6 padomi, kā saglabāt iekšējo mieru Covid-19 pandēmijas laikā
foto: unsplash.com
Dzīvesstils

6 padomi, kā saglabāt iekšējo mieru Covid-19 pandēmijas laikā

Jauns.lv

Šajā satrauktajā laikā daudzi no mums ir pakļauti stresam un pat panikai. Lai saglabātu vēsu prātu un mieru, nepieciešams tam trenēties. Apzinātības praksei un mentālajai veselībai veltītais portāls medium.com vēsta, ka iekšējs miers ir tāda pati prasme, kā emocionālā inteliģence vai spriestspēja. Iekšējais miers ir tiek saistīts arī ar izvēli, jo, ja varam apturēt smieklus vai raudienu, tad mums jābūt arī spējai sevi nomierināt.

6 padomi, kā saglabāt iekšējo mieru Covid-19 pandē...

Koncentrē uzmanību uz lietām, kuras vari kontrolēt

Kāpēc uztraukties par to, ko nevar ietekmēt? Uztraukums bojā noskaņojumu, palielina stresa līmeni un nemaz nepalīdz pieņemt racionālus lēmumus. Burtiski pajautā sev - Vai tas ir kaut kas, ko es varu kontrolēt? Vai uztraukums ir kaut kādā veidā man izdevīgs? Protams, ka bailes, neziņa un satraukums ir dabiskas reakcijas uz ārkārtas situāciju, taču nevajag sevi noskaņot uz vissliktāko vai satraukties par lietām, ko nevar ietekmēt. 

Pavadi laiku dabā

Iespējams, ka karantīna un pašizolācija mainījusi tavu ikdienu, taču nepavadi visu laiku iekštelpās. Pat 20 minūšu lēna un nesteidzīga pastaiga var nomierināt satrauktu prātu. Psihologi apstiprina, ka būšana pie dabas mazina spriedzi, satraukumu, arī ārsti atzīst, ka svaigs gaiss ir ļoti nepieciešams ne tikai ķermenim, bet arī mūsu mentālajai veselībai.

Piedomā pie savas ēdienkartes

Iespējams, ka karantīnas dēļ mainījušies ne tikai tavi socializēšanās, bet arī ēšanas paradumi. Taču, rūpējoties par mentālo stāvokli, būtu jāpievērš uzmanība savam uzturam. Izrādās, ka uzturam ir ietekme ne tikai uz mūsu fizisko pašsajūtu bet arī uz mentālo stāvokli. Protams, ka našķi un saldumi mums sniedz mierinājumu un pat palīdz uzlabot garastāvokli, taču tiem būtu jāsatur ne vairāk par 10% dienas laikā apēstā. Savā ēdienkartē noteikti iekļauj dārzeņus, augļus un zaļumus.

foto: unsplash.com

Izkusties!

Vai esi kādreiz ievērojis, cik lieliski jūties, ejot ārā no sporta zāles? Vai esi dzirdējis, ka kāds cilvēks sūdzētos par sporta zālē izšķiesto laiku? Tur kaut kas ir! Vingrojumi ir labi mūsu ķermenim, uzlabo garastāvokli, vairo pašapziņu. Šobrīd, kad sporta zāles ir slēgtas, izmanto iespēju izbraukt ar velo, doties pastaigā vai pārgājienā. Arī aktīva mājas uzkopšana vai dejošana pie iemīļotas mūzikas var uzlabot garastāvokli.

Palīdzi citiem

Lielisks veids, kā novērst uzmanību no sliktajām ziņām, ir darīt ko labu citiem. Darot labus darbus, tu arvien vairāk apzinies, ka citiem var būt grūtāk un arī novērs uzmanību no savām satraucošām domām. Varbūt kādam kaimiņam vajag izvest pastaigā suni un atnest pārtiku, bet kāds vientuļš radinieks priecātos par tavu zvanu. Varbūt laiks izrevidēt savu drēbju skapi un malā atlikt mantas, ko vēlāk varētu ziedot labdarībai? Labais vairo labo, darot tu palīdzi ne tikai citiem, bet pats izjūti gandarījumu un jūties vajadzīgs.

Meditē

Bieži vien cilvēki iesaka viens otram meditēt, lai nomierinātu prātu, mazinātu stresu. Tās nav tukšas runas! Meditācija palīdz nomierināties daudz dziļākā līmenī, nekā citas garīgās prakses. Un nav jāiedomājas par jogiem, kuri sēž uz īpašiem paklājiņiem un gadiem nodarbojas ar meditāciju. Meditēt vari, arī sēžot uz krēsla, lēni elpojot un praktizējot nepieķeršanos domām. Un pilnīgi pietiks ar 5 minūtēm dienām, lai justu uzlabojumu.