Ciedru rieksti - viss, kas jāzina, lai šos superaugļus izaudzētu savā dārzā
Ja esi nolēmis savā dārzā audzēt ciedru priedi, zini, ka tā var izaugt pat 30 metrus gara. Ieaudzēt vari arī kādu no punduršķirnēm, kuras rieksti ir tikpat veselīgi un garšīgi kā izslavētajām Sibīrijas ciedru priedēm.
Interesanti, ka ciedru rieksti ir ciedru priežu čiekuros izveidojušās sēklas, kam patiesībā nav nekā kopīga ar riekstiem. Pasaulē ir dažādas ciedru priedes – Sibīrijas, Eiropas, Korejas un citas –, un tām visām čiekuros veidojas veselīgās sēklas.
Kas tik labs ir ciedru riekstos?
Mazajos riekstiņos ir aminoskābes, olbaltumvielas, polinepiesātinātās taukskābes, tie satur A, B, E un PP vitamīnu, kāliju, varu, jodu, magniju un kalciju.
Ciedru riekstus tautas medicīna jau izsenis lieto pret zarnu trakta slimībām, aterosklerozi, reimatismu, hipertoniju. Novājinātam organisma atgūt spēkus palīdz ciedru riekstu piens – ļoti smalki samalti ciedru rieksti, kas pārlieti ar ūdeni, bet, lai ārstētu kuņģa čūlu, katru dienu jāapēd sasmalcināti ciedru rieksti (1 tējk.), kas sajaukti ar medu.
Kā izaudzēt no sēkliņas?
Pirms stādīšanas ciedru priežu sēklai ir nepieciešama stratifikācija – sēklas miera perioda pārtraukšana, lai palielinātu dīgšanas enerģiju. Tāpēc, ja sēklas sēj rudenī trauciņos, tie jāierok zemē, bet, ja vēlies šo darbu veikt pavasarī, sēklas sajauc ar mitrām smiltīm, ievieto maisiņā un liec glabāties ledusskapī līdz pavasarim. Sēkliņas stādot ievieto augsnē 2–3 cm dziļumā. Ja ciedru priede ir izaudzēta no sēklas un augusi saulainā, atklātā vietā, tā sāk ražot pēc kādiem 20 gadiem.
Stādīšana pastāvīgā vietā
● Ciedru priedes stādi saulainā vietā, auglīgā, bet vieglā, labi drenētā augsnē 5–8 m attālumā no citiem augiem.
● Konteinerstādam sakņu sistēma var būt stipri savīta savā starpā, tāpēc pirms stādīšanas ļoti rūpīgi iztaisno sakņu galus.
● Stādāmajai bedrei jābūt tik lielai, lai visa sakņu sistēma tajā brīvi iekļautos. Šai bedrei jābūt vismaz 1,5 m diametrā un metra dziļumā. Bedri līdz pusei piepildi ar auglīgas augsnes un smilts maisījumu, tam pa virsu liec satrūdējušu kompostu, bet augšējā slānī ber vieglu, bagātīgu augsni, lai gaiss viegli tiek pie ciedra saknēm.
● Pēc iestādīšanas stingri pieblīvē augsni ar rokām un bagātīgi salaisti.
● Apdobi mulčē ar sausām lapu koku lapām, kas sajauktas ar meža augsni.
● Sausā laikā ciedru cītīgi laisti, lai augsnes virskārta saglabā mitrumu, un ik pa laikam vakaros apsmidzini arī vainagu ar ūdeni, lai notīrītu putekļus un uzlabotu gāzu apmaiņu caur skujām.
● Ja vēlies labāku ražu, stādi vairākas priedes vienu otrai blakus, tad vējam būs vieglāk tās apputeksnēt.
Zināšanai
● Dabā ciedru punduru priedes un Eiropas ciedru priedes mūžs var būt pat tūkstoš gadu, bet Sibīrijas un Korejas ciedru priedes diženi aug aptuveni piecsimt gadus. Latvijā ciedru priedes slimo ar priežu dzinumu vēzi, tāpēc to mūžs te ir daudz, daudz īsāks.
● Ciedru priedes zied maijā un jūnijā, pēc tam veidojas čiekuri, kas gatavību sasniedz tikai nākamā gada rudens pusē.
Šķirņu izlase
Sibīrijas ciedru priede (Pinus sibirica). Salizturīgs, pat 30 m augsts koks ar tumši zilganzaļām skujām. Raža veidojas tikai pēc 20 gadiem.
Korejas ciedru priede (Pinus koraiensis). Latvijā izaug 15 m gara, čiekuri lielāki nekā Sibīrijas ciedru priedei. Labi pacieš Latvijas ziemas.
Klājeniskā ciedru priede (Pinus pumila). Ideāli piemērota dārziem, čiekuri un sēklas salīdzinoši nelieli, un pirmā raža gaidāma tikai pēc 30 gadiem.
Eiropas ciedru priede (Pinus cembra). Izaug tikai 16 m gara, čiekurus veido jau pēc 15 gadiem, bet bieži slimo galotņu vēzi, tāpēc Latvijā reti kad aug ilgāk ar 35 gadiem. Patīk kaļķaina augsne.