foto: unsplash.com
RTU studente kafijas biezumus pārvērš jaunā materiālā
Foto ilustratīva nozīme.
Dzīvesstils
2020. gada 29. jūlijs, 16:33

RTU studente kafijas biezumus pārvērš jaunā materiālā

Jauns.lv / LETA

Izmantojot kafijas biezumus un dabīgas izcelsmes saistvielas, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina tehnoloģiju institūta maģistrantūras studente Vineta Haritonova radījusi materiālu, ko nākotnē varētu izmantot pat dekoratīvo sienas paneļu izgatavošanai, informēja universitātē.

RTU norādīja, ka Latvijas iedzīvotāji kafiju dzer arvien vairāk - pērn tirdzniecībā nonāca aptuveni 5,6 miljoni kilogramu kafijas. Tās biezumus var izmantot kosmētiskām vajadzībām vai augsnes uzlabošanai, tomēr liela daļa nonākot atkritumos.

Tomēr RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta maģistrantūras studente Haritonova piedāvā kafijas atlikumus izmantot lietderīgi, uzsvēra RTU, skaidrojot, ka no kafijas biezumiem un dabīgas izcelsmes saistvielām viņa rada videi draudzīgu un kompostējamu materiālu, kura pielietojums varētu būt ļoti plašs.

RTU studente klāstījusi, ka līdz šim viņa ir izgatavojusi krūžu paliktņus, kā arī plāno taisīt podiņus augu audzēšanai. Vienlaikus lietojums varētu būt daudz plašāks, piemēram, no šī materiāla varētu izgatavot daudzkārt lietojamas krūzes kafijas līdzņemšanai, dažāda veida aksesuārus, traukus, dekoratīvos priekšmetus, pat dekoratīvos sienas paneļus, paudusi Haritonova.

"Nākotnē vēlētos sadarbībā ar kādu kafejnīcu izveidot visu tās interjeru, izmantojot no kafijas biezumiem gatavotus izstrādājumus," viņa stāstījusi.

Pēc RTU sniegtās informācijas, Haritonova turpina materiāla izpēti, un rudenī RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes laboratorijās viņa veiks eksperimentus, meklējot labākās saistvielas un pārklājumus.

RTU norādīja, ka līdzšinējie testi parādījuši, ka materiāls ir izturīgs. Piemēram, divu centimetru biezu plāksni esot teju neiespējami pārlauzt. No plāksnes varot izzāģēt vajadzīgās figūras, tajā varot arī urbt caurumus, līdz ar to var lietot dažādu izstrādājumu izgatavošanai koka vietā.

Taču vēl jāturpina testi, lai materiālu padarītu maksimāli noturīgāku pret mitrumu, kā arī jāpārbauda tā mehāniskās īpašības, stiepe, liece un citas īpašības.

Tēmas