Ar kādām pandēmijas sekām jārēķinās pusaudžu vecākiem?
Covid-19 krīze būtiski ietekmē ne tikai pieaugušos, bet arī bērnus un pusaudžus. Vecumposma īpatnību dēļ pandēmija varētu atstāt īpaši negatīvas sekas uz jauniešu psihisko veselību ilgtermiņā. Kā iespējams negatīvās sekas mazināt un kāda ir vecāku loma tajā?
Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centrs ir veicis pētījumu, kurā tika aptaujāti 1660 Latvijā dzīvojoši pusaudži un jaunieši vecumā no 12-24 gadiem. Iegūtie rezultāti uzrādīja satraucošu tendenci: 63% no aptaujātajiem jauniešiem atzīst, ka pandēmijas laikā viņu psihiskā veselība ir pasliktinājusies. Kā visbiežākās grūtības tiek minētas: grūtības mācīties, nomāktība un depresija, uzmācīgas domas, viegla aizkaitināmība, vientulības sajūta, trauksmes izpausmes u.c. Pasaules kontekstā veiktie pētījumi ir atklājuši, ka vērojams arī liels pieaugums alkohola un apreibinošo vielu lietošanā, kā arī ir augstāks pašnāvību risks, nekā līdz šim. Ir būtiski šos faktorus neatstāt bez ievērības un atcerēties, ka šīs grūtības var skart ikvienu jaunieti.
Paredzams, ka pandēmijas radītās sekas uz pusaudžu psihisko veselību būs izjūtamas vēl ilgi pēc tās beigām. Tāpēc ir būtiski rīkoties jau tagad, lai negatīvās sekas mazinātu.
Biedrība „Papardes zieds” vēlas ņemt aktīvu dalību “Covid-19” seku novēršanas pasākumos, izveidojot līdz šim vēl nebijušu pakalpojumu – psihiskās veselības atbalsta grupas bērniem un pusaudžiem. Grupu nodarbības veidotas, lai palīdzētu jauniešiem atpazīt un paust savas sajūtas un emocijas, izprast to nozīmi un funkcijas, kā arī veicināt izpratni par psihiskās veselības nozīmi kopumā. Nodarbībā ikvienam dalībniekam ir iespēja izteikties, taču to drīkst arī nedarīt, ja tādas vēlmes nav. Jaunieši nodarbību laikā dzird citu vienaudžu stāstus, jūtas piederīgi un apzinās, ka savās sajūtas nav vieni. Šis var šķist maznozīmīgi, taču tieši spēja atpazīt savas sajūtas, kā arī apzināties, ka jaunietis tajās nav viens, ir būtisks priekšnosacījums veselīgākai pandēmijas pārvarēšanai.
Pieteikt bērnus nodarbībām var gan skolas, gan arī aktīvi vecāki, organizējot vienaudžu grupas līdz 10 bērniem. Sīkāka informācija par nodarbībām pieejama biedrības “Papardes zieds” mājaslapā.