foto: unsplash.com
"Došos pie ārsta, kad sāpēs." Kas attur vīriešus no vizītes pie urologa?
Foto ilustratīva nozīme.
Attiecības
2020. gada 9. oktobris, 12:52

"Došos pie ārsta, kad sāpēs." Kas attur vīriešus no vizītes pie urologa?

Jauns.lv

Lai arī agrīnajā stadijā prostatas vēzis ir ārstējams, tomēr pēdējo desmit gadu laikā slimība paņēmusi vairāk nekā 3000 dzīvību. Šie ir gadījumi, kad laicīga vizīte pie ārsta varēja izglābt dzīvību, bet nereti tieši dažādi aizspriedumi attur vīriešus no vizītes pie urologa, atzīst biedrība "Fonds Movember Latvija".

Fonda vadītājs Helmuts Bēķis norāda, ka ikgadējai vizītei pie urologa būtu jākļūst par pašsaprotamu veselības pārbaudi.

Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Vents Sīlis skaidro populārus stereotipus un aizspriedumus, kādēļ vīriešiem ir pavirša attieksme pret savu veselību.

„Ar mani nekas slikts nenotiks”

Ja vīrietis ir pārliecināts, kas nekas slikts ar viņu nevar un nedrīkst notikt, tas nozīmē, ka viņš nevēlas par to domāt un uzskata, ka ir tam par jaunu. Slimība neierakstās viņa dzīves plānos.

„Šāda bērnišķīgas visspēcības pārliecība liecina par brieduma trūkumu”, skaidro V. Sīlis. Ilgtermiņā šāda attieksme noved pie tā, ka kādu dienu sliktais tomēr notiek, bet ir jau par vēlu.

„Došos pie ārsta, kad sāpēs”

„Vīriešiem ir grūtības aiziet pie ārsta, ja nav pietiekami svarīga iemesla. Piemēram, ir neērti traucēt dakteri, kuram, droši vien, ir smagāki pacienti. Tas ir stereotipisks uzskats par vīrieša dzimumlomu, kas cēlies no priekšstata par vīrieti kā skarbo cīnītāju, kuram raksturīga uzsvērta vienaldzība pret sevi,” stāsta profesors. Viņš piebilst, ka vienā brīdī vīrietis tomēr aizmirst, ka skarbais cīnītājs asina zobenu, eļļo šauteni un kopumā rūpējas par sevi un savu ekipējumu – tāpēc viņš joprojām ir dzīvs.

„Man ir bail dzirdēt sliktu diagnozi”

Bērnišķīgas bailes no sliktām ziņām neatceļ nelaimi, taču laupa iespēju to novērst, uzsver V. Sīlis. Kā vīrietis var apgalvot, ka rūpējas par ģimeni, ja viņš nespēj parūpēties par sevi? Viņš neiedomājas, kas tad rūpēsies par ģimeni, ja viņš pāragri nomirs. Šī vispārējā nesagatavotība saskarties ar dzīves realitāti nav savienojama ar pieauguša cilvēka atbildību.

„Vizīte pie urologa ir fiziski un emocionāli nepatīkama - man ir bail un kauns"

Kauns no urologa arī ir saistīts ar vīrieša dzimumlomas stereotipu – pārprastu lepnumu, aiz kura slēpjas jutīgums un viegla ievainojamība. Labā ziņa ir tā, ka urologs ir profesionālis, kurš lieliski saprot situācijas delikātās nianses un prot veidot sarunu tā, lai neaizskartu lepnumu. „Kā jau minēju, baidīties no ārstiem ir infantili. Iespējams, tās nebūt nav bailes, bet drīzāk grūtības lūgt un saņemt palīdzību,” skaidro Sīlis.

„Problēmas zem jostas apšauba manu vīrišķību”

„Ja vīrietis ir tik ļoti norūpējies par savas vīrišķības ārēju demonstrāciju, tad viņam tās noteikti pietrūkst,” pārliecināts V. Sīlis. Viņš skaidro, ka vīrišķība ietver sevī spēju adekvāti izvērtēt savus spēkus, tai skaitā savu veselības resursu. Tā ir drosme dzīvot saskaņā ar savām pamatvērtībām, starp kurām ir adekvātas rūpes par sevi, nevis tas, ko “citi padomās”.

Arī partnere var iedrošināt vīrieti un iejūtīgi atgādināt, cik svarīgi un atbildīgi ir rūpēties par sevi, ka bezatbildīga attieksme pret savu veselību var atnest ģimenei daudz lielākas bēdas. „Tā viņa sniegs papildu ārējo leģitimāciju, lai vīrietis justos tiesīgs vērsties pēc palīdzības pie ārsta,” saka profesors.

Novembrī Latvijā jau ceturto gadu tiks atzīmēts „Movember” – vīriešu veselībai veltīts mēnesis. Tā ietvaros „Fonds Movember Latvija” organizē virkni aktivitāšu, lai iedrošinātu vīriešus veikt laicīgu prostatas pārbaudi – nodot asins analīzes, kurās tiek noteikts PSA (prostatas specifiskais antigēns). Ja šis rādītājs ir augsts, nepieciešami papildu izmeklējumi pie urologa.