Precēts japāņu pāris atvainojas sievas priekšniecībai par grūtniecību ārpus noteiktā grafika
Kāda darbiniece Japānā saņēmusi rājienu no priekšniecības par "egoistisku noteikumu pārkāpumu", paliekot grūtai, pirms pienākusi viņas paredzētā kārta, vēstī "The Telegraph".
Rājienu saņēmusī darbiniece strādājusi privātā bērnu aprūpes centrā Aiči prefektūrā, Japānas ziemeļos. Sieviete atskārtusi, ka ir stāvoklī, tomēr šis ierasti priecīgais notikums nav sakritis ar vadības iepriekš izveidoto plānu par to, kad darbinieces var precēties un dzemdēt bērnus.
Ārvalstu prese uzsver, ka šīs vārdā nenosauktās sievietes gadījums izgaismo pastāvošo praksi dažos uzņēmumos Japānā, kur vadība atkarībā no padoto darba stāža diktē savām darbiniecēm, kad viņas var iziet pie vīriem un laist pasaulē mazuļus. Tieši šis gadījums sabiedrības uzmanību izpelnījās pēc tam, kad sievietes vīrs ar vēstuli vērsās pie Japānas vadošā laikraksta "Mainich Shimbun" darbiniekiem.
Vīrs vēstulē aprakstīja, cik sapīkusi un satraukta bija viņa sieva, saprotot, ka ir palikusi grūta. Bērna tēvs vēstulē žurnālistiem raksta: "Bērnu aprūpes centra direktors noteica kārtību, kādā darbinieki var precēties un dzemdēt bērnus, un acīmredzami tur ir nerakstīts likums, ka darbinieces neielien rindā pirms saviem vecākajiem kolēģiem."
Tiek vēstīts, ka pāris formāli tikās ar direktoru, lai personīgi atvainotos par šo grūtniecību, tomēr vīru neapmierina tas, ka sievu nemitīgi baksta par šo "egoistisko" noteikumu pārkāpumu.
Viņš piebilst: "Bērnu aprūpes pakalpojumu sniedzēji upurē paši savus bērnus, lai pieskatītu citu atvases. Tā ir cēla profesija, kas audzina bērnus, kuri veidos šīs valsts nākotni. Es cienu savu sievu par viņas nodošanos šai profesijai, kā arī turpinu viņu iedrošināt."
Šis gadījums izraisīja plašu rezonansi Japānā, kur liela problēma ir gan sarūkošā dzimstība, gan bērnu aprūpes iestāžu trūkums. Daudzi komentētāji asi kritizēja iestādi, sakot, ka šāda rīcība ir klajš cilvēktiesību pārkāpums, tomēr neignorēja arī faktu, ka šo iestāžu akūtais darbinieku trūkums ir liels izaicinājums nozarē strādājošajiem.
Līdzīgs aprakstītajam gadījumam fiksēts arī Tokijā, kur priekšniece savai 26 gadus vecajai skaistumkopšanas salona darbiniecei norādīja - nekādu bērnu līdz pat 35 gadu vecumam.
Sievietēm Japānā darbavietās neklājas viegli plaši izplatītās dzimumu diskriminācijas dēļ. Necieņa pret darbiniecēm, kuras palikušas stāvoklī, ko apzīmē ar jēdzienu "matahara", ir ļoti izplatīta valstī - 2015. gadā veiktajā aptaujā atklājies, ka ar to saskārās puse aptaujāto darbinieču, kuras palika stāvoklī, kamēr viena no piecām pētījuma dalībniecēm zaudēja darbu.
Interesanti, ka sievietēm Japānā pārmet ne tikai egoismu pret kolēģiem, ejot bērnu kopšanas atvaļinājumā, bet arī egoismu, nelaižot pasaulē bērnus.