Liene Pļaviņa atklāj ģimenes iecienītākās receptes: "Ja jāraujas uz pusēm, tad saku - labāk neēdam"
foto: Juris Rozenbergs
Olimpieša Mārtiņa Pļaviņa sieva Liene atzīst, ka virtuvē jūtoties kā kapteinis, kuram ļauts visu regulēt. Esot paveicies, ka ģimenē neviens neesot izvēlīgs – kas pagatavots, to arī ēd.
Dzīvesstils

Liene Pļaviņa atklāj ģimenes iecienītākās receptes: "Ja jāraujas uz pusēm, tad saku - labāk neēdam"

Sandra Landorfa

Žurnāls "OK!"

Pludmales volejbolista Mārtiņa Pļaviņa ģimenei ir paveicies, jo viņa sievai Lienei patīk darboties virtuvē. Galvenais – lai tas nav jādara steigā, citādi trauki plīstot. Viņa nosmejas: “Man patīk virtuvē visu darīt mierīgi. Ja jāraujas uz pusēm, tad saku - labāk neēdam.”

Liene Pļaviņa atklāj ģimenes iecienītākās receptes...

Tā kā Lienei ļoti garšo siera kūkas, viņa gadiem esot meklējusi īsto recepti, eksperimentējusi, līdz atradusi īsto. Tagad tā ir kļuvusi par Pļaviņu ģimenes firmas zīmi. “Kad braucam pie draugiem, teiksim, sagaidīt Jauno gadu, un prasu, ko aizvest, viņi parasti atbild: “Pagatavo savu siera kūku.” Esmu to cepusi arī uz dzimšanas dienām. Reiz vecākajai meitai piedāvāju uz viņas dzimšanas dienu pasūtīt kūku ar uzrakstu, bet viņa atteicās, jo gribot manu gatavoto burkānkūku – tā viņai ļoti garšo. Savukārt gardums, kas garšo man pašai, ir banānu mafini.

Ja Mārtiņam plānots treniņš pie jūras, un braucam viņam līdzi, jau iepriekšējā vakarā izdomāju, ko ņemsim līdzi, lai Mārtiņam ir ko paēst – kas tāds, kas ātrāk pārstrādājas, un meitenēm būtu ko uzgrauzt.

foto: no privātā arhīva
Pļaviņu ģimene atpūtā.
Pļaviņu ģimene atpūtā.

Skaidrs, ka pēc jūras visiem ļoti gribas ēst. Lai, gatavojot vakariņas, man negribētos našķoties, visu laiku ko iemetot mutē, sev pagatavoju kafiju, tēju vai ieleju glāzē ūdeni, ko lēnā garā pa malciņam izdzeru. Citādāk būs tā, ka tad, kad ēdiens būs gatavs, man to vairs negribēsies, taču man patīk vakariņot kopā ar ģimeni.

Joprojām virtuvē eksperimentēju. Ja mani ir uzrunājusi kāda recepte, bieži vien gribu sastāvdaļās kaut ko pamainīt vai pievienot. Piemēram – neizmantoju tikai kviešu miltus, bet arī mazliet auzu vai griķu miltus, cukura vietā – medu vai stēviju, citreiz biezpienu – lai maltītē būtu vairāk olbaltumvielu.”

Liene atzīst, ka virtuvē jūtoties kā kapteinis, kuram ļauts visu regulēt. Esot paveicies, ka ģimenē neviens neesot izvēlīgs – kas pagatavots, to arī ēd. “Taču neteikšu, ka slikti gatavoju,” Liene nosmejas.

foto: no privātā arhīva
Liene ar meitām iecienījušas sportiskas aktivitātes.
Liene ar meitām iecienījušas sportiskas aktivitātes.

Panēta vistas fileja ar brokoļiem vai gurķu-tomātu salātiem

Mūsu ģimenei garšo kārtīgs ēdiens, tāpēc daudz ēdam gaļu, visbiežāk – vistas fileju. Un vēl mums visiem ļoti garšo brokoļi. Lai brokoļi sanāktu garšīgi, ir svarīgi tos nepārvārīt – lai nekļūst brūni vai neizšķīst. Ideālā gadījumā brokoļi ir mīksti, bet uzkožot arī kraukšķ. Meitenēm ļoti garšo gurķi, tos viņas var ēst kilogramiem. Paņem no ledusskapja, nomazgā un grauž.

Salātiem nekādus zaļumus nepievienoju, jo meitenēm garšo tāpat, nepatīk, ka dilles pa muti maisās. Ziemā gatavojam salātus ar papriku un citiem dārzeņiem, bet vasarā – jo vienkāršāk, jo labāk. Zinu, ka citi vecāki sūdzas, ka bērni neēd salātus, mēs to nevaram teikt.

foto: Shutterstock

Vajadzīgs

1 kg vistas filejas
1 kg saldētu brokoļu vai divas lielas galviņas svaigu
2 olas
Milti panēšanai
100 g sviesta
Eļļa cepšanai
Sāls, pipari
5 gurķi
5 tomāti
3 ēdamkarotes dabiskā jogurta

Pagatavošana

1. Vistas fileju gareniski sagriežu šķēlēs, tās izklapēju tikai no vienas puses – lai neizšķīst.

2. Olas sakuļu ar sāli un pipariem.

3. Izklapētās filejas šķēlītes apvārtu miltos, tad olā un lieku karstā eļļā uz pannas.

4. Apcepu zeltaini brūnas.

5. Lielā katlā uzvāru ūdeni, tajā lieku saldētos vai svaigos brokoļus.

6. Ja lietoju svaigus, tos sagriežu rozetītēs.

7. Kad ūdens atsācis vārīties, liesmu nogriežu mazāku.

9. Ik pa brīdim pārbaudu, cik mīksti ir brokoļi. Tie nedrīkst būt pārāk mīksti; iedurot ar nazi, jājūt pretestība. Kad šķiet gatavi, nokāšu ūdeni.

10. Nokāstajiem brokoļiem pievienoju sviestu, nedaudz sāli.

11. Kad sviests izkusis, ņemu nost no uguns – brokoļi gatavi.

12. Gurķus un tomātus sagriežu un sajaucu ar dabisko jogurtu, šķipsniņu sāls.


P.S. Līdzīgi kā brokoļus gatavoju arī ziedkāpostus – sagriežu rozetītēs, apvāru un pārkaisu ar sieru. Vasarā, kad negribas ilgi stāvēt pie plīts, svaigus ziedkāpostus pasniedzu ar kādu mērcīti.

Ilgi gaidītā siera kūka

Ja kūkas siera masa ir salda un arī pamatnei izmanto saldus cepumus, kas sajaukti ar sviestu, tā ir īsta kaloriju bumba! Risinājums – cepumi bez cukura, ko lielveikalos var iegādāties speciālās pārtikas nodaļā.

foto: Shutterstock

Vajadzīgs:

Pamatnei:
400 g cepumu bez cukura
200 g sviesta

Krēmam:
5 olas
10 ēdamkarotes cukura
600 g Filadelfijas siera
400 g dabiskā jogurta

Mērcei:
250 ml ūdens
1 ēdamkarote želatīna
200 g aveņu vai meža ogu ievārījuma

Pagatavošana

1. Cepumus sasmalcinu un samaisu ar mīkstu sviestu.

2. Tortes formā blīvā kārtā klāju cepumu masu, to ar plaukstām piespiežot.

3. Olas sakuļu ar cukuru, tām pievienoju sieru un jogurtu un visu kārtīgi sakuļu.

5. Siera masu leju pa virsu cepumu pamatnei.

6. Cepu 150 grādos apmēram stundu.

7. Kamēr kūka dziest, gatavoju mērci – visas sastāvdaļas lieku katliņā un vāru uz lēnas uguns, maisot, kamēr mērce kļūst viendabīga.

8. Mērci leju uz kūkas un lieku ledusskapī (drošāk ir mērci liet pa karotei, to izlīdzinot, lai nesabojātu siera masu).

9. Pasniedzu nākamajā dienā.

Padomi

Želatīnu neuzbriedinu (kā tas parasti norādīts receptēs), lieku visas sastāvdaļas kopā, tad sanāk viendabīga masa. Ja tās liek atsevišķi, reizēm veidojas lieli kunkuļi, un man tas nepatīk. Turklāt ar uzbriedināšanu ir liela ņemšanās, man vajag, lai viss ir ātri gatavs. Galvenais – mērci vārīt uz lēnas uguns un visu laiku maisīt.

Par kūkas cepšanu – tā jāuzmana, jo dažādām plītīm jauda var atšķirties. Jāraugās, lai virsma nesaplīst un nekļūst tumši brūna. Krāsai jābūt gaišai. Kad kūka izņemta no plīts, tai jāļauj atpūsties, atdzist. Lai arī tā izskatās sastingusi, tā vēl nav pietiekami cieta, tāpēc mērci nedrīkst liet ar jaudu, citādi kūkas vidū būs caurums. Mērce sanāk kā kūkas glazūra, to uz kūkas izlīdzina plānā kārtiņā. Siera kūku var dekorēt ar svaigām ogām un augļiem.

Bezgrēka banānu mafini

Ko liegties – pati esmu saldummīle, un šie mafini ir vienkāršs un labs variants, kā sevi palutināt. Arī bērniem – uz kārā zoba.

foto: Shutterstock

Vajadzīgs

4–5 banāni
4 olas
250 g auzu miltu
100 g mandeļu miltu
100 g kokosriekstu miltu
50 g kviešu miltu
Tāfelīte tumšās šokolādes

Pagatavošana

1. Visas sastāvdaļas (izņemot šokolādi) sablenderēju.

2. Ietaukoju formiņas.

3. Piepildu tās ar sablenderēto masu (vēlams – 2/3 formiņas – jo mafini cepoties pacelsies).

4. Katram mafinam pa vidu iespiežu šokolādes gabaliņu, var arī pa banāna ripiņai.

5. Cepu 20 minūtes 200 grādu temperatūrā.

Ņem vērā! Ja banāni ir ļoti gatavi, tad mafini būs saldi arī bez cukura. Ja nu tomēr gribas saldākus, tad masai pievienoju stēviju vai medu. Mafinus var bagātināt arī ar kādu ķirsi vai aveni, ogas iespiežot katrā mafinā pirms cepšanas.