Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Vīrieša deguns vidēji ir par 10% lielāks nekā sievietes. (Foto: Shutterstock)

Kāpēc vīriešiem deguni ir lielāki nekā sievietēm? 12

Sievietēm
2018. gada 14. jūnijā 06:27 2018. gada 14. jūnijā 06:27
Jauns.lv
Vīriešiem deguni ir gan garāki, gan arī platāki nekā sievietēm, secinājuši zinātnieki. Tas izskaidrojams ar faktu, ka vīriešiem ir attīstītāki deguna muskuļi. Vīriešiem parasti ir aktīvāks dzīvesveids, lielāka ķermeņa masa, tātad viņu organismam vajag vairāk skābekļa.

Interesanti, ka mūsdienās cilvēku deguni ir daudz mazāki nekā mūsu pirmatnējiem senčiem, ieskaitot neandertāliešus, kas ir paši tuvākie mūsdienu cilvēku radinieki, vēstī livescience.com.

Zinātnieki izvirzījuši hipotēzi, ka deguna lielums ir tiešā veidā atkarīgs no skābekļa daudzuma, kas vajadzīgs, lai cilvēks varētu normāli funkcionēt. Tā kā liecības, kas palikušas no pirmatnējiem cilvēkiem, apstiprina, ka viņiem bijusi krietni lielāka ķermeņa masa, šo pieņēmumu var uzskatīt par pareizu.

Tomēr daži speciālisti tam nepiekrīt. Viņi uzskata, ka līdz pusaudža gadiem vīriešu un sieviešu deguni lieluma ziņā praktiski neatšķiras. Vīriešu deguni sāk augt dzimumnobriešanas laikā, un tas sakrīt ar ar intensīvāku skābekļa patēriņu, kas saistīts ar palielinātu fizisko aktivitāti. Vīrieša deguns vidēji izaug par 10% lielāks nekā sievietes.  

Saistītās ziņas

Sievietes Latvijā ir izglītotākas par vīriešiem, bet izvēlas sliktāk apmaksātus darbus 34
Ārsti iesaka vīriešiem atteikties no siksnu nēsāšanas 7
Žigolo atzīšanās: "Vairums vīriešu nemaz nezina, kas patīk sievietēm" 49

Izanalizējot faktus, pētnieki secinājuši, ka deguna evolūcija beigsies ar to, ka mūsu pēctečiem tie būs vēl mazāki. Mūsdienu cilvēki atšķirībā no neandertāliešiem nav klejotāji, nemedī, viņiem nav jāglābjas no plēsoņām. Mums nav tik aktīvs dzīvesveids, tas nozīmē, ka tērējam mazāk skābekļa un mums ir mazāki deguni.

Zinātnieki ir secinājuši, ka, samazinoties cilvēku fiziskajai aktivitātei un ķermeņa masai, nākotnē deguni kļūs vēl mazāki. Taču arī tad vīriešu deguni joprojām būs mazliet lielāki nekā sieviešu.

Citi šobrīd lasa

Igaunijā saņemta pirmā atļauja eitanāzijai: no dzīves atteikusies skolotāja, četru bērnu māte 8
Latvijā beidzot ir valdība: deputāti atbalstījuši Krišjāņa Kariņa Ministru kabinetu 385
"Vismaz kaut kāda valdība": soctīkli mutuļo, apspriežot jauno premjeru Kariņu 29
Skatīt visus komentārus

Шокирующее видео: лифт раздавил выходившего юношу

"Все у нас было!": Басков рассказал подробности романа с Волочковой