foto: CAMERA PRESS/Richard Gillard / Vida Press
Dzīvesstils

Sabiedrība bija sašutumā: zināms, kāpēc karaliene Elizabete II pēc Diānas nāves atteicās atgriezties Londonā

Jauns.lv

Kad princese Diāna traģiski gāja bojā autokatastrofā Parīzē, sēroja ne tikai viņas ģimene un draugi, bet visa valsts. Dažu stundu laikā pēc viņas nāves pie Bakingemas pils vārtiem zemi klāja milzīga ziedu jūra.

Sabiedrība bija sašutumā: zināms, kāpēc karaliene ...

Traģiskajā dienā 1997. gada 31. augustā Diānas dēli kopā ar princi Čārlzu un karalieni Elizabeti II atradās brīvdienās Balmorālā. Princis Čārlzs paziņoja baisās ziņas zēniem, un visa ģimene bija vienisprātis, ka viņi ir prioritāte.

foto: AFP/Scanpix

Tikmēr dusmas un naids pret karalisko ģimeni pieauga. Vispirms sekoja atteikums nolaist Bakingemas pils karogu pusmastā. Tāpat karalienes prombūtne no Londonas, kur bija sapulcējušies miljoni, lai noliktu ziedus un godinātu princesi, vēl vairāk saniknoja sabiedrību.

Cilvēki bija dusmīgi par to, ka karaliene publiski nesēroja par Diānu. Daudzi uzskatīja, ka karalienei vajadzēja nekavējoties atgriezties no Balmorālas. Pēc laika karaliene tomēr pakļāvās sabiedrības spiedienam un atgriezās Bakingemas pilī dienu agrāk, nekā bija plānots.

foto: ddp/INTERTOPICS/Photoshot / Vida Press
Princeses Diānas bērēs.
Princeses Diānas bērēs.

Ģērbusies melnā, viņa aplūkoja piemiņas lietas, kuras bija atstātas pie pils par godu viņas bijušajai vedeklai. Viņa uzrunāja tautu un vienojās kopīgās sērās. Tomēr iemesls, kāpēc monarhi tūlīt neatgriezās Londonā ir sirdi plosošs. Karaliene vēlējās pasargāt no pārlieku lielās sabiedrības uzmanības savus mazdēlus, kuri bija zaudējuši mīlošo māti.

foto: PA Wire/PA Images
Prinči Harijs un Viljams savas mātes princeses Diānas bērēs.
Prinči Harijs un Viljams savas mātes princeses Diānas bērēs.

Grāmatas par Diānu autore Tīna Brauna norāda: "Karaliene bija nelokāma – viņa uzskatīja, ka viņas vieta ir Balmorālā kopā ar saviem sērojošajiem mazdēliem. Visi bija kopā ar jaunajiem prinčiem. Šī bija pirmā reize ilgā valdīšanas laikā, kad karaliene domāja par savu ģimeni pirms cilvēkiem. Mums vajadzētu viņu par to apbrīnot. Viņas domas bija saistītas ar mazbērniem, viņa nedomāja par to, kā tas ir tiks parādīts plašsaziņas līdzekļos."

Pēc Diānas traģiskās autoavārijas Parīzē karaliene un princis Filips darīja visu iespējamo, lai palīdzētu jaunajiem prinčiem. Viņus ņēma līdzi pastaigāties, jāt ar zirgu, makšķerēt un tā katru dienu, lai novirzītu viņu domas no traģēdijas.

foto: PA Wire/PA Images
Prinči Harijs un Viljams savas mātes princeses Diānas bērēs kopā ar tēvu princi Čārlzu.
Prinči Harijs un Viljams savas mātes princeses Diānas bērēs kopā ar tēvu princi Čārlzu.

Tāpat tuvākajās dienās tika pieņemts lēmums nolaist Bakingemas pils karogu pusmastā. Tas bijs pilnīgs protokola pārkāpums. Karogs virs pils plīvo tikai tad, kad karaliene atrodas rezidencē.

foto: PA Wire/PA Images

Princim Harijam tolaik bija tikai 12 gadi, un vēlāk viņš atklāja, ka pēc notikušā cīnījies ar depresiju. Harijs lūdzis princim Čārlzam, vai viņš var kopā ar viņu doties uz Parīzi pēc Diānas mirstīgajām atliekām. Tomēr cenšoties pasargāt dēlu no vēl lielākām sirdssāpēm, viņš atteicis Harijam.

Princese Diāna (1961-1997)

Princis Čārlzs uz Parīzi pēc savas bijušās sievas devās viens. Kā norāda žurnālisti, tas bijis drosmīgs solis. Viņš bija bijušais vīrs. Viņš drīkstēja tur atrasties tikai kā abu dēlu tēvs. Čārlzs vēlējies uz Parīzi doties ar karaliskās ģimenes lidmašīnu, taču karaliene to nav atļāvusi:

Šādi princese Diāna varētu izskatīties, ja joprojām būtu dzīva

"Čārlzs cīnījās par Diānu stiprāk nekā jebkad agrāk viņas dzīvē." Čārlzs neatkāpās, un karaliene tomēr piekrita atļaut viņam lidot ar karaliskās ģimenes lidmašīnu, lai atvestu uz Lielbritāniju viņa bijušās sievas mirstīgās atliekas.