foto: Shutterstock
Agrāk cīņā ar galvas utīm izmantoja pat petroleju vai pilnībā noskuva matus. Mūsdienās tā vairs nav jādara.
Agrāk cīņā ar galvas utīm izmantoja pat petroleju vai pilnībā noskuva matus. Mūsdienās tā vairs nav jādara.
Dzīvesstils

Bērnam galvā utis. Rīcības plāns, ko darīt

Žurnāls "100 Labi Padomi"

Galvas utis jeb pedikuloze var izplatīties jebkurā gadalaikā, tomēr, spriežot pēc novērojumiem, parazītus biežāk konstatē laikā, kad bērni pēc vasaras brīvdienām atsāk apmeklēt skolu un dodas uz bērnudārzu. Vairāk stāsta Euroaptieka farmaceite Zane Melberga.

Bērnam galvā utis. Rīcības plāns, ko darīt...

Kā inficējas?

Visbiežāk ar utīm inficējas bērni vecumā no 3 līdz 11 gadiem. Inficēšanās notiek saskarsmē ar citu bērnu galvām vai lietojot citu bērnu ķemmes, matu gumijas, cepures, dvieļus, spilvendrānas, uzlaikojot apģērbu veikalos vai pārvietojoties ar sabiedrisko transportu.

Sausos matos utis pārvietojas diezgan ātri, tāpēc viena persona otrai tās var nodot arī pavisam īsā saskarsmes laikā. Tās inficē citus, pat ja galvā ir tikai pārītis parazītu. Tāpēc nereti viens bērns var aplipināt visu bērnudārza grupiņu, vēl pirms tās atklātas viņam pašam.

Ja bērnam konstatē utis, augsta iespēja, ka tās ir arī citiem ģimenes locekļiem, tostarp brāļiem un māsām, tāpēc par to esamību ieteicams pārliecināties visiem ģimenes locekļiem. Tāpat ir jāinformē skolas vadība, lai apzinātu pārējo bērnu vecākus par utu gadījumiem klasē un varētu tos izskaust.

foto: Shutterstock

Kā pamanīt?

Nav nemaz tik viegli pamanīt pedikulozes sākumu, jo bērni reti sūdzas par galvas niezi. Tikai tad, kad viņš uzkrītoši bieži kasa galvu, vecāki vai skolotāji aizdomājas par utainību.  

Utis un gnīdas, kas ir utu oliņas, vislabāk pamanāmas matos tuvu galvas ādai, vietai, kur mati ir visbiezākie. Par to esamību liecina pastāvīga, spēcīga galvas un kakla mugurējās daļas nieze, tādēļ var būt traucēts miegs, jo tieši naktī utis barojas. Ādā aiz auss, deniņos un kakla mugurējā daļā no sakasījumiem var parādīties mazi sarkani uztūkumi, ādas sacietējumi ar ūdeņainiem izdalījumiem.

Galvas uts dzīvo vidēji 20–30 dienas, un šajā laikā mātīte var producēt vairāk nekā 100 oliņu bāli sudrabotā krāsā (gnīdas). Utu mātīte oliņas ar speciālu sekrētu ļoti cieši piestiprina mata stiebram, tuvu pie galvas ādas. No oliņām izšķiļas jaunās utis jeb nimfas, kas izaug vidēji 2–3 nedēļu laikā, tiesa, ar nosacījumu, ka ne vēlāk kā 24 stundas pēc izšķilšanās tās iegūst barību, pretējā gadījumā tās nav dzīvotājas. Ēdot parazīts brūcē ievada siekalu fermentus, kas aizkavē asiņu sarecēšanu, un šī viela rada niezi un nereti izraisa alerģiju.

Kā atbrīvoties?

Agrāk cīņā ar galvas utīm izmantoja pat petroleju vai pilnībā noskuva matus. Mūsdienās ir jāvēršas pie farmaceita, kurš piedāvās kādu no aptiekā pieejamiem preparātiem – šampūnus vai aerosolus, kuru sastāvā ir dimetikons jeb silikoneļļa, skaidro Zane Melberga.

Mati arī jāķemmē ar speciālu sīkzobainu utu ķemmi divreiz dienā (no rīta un vakarā), kamēr konstatē, ka nav ne utu, ne gnīdu. Tad turpina ķemmēt katru otro dienu vismaz nedēļu, līdz tiek gūta pārliecība, ka jaunas utis nav izšķīlušās.  

Pēc matu apstrādes jāuzvelk tīrs apģērbs. Apģērbs un gultas veļa jāmazgā veļasmašīnā vismaz 60 grādos, tas apģērbs, ko nedrīkst mazgāt, vai nu jāiztīra ķīmiskajā tīrītavā, vai arī jāievieto plastmasas maisā (tā, lai netiek klāt gaiss) uz 2 nedēļām. Mīkstās mēbeles, paklāji un grīda jāiztīra ar putekļsūcēju. Lietotās ķemmes jāiemērc un jāpatur spirtu saturošā (ne mazāk kā 40 grādu stiprā) dezinfekcijas šķīdumā vismaz 10 minūtes.