Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Rozācijas gadījumā āda ir ļoti jutīga un pastiprināti reaģē uz daudziem ārējiem faktoriem. Viens no šādiem provocējošiem faktoriem ir ultravioletais starojums jeb saules gaisma. (Foto: Shutterstock)

Kāpēc ir sarkani vaigi? Dermatoloģe skaidro, vai saule pastiprina rozāciju

Skaistums
19. maijā 17:27 2021. gada 19. maijā 17:27
  "100 Labi Padomi"
Rozācija ir bieži sastopama ādas slimība, kas sākas ar tieksmi nosarkt ātrāk un vieglāk nekā citiem cilvēkiem. Laika gaitā apsārtums uz deguna un vaigiem izplatās, nereti skarot arī pieri un zodu, kļūst pastāvīgs un traucējošs. Atbild Dermatoloģijas klīnikas ādas ārste Lana Kasparane.   

Rozācija var izraisīt ne tikai apsārtumu. Pazīmju un simptomu ir tik daudz, ka rozāciju iedala četros apakštipos, kam raksturīgs ādas apsārtums ar vai bez iekaisīgiem izsitumiem, paplašināts asinsvadu tīklojums, kņudināšanas un dedzināšanas sajūta. Smagākos gadījumos var būt novērojams arī acu apsārtums, asarošana vai – gluži pretēji – acu sausums un rinofīms (sārts, apjomā palielināts deguns).

Kāpēc rodas?

Izpētīts, ka 15–40 % gadījumu rozāciju novēro vienas ģimenes ietvaros vairākās paaudzēs, kas norāda uz ģenētisku pārmantojamību. Kā vēl viens iemesls tiek minēta izmainīta iedzimtā imūnsistēma, kas atšķirīgi reaģē uz mikroorganismiem un vides faktoriem, rezultātā uzturot pastāvīgu iekaisumu un asinsvadu izmaiņas. Uzskata, ka problēmas kuņģa un zarnu traktā, galvenokārt H. pylori infekcija, var izraisīt rozāciju. Vēl bieži piemin dziedzeru ērcītes Demodex kolonizāciju problēmzonā, bet, tā kā šos mikroorganismus sastop arī veselai populācijai bez rozācijas pazīmēm, šo saistību viennozīmīgi pierādīt nevar. Jāsaprot, ka minētie mehānismi var arī savstarpēji kombinēties un pārklāties.

Foto: Shutterstock

Vai saule pastiprina rozāciju?

Rozācijas gadījumā āda ir ļoti jutīga un pastiprināti reaģē uz daudziem ārējiem faktoriem. Viens no šādiem provocējošiem faktoriem ir ultravioletais starojums jeb saules gaisma. Līdz ar to jāievēro drošas uzturēšanās saulē pamatprincipi ne tikai gada saulainajā laikā, bet visu cauru gadu.

Diemžēl rozāciju pilnībā izārstēt vēl nav iespējams, bet, izmantojot atbilstošus medikamentus, aparātprocedūras un ādas kopšanu, var ievērojami mazināt redzamās izmaiņas, iekaisumu, aizkavēt slimības progresu dinamikā un uzlabot dzīves kvalitāti.

Citi šobrīd lasa

"Ja krist, tad no balta zirga!" Seksologs Šulcs par papardes zieda meklēšanas tradīciju
Pasaulē populāri sportisti, kas "iznākuši no skapja" 2
Jāņu vainags no grīšļiem: māca māksliniece Baiba Rasa
Pievienot komentāru

Расстройство личности, алкозависимость и иждивенцы: адвокаты нашли повод для смягчения наказания Ефремову

"О боже! Опять голая?": Волочкова эротично возлегла на траву после бани, прикрывшись веником