Klāt skaisto liliju laiks! Dārzkopes padomi šo ziedu audzēšanai
Uz lauka vislabāk audzēt Āzijas grupas lilijas.
Dzīvesstils

Klāt skaisto liliju laiks! Dārzkopes padomi šo ziedu audzēšanai

Jauns.lv

Kurš gan nemīl cēlo un smaržīgo liliju, kuru ziedēšana liecina par vasaras pilnbriedu. Dārzkopes Gunas Rukšāne dārzā aug 300 liliju šķirnes un viņas pieredze liecina, ka to audzēšana nav nemaz tik vienkārša.

Klāt skaisto liliju laiks! Dārzkopes padomi šo zie...

Slimās puķes - ugunskurā

Nopietnākā liliju slimība ir vīruss, kas izpaužas sīku svītiņu veidā uz ziediem un lapām. Nepietiks, ja ziedu noplūksi, tas jādedzina kopā ar sīpolu, jo insekti, sūcot sulu, vīrusu pārnēsā uz veselajiem augiem. Tāpēc ugunskurs liliju ziedēšanas laikā jākurina visai bieži. Īpaši vīrusieņēmīgas ir LA grupas lilijas. Tiesa, to augšanas spars nemazinās arī slimības laikā un arī ar plankumainiem ziediem kāts tāpat sasniegs pusotru metru. Lai izvairītos no šiem vīrusiem, ieteicams apdomāt, kādas grupas lilijas pērkam. Uz lauka vislabākās ir Āzijas grupas lilijas, arī martagonlijas (mazie jaukie turbāniņi), nav ne vainas arī karaliskajām, ko tautā sauc par vecajām jeb baznīcas lilijām, tās gan pavasara salnās ir jāpiesedz, jo visžiglāk nāk ārā no zemes.

Miglošana ne vienmēr palīdz

Lilijām uz lauka reizumis iet pavisam grūti, slikti laika apstākļi var izraisīt pelēko puvi. Tikko parādās pirmās lapu puves (Botrytis) pazīmes, ziedi jāsāk miglot, taču tas ne vienmēr dod gaidītos rezultātus. Vienīgais mierinājums, ka pelēkā puve neietekmē sīpola veselību, tikai bez lapām tas nevar pieņemties lielumā un spēkā. Tiesa, ir arī šķirnes, kuras spēj izturēt ekstremālus apstākļus, jo tās krustojot selekcionāri izmantojuši pret pelēko puvi izturīgus vecākaugus. Siltumnīcās lililas ir  pasargātas no lietus un arī veģetācijas periods tur it garāks. Ko tad darīt ar tām, kuru lapas izskatās, kā novārītas? Atliek tikai nogriezt kātu, lai kopā ar nokritušām lapām uz augsnes nepaliek slimības sporas. Vislabāk gan rudenī pārstādīt citā vietā – pēc iespējas saulainā, un stādījumam arī nevajag būt blīvam.

No visām liliju šķirnēm, tikai neliela daļa ziedu smaržo. Uz lauka augošās lilijas parasti ir bez smaržas
No visām liliju šķirnēm, tikai neliela daļa ziedu smaržo. Uz lauka augošās lilijas parasti ir bez smaržas

Smaržo tikai dažas šķirnes

Mēs gaidām no lilijām smaržu, taču dārzos visizturīgākās un piemērotākās Āzijas grupas lilijas diemžēl nesmaržo. Tas mīts, kuru radījusi karaliskā lilija un citas trompetlilijas vecmāmiņas dārzā. To veicina arī austrumu liliju ziedu plašā parādīšanās pārdošanā. Piedevām tām ir tik neuzbāzīga un delikāta smarža. Arī zieds ir glezniecisks un viegli pārvadājams. Taču mūsu apstākļos tai tomēr ir nepieciešama kaut vai nojume. Viena man auga puķudobē pie loga kādus trīs gadus, un es jau sapriecājos, redz kā, tas nu nav patiesi par to austrumnieces lēno iznīkšanu atklātā laukā, bet tad vienu vasaru vairs neredzēju tās maigi rozīgos ziedus. Šobrīd tirgū gan parādās arvien jauni starpsugu krustojumi un tiem piemīt arī smarža – tie, kam ir piekrustota Austrumu vai trompetlilija. No Āzijas grupas lilijām viegli smaržo dzeltenā pildītā ‘Fata Morgana’.

19.07., Latvijas puķu draugu saieta ietvaros Gunas Rukšānes lilijas varēs aplūkot neparastā vietā - Liepas Lielās Ellītes alā.

Klāt skaisto liliju laiks

Klāt skaisto liliju laiks

Teksts: Guna Rukšāne, grāmata Dārza Maģija/Foto: no Gunas Rukšānes arhīva