Kā mīlēt kādu, kurš nemīl pats sevi? Ģimenes terapeits: "Viss nav tavās rokās"
foto: Pixabay
Lai arī pašapziņu nevar iedot vai uzdāvināt, partneris to var ļoti ietekmēt.
Attiecības

Kā mīlēt kādu, kurš nemīl pats sevi? Ģimenes terapeits: "Viss nav tavās rokās"

Jauns.lv

Daudz citēts teiciens vēstī - „mīli sevi, tad arī pasaule mīlēs tevi”. Lai arī tas kāda ausīm var izklausīties pēc klišejas, attiecību eksperti un psihologi ir vienisprātis, ka mūsu attiecības ar citiem, sākas no vienas izejas punkta - mūsu attiecībām pašiem ar sevi. Portāls huffpost.com šķetina atbildes uz jautājumu, kā palīdzēt savam partnerim, ja jūtams, ka viņš vai viņa nemīl sevi.

Kā mīlēt kādu, kurš nemīl pats sevi? Ģimenes terap...

Patiesībā ir ļoti grūti kādam atvērt sirdi mīlestībā, ja paši ciešam no zema pašvērtējuma un pašmīlestības trūkumu. Mēs bieži dzirdam, kā narcisti var sabotēt savas attiecības, bet kāds ar zemu pašnovērtējumu var nodarīt tikpat lielu kaitējumu attiecībām,” uzskata terapeits Kurts Smits, kurš specializējas vīriešu konsultēšanā.

"Cilvēki, kuri liedz sev mīlestību un pārāk daudz mīl savu partneri, var radīt līdzatkarīgo attiecības," viņš paskaidroja. Tas rada ne mazums grūtību viņu partneriem. "Tā kā mēs viņus mīlam, mēs vēlamies palīdzēt viņiem mainīt šādas lietas - viņu zemo pašapziņu vai zemo pašvērtību. Bet šīs ir iekšējas izmaiņas, kuras var izdarīt tikai partneris pats, tāpēc mūsu ietekme šeit nebūs izšķiroša”, viņš uzskata.

foto: Pixabay

Viss nav tavās rokās

Laba (vai slikta) pašsajūta ir katra paša atbildība. Sevis nicināšanas sēklas parasti tiek stādītas dzīves sākumā, visbiežāk bērnībā, un ir grūti pārvaramas, uzskata laulību un ģimenes terapeits Losandželosā Šari Fooss. Taču, atbildot uz jautājumu, vai pašapziņu var stiprināt partneris, Fooss norādīja, ka tas nevar notikt bez pašas personas iesaistes. Līdzībās runājot, jūs varat savam vīram vai sievai uzvārīt zupu, bet tā būs jāēd viņam pašam. "Jūs nevarat novērst kāda cita problēmu, bet jūs varat to ar mīlestību atzīt," norādīja speciālists. Jūs varat teikt savam partnerim ko līdzīgu, kā – „man ir grūti tevi mīlēt, ja tu neredzi sevī neko pozitīvu” vai “Man vajag, lai tu saņemtu palīdzību, lai mainītu pašapziņu, jo citādi mūsu komunikācija mani nomāc”.

Kompliments sarunas vidū

Lai arī pašapziņu nevar iedot vai uzdāvināt, partneris to var ļoti ietekmēt. Ja gribi, lai tev tuvs cilvēks sāk sevi vairāk novērtēt un labāk izturēties pret sevi, tad sakiet viņam vai viņai komplimentus. Cilvēkam ar zemu pašvērtējumu ir bezgalīgs saraksts ar savām sliktajām īpašībām, ar trūkumiem un nepilnībām. Viņi nepieteiksies uz darba piedāvājumu, jo netic saviem spēkiem, viņi paši sevi grauzīs par to, cik neērti jūtas ballītē un mocīs sevi pašpārmetumos par katru nepareizi pateikto vārdu.

Kā viņu partnerim jums ir unikāla spēja norādīt uz visu pozitīvo, labo un mīļo, patīkamo un vērtīgo. Smits iesaka to darīt bieži, ikdienišķi, iekļaujot sarunā, nevis kā īpaši izceļot. Piemēram, jūs varētu teikt: „Tu tik labi māki plānot, es apbrīnoju, cik pārdomāts bija mūsu izbrauciens!”. Vai arī: „Laba humora izjūta ir tik reti saprotama, priecājos, ka tev tāda ir”.

foto: Pixabay

Nebaidies kritizēt

Nebaidieties kritizēt vai izteikties, kad jūsu attiecībās rodas problēmas. Dažkārt cilvēki izjūt tik lielu empātiju pret otru, ja tas cieš no zema pašvērtējuma, ka baidās izteikt kādu negatīvu vērtējumu. „Attiecībās katram ir jāprasa tas, kas viņam nepieciešams, vai arī tās beigs funkcionēt! Neļaujiet bailēm izjaukt partnera ļodzīgo pašnovērtējumu jūs atturēt no jebkādu problēmu risināšanas,” sacīja Vinfrīda Reilija, kas ir laulību un ģimenes terapeite Berkelijā, Kalifornijā.

"Ir labi slavēt lietas, ko viņš vai viņa izdara labi, novērtēt viņu labos darbus, taču attiecību veselībai ir vitāli svarīgi runāt arī par to, kas nav labi," uzskata speciāliste. Ja jums nepatīk slapjš dvielis uz gultas vai partnera čāpstināšana ēšanas laikā, tad runājiet ar savu partneri, izskaidrojiet, kas un kāpēc jūs kaitina, traucē vai nomāc. Un dariet to arī tad, ja viņi reaģē tā, it kā jūs tikko būtu teikuši, ka viņi ir vissliktākais cilvēks pasaulē! Ja pret viņu aso reakciju izturēsieties mierīgi, nevis sāksiet sevi vainot, tas palīdzēs veidot jūsu attiecības.

Esi lielākais atbalsts, kad to vajag

Cilvēkiem, kuriem ir zems pašnovērtējums, bieži risinās negatīvs iekšējs monologs, kas mazina viņu sasniegumus. Kad ar viņiem notiek kaut kas pozitīvs, viņi to nespēs ne novērtēt, nedz ar to lepoties. Drīzāk viņi atradīs veidu, kā to noliegt, lai tas apstiprinātu viņu slikto uzskatu, sacīja Smits. To viņi dara tāpēc, ka lepnums, atbalsts, uzslabas ir kaut kas svešs, taču kritika, piekasīšanās, sasniegumu ignorēšana ir kaut kas pazīstams un saprotams.

Ja jūsu partneris ir visstingrākais sevis kritiķis, jūs varat būt uzticams cilvēks, kas ir vienmēr gatavs viņu uzmundrināt. Sviniet viņa panākumus (un arī savus!), uzslavējiet partneri, ja viņi sāk jaunu draudzību, maina darbu, gūst panākumus ar hobiju vai labi veic darba uzdevumu.

Pastāsti par savu ceļu

Ja jūs pats kādreiz esat juties līdzīgi tam, kā tagad jūtas jūsu partneris, tad jums būs viegli saprast, ka ir grūti noticēt savam spēkam, piepildīt savas vēlmes un uzdrošināties spert soļus nezināmajā. Taču arī jūsu pieredze var palīdzēt! "Cilvēki, kuri piedzīvo sevis nicināšanu un kritizēšanu, bieži jūtas ļoti vieni ar savām jūtām, tāpēc dzirdēt, ka kāds cits vienā dzīves brīdī jutās tāpat kā viņi, ir ļoti nomierinoša," uzskata Smits. Cerams, ka viņi ņems vērā dažus no jūsu veiktajiem padomiem un pielietos tos savā dzīvē.

Apmeklē terapeitu

Pašnovērtējuma iegūšana vai pietiekamas pašmīlības celšana parasti ir darbs, kas jāpaveic pašam cilvēkam. Taču profesionāla konsultācija vai terapijas seansu apmeklēšana noteikti var palīdzēt veikt šo ceļu. Taču visu sarežģī zemais pašnovērtējums, bieži vien cilvēkam ar šādu pašvērtējumu šķiet, ka neviens nevar viņam palīdzēt, ka viņa kritiskās domas par sevi ir patiesas, un tāpēc viņš vai viņa netic, ka terapeits viņam palīdzētu. Taču, ja cilvēks saņemtu iedrošinājumu no partnera, viņš varētu sākt apsvērt savu viedokli un vismaz pamēģināt. Tas arī ir liels ieguldījums jūsu abu attiecībās, ja „glābēja” lomu uzņemsies psihoterapeits vai koučs, tas vairs nebūs jādara partnerim.