Virtuve ir viņas komforta zona: Kristīnes Krūzes-Hermanes viltotais hačapuri garšo visiem
Aktrise Kristīne Krūze-Hermane nebaidās no izaicinājumiem ne darbā, ne virtuvē. Ikdienā viņai jārūpējas par lielu saimi, tāpēc bieži vien iedvesmu nomaina rutīna. Par saviem piedzīvojumiem virtuvē viņa stāsta ar īpašu smeķi – var just, ka Kristīnei patīk izbaudīt gan procesu, gan rezultātu.
Kristīne ir ne tikai aktrise, kas uz Jaunā Rīgas teātra skatuves un kinolomās izcēlusies ar īpašu jūtību, nu viņa ir izmācījusies arī par personīgās izaugsmes treneri. Kristīne atzīst, ka virtuve ir viņas komforta zona: “Man vienmēr ļoti paticis gatavot. Tagad gan jāatzīst – ir maz laika ar to nodarboties – pēdējā bakalaura gadā studēju psiholoģiju. Esmu noņēmusies ar to, ka bērni dzīvo pa mājām, mūsu ir daudz, jāgatavo stipri vairāk nekā agrāk, tāpēc bieži vien iedvesmas kaut kam jaunam un pārsteidzošam aptrūkstas. Ikdienā esmu pārgājusi uz pavisam vienkāršiem ēdieniem – reizēm tikai uzvārām griķus, un viss... Mani pašu neviens tā īpaši virtuves gudrībās nav apmācījis. Vecmāmiņa ļoti labi gatavoja, bet mamma strādāja, tāpēc man par sevi nācās parūpēties pašai, neviens ar šķīvi pakaļ neskrēja.
Mājsēdes laikā man radās doma – tā kā nekur aizceļot nevar, bet tik ļoti gribas, tad varētu ceļot nosacīti – gatavojot dažādu pasaules zemju ēdienus.” Pagaidām gan šī ideja esot palikusi ieceres līmenī – atvēzēties tādiem gastronomiskiem piedzīvojumiem neesot ne laika, ne spēka.
Jautāta, par ko visvairāk saņem mājinieku komplimentus, Kristīne stāsta: “Mans meistarstiķis virtuvē ir zupas, manējiem garšo arī tako – maltā gaļa sacepta ar pupiņām un citām piedevām īpašā garšvielu mērcītē. Tāpat visiem ļoti patīk arī mans gatavotais tiramisu. Tā gan nav mana oriģinālrecepte – atradu internetā, bet mums visiem ļoti garšo. Lieldienās neiztrūkstoši gatavoju pildītas olas – pārgriežu uz pusēm, izņemu dzeltenumus, tos samīcu ar majonēzi, pievienoju mazliet sinepju, garšvielas un sapildu atpakaļ baltumos – tas ir vienkārši, un visiem ļoti garšo. Var pārkaisīt ar zaļajiem veselīgajiem dīgstiem.
Tā kā nekur aizceļot nevar, bet tik ļoti gribas, tad varētu ceļot nosacīti – gatavojot dažādu pasaules zemju ēdienus.
Vasarā mēs pie lauku mājām kuram ugunskuru, tur uz iesmiem parasti cepam desas, bērniem patīk cept pastilas (marshmallow). Kad ogles vēl karstas, tajās ierušinām folijā ietītus kartupeļus, pēc tam ar sviestu un sāli – tas ir lielākais gardums!”
Pupiņu – tunča kārtojums
Šis ir ļoti vienkāršs ēdiens (visilgāko laiku aizņem kartupeļu vārīšana), taču tas ir ļoti garšīgs. Ir viegli pagatavojams gan steidzīgā darbadienā, gan ceļams uz svētku galda.
VAJADZĪGS:
* 2 pakas zaļu saldētu pupiņu – tās, kas pākstīs
* 10 paipalu olas
* 1 paciņa jauno, mazo kartupelīšu (var nopirkt lielveikalos)
* 300 g konservēta tunča gabaliņos – es parasti ņemu to, kas olīveļļā
Grēkoju – kārtojumu noslēdzu ar majonēzi, bet katrs var izvēlēties, kādu mērcīti grib, teiksim, pagatavot, par kādu no sastāvdaļām ņemot balzamiko.
PAGATAVOŠANA:
* Uz pannas sviestā apcep pupiņas. Tās kā pamatu liek stikla traukā.
* Novāra paipalu olas un kartupeļus – ar visu mizu.
* Olas noloba, pārgriež uz pusēm un kārto pa virsu pupiņām.
* Kartupeļus pārgriež uz pusēm vai smalkāk un kārto pa virsu olām.
* Tiem pa virsu lieku tunci.
* Visbeidzot – majonēzi.
Viltotais hačapuri
Šis pīrāgs ļoti labi garšo arī auksts. Sastāvdaļu daudzums ir aptuvens – katrs var skatīties pēc savām sajūtām, vēlmēm un garšām. No šīm pašām sastāvdaļām var gatavot arī mīklas laiviņas, tās neaizlokot; tad pildījums būs atvērts. Var gatavot arī kārtainās mīklas trīsstūrainos pīrādziņus, tad, protams, pagatavošanai jāvelta vairāk laika. Bet garšo visiem ļoti, ļoti...
VAJADZĪGS:
* 1 kg kārtainās mīklas (to, protams, var pagatavot arī pats, bet man parasti nav laika, pērku Sky gatavu, saldētā man īsti nepatīk)
* 500 g biezpiena
* 300 g siera – es parasti izmantoju brinzas, bet tikpat labi var būt feta, kazas, brī vai pat zilais pelējuma siers
* 3 olas – divas pildījumam un viena, ar ko pīrāgu pārsmērēt
* Saišķītis zaļumu – parasti lieku kinzu (tad garša ir hačapuri autentiskāka, spēcīgāka), bet esmu cepusi arī ar zaļajiem lociņiem – garšo ļoti labi.
* Ar sāli un pipariem jāskatās pēc garšas – atkarībā no tā, cik sāļš ir siers
* Nedaudz sezama sēkliņu pārkaisīšanai.
PAGATAVOŠANA:
* Izveltnē mīklu taisnstūra formā (jāskatās, cik liela ir cepampanna; var būt, ka jāveido divi taisnstūri).
* Sarīvē sieru un piejauc biezpienam.
* Pievieno olas.
* Smalki sagriež zaļumus un piejauc biezpiena masai.
* Pildījumu kārto mīklas taisnstūrim pa vidu, malas pārloka – sanāk garens pīrāgs.
* Pīgāgu pārsmērē ar olu un pārkaisa ar sezama sēkliņām.
* Cep aptuveni 30–40 minūtes 180 grādu temperatūrā. Kad pīrāgs kļuvis skaisti zeltains, to var ņemt ārā.
* Pasniedzot griež šķēlēs.
Tiramisu
Tiramisu krēmam var pievienot pavisam nedaudz ruma vai amaretto liķiera – īpašai garšai. Es gan parasti to nelieku, jo ēd bērni. Visgaršīgākais Tiramisu ir nākamajā dienā, kad viss jau labi sasūcies.
VAJADZĪGS:
* 500 g Mascarpone siera
* 100 g saldā krējuma
* 125 g cukura
* 4 olas
* 2 pakas cepumu Dāmu pirkstiņi
* Liela krūze atdzesētas kafijas
* Mazliet kakao
PAGATAVOŠANA:
* Olu dzeltenus atdala no baltumiem.
* Dzeltenumus sakuļ ar cukuru; piekuļ Mascarpone sieram.
* Saldo krējumu, pievienojot mazliet cukura, sakuļ atsevišķi un iemaisa siera un olu masā.
* Olu baltumus saputo stingrās putās un iecilā siera masā.
* Sāk kārtot – stikla traukā ieklāj nelielu krēma kārtu, uz tās kārto cepumus, vispirms katru iemērcot aukstajā kafijā. Virsū liek jau biezāku krēma kārtu, tad atkal cepumus... Kārto, kamēr pietiek izejvielu un atļauj trauka augstums. Noslēdz ar krēma kārtu, kam nedaudz pārkaisa kakao.
* Liek uz 30 minūtēm saldētavā. Tikai nedrīkst tur aizmirst! Pēc tam kūku liek ledusskapī, un pēc kāda laika var ēst.