtu viegli pārdozēt, mati ātri varētu palikt taukaini. Savukārt šāda formula paredz, ka eļļa lietojama pat smalkiem matiem. Silikons palīdz nogludināt matu virsmu, dod laiku veidošanai, bet, izdarījis savu darbu, pazūd, matu kopšanu atstājot argāna eļļas vai citu kopjošo sastāvdaļu ziņā.

Sejas eļļas – stiprina ādas dabisko aizsargkārtiņu

Sejas eļļu modi savukārt attīstīja organiskās kosmētikas zīmoli, kuru klienti dabiskuma un veselības vārdā bija gatavi pieciest zināmas neērtības, piemēram, ādas taukainību. Eļļas pamazām attīstījās, un nu jau arī organisko zīmolu klāstā ir produkti, kas sastāv tikai no dabiskām eļļām, bet ātri iesūcas ādā un raisa tikai un vienīgi patīkamas sajūtas. Mádara sauso eļļu esences Superseed to pierāda vislabāk. Vēl pirms kāda laiciņa tika uzskatīts, ka eļļas vairāk piemērotas sausai un nobriedušai ādai, savukārt tagad daudzas no tām ir tik vieglas, lai derētu arī kombinētai ādai. Eļļas stiprina ādas dabīgo aizsargkārtiņu, papildinot to ar lipīdiem, kuru daudzums ādā ar gadiem samazinās. Tā tiek mazināts ādas transepidermālā mitruma zudums. Ja eļļas sastāvā ir taukos šķīstošie vitamīni un antioksidanti (raksturīgi dabiskajām eļļām), āda tiek bagātināta arī ar tiem.

Iedvesmojoties no Giorgio Armani tonālā līdzekļa Maestro Fusion Make Up triumfa, vairāki zīmoli pēdējā laikā laiduši klajā līdzīgus meikapa produktus. Šā tonālā līdzekļa noslēpums slēpjas tieši eļļās, precīzāk sakot, silikoneļļās. Īpašā formula ļauj sastāvā neizmantot ūdeni un pūderi, tādā veidā padarot vieglāku tonālā līdzekļa uzklāšanu. Pārklājums ir ļoti plāns, neredzams, taču sedzošs. Sastāvā ir kombinētas eļļas ar dažādu iztvaikošanas ātrumu. Daļa no tām iztvaiko uzklāšanas laikā, atstājot uz ādas maksimāli plānu un neredzamu pigmentu slānīti. Pateicoties sastāvā iekļautajiem silikoniem, šā tonālā līdzekļa formulu uzskata par komedonus neveidojošu un problemātiskai ādai draudzīgu.

Lūpu spīdums, kas rada absolūti nelipīgi sajūtu

YSL savukārt ir nācis klajā ar unikālu produktu – lūpu spīdumu Volupté Tint-In-Oil. YSL zinātniskās komunikācijas direktore Karolīna Negre stāsta, kāpēc šis produkts ir tik īpašs un inovatīvs: “Parasti pigmenti nešķīst eļļā. Lūpu spīdumos tie ir vai nu šķidrā – uz ūdens bāzes radītā, vai želejveida tekstūrā. Ar eļļām krāsvielas veido divfāžu šķīdumus, uzkrājoties produkta apakšā, tāpēc lūpu krāsojums nevar būt absolūti viendabīgs. YSL Beaute laboratorijas darbinieki atklāja, ka sastāvdaļa Colour Link Infuser, ko parasti lieto ādas kopšanas un saules aizsardzības līdzekļos, palīdz pigmentiem un eļļām sajaukties vienmērīgi. Tādā gadījumā lūpu tonis veidojas vienmērīgs un izskatās dabīgi.” Šā meikapa līdzekļa priekšrocība ir izteikti patīkamā, absolūti nelipīgā sajūta uz lūpām. Turklāt sastāvā iekļautās dabiskās augu eļļas arī kopj lūpu ādu.

Visticamāk, skaistuma industrijas gaišo prātu fantāzija vēl nav izsmelta un mūs tuvākajā nākotnē gaidīs ne viens vien ērti lietojams, sarežģījumus neradošs un pat komfortablu miera sajūtu raisošs eļļains produkts.

Māra Baltmane, žurnāls „Pastaiga” / Foto: Shutterstock