Īstais krēsls, galds un kur jāatrodas lampai - tā, lai mazajam skolniekam būtu vislabāk
Daudziem vecāko klašu skolēniem ir mugurkaula problēmas – par sevi liek manīt daudzās stundas, kas nosēdētas skolas solā un pie datora. To zinādami, vecāki cenšas mājās radīt maksimāli ergonomiskus apstākļus mācībām.
Kā pareizi izvēlēties galdu, krēslu un pirmo mugursomu mazajam skolēnam un kā izkustēties starpbrīžos starp mācību stundām, portālā riga.lv skaidro Rīgas veselības centra "Iļģuciems" filiāles fizioterapeits Eduards Bajārs.
Īstais krēsls
Galvenais – lai, sēžot uz krēsla, kājas nekūļātos gaisā. Vislabāk, ja skolēna krēslam būtu atzveltne un roku balsti, bet pats sēdeklis paceļams un pielāgojams sēdētāja augumam. Būtu labi arī, ja krēsls nedaudz šūpotos un tam būtu ritentiņi.
Bērns ilgu laiku pavada, sēdēdams skolas solā, bet pēc tam pārnāk mājās un atkal sēž. Skolā samainīt krēslus nav iespējams, turpretī mājām gan var iegādāties dinamiskāku krēslu, kas mazina diskomfortu mugurai.
Ir speciālas taburetes, kas šūpojas un sēdēšanas laikā palīdz trenēt dažādas muskuļu grupas. Uz tādas sēžot, var gatavot mājasdarbus, taču ne ilgāk kā vienu stundu.
Kā izvēlēties galdu
Galvenā prasība – tas nedrīkst būt ne pārāk augsts, ne pārāk zems. Optimālais augstums – līdz gurniem.
Sēžot pie galda, jāpievērš uzmanība pēdām – tām jābūt stingri novietotām uz grīdas. Jāieņem stabila poza, lai varētu labāk kontrolēt ķermeņa augšdaļu un aktīvāk darboties ar rokām. Kājām ceļgalos jābūt saliektām taisnā leņķī, jo tad netiek traucēta asinsrite. Nedrīkst sēdēt sakrustotām kājām, likt kāju pār kāju vai palocīt kājas zem krēsla.
Jostas daļai jābūt stingri piespiestai pie krēsla. Tādēļ ļoti labi ir krēsli ar atzveltni, kuriem ir īpašs izliekums muguras lejasdaļā. Taču, lai no atzveltnes tiešām būtu jēga, ir jāsēž taisni. Tas ļauj muguras muskulatūrai atslābt.
Apakšdelmiem jābalstās uz galda. Roku leņķis ir 90 grādu. Tādējādi tiek atbrīvoti no sasprindzinājuma pleci un kakls. Rokas nekādā gadījumā nedrīkst “karāties gaisā”, jo tad roku kustības automātiski liek saspringt pleciem.
Mācības pie datora
Datora ekrānam jāatrodas metra attālumā no acīm (to var pārbaudīt, izstiepjot roku). Ekrāns var būt nedaudz zemāk par acu līmeni, taču nekādā gadījumā nedrīkst būt pacelts virs tā. Ir svarīgi, lai ekrāns būtu novietots tieši pretī sēdošajam, nevis pa labi vai kreisi, pretējā gadījumā muskuļu asimetriska noslodze ir garantēta.
Tas pats attiecas arī uz rakstu darbiem burtnīcās. Un nav svarīgi, vai bērns raksta ar labo roku vai ir kreilis. Arī ļoti noliekties uz priekšu tuvāk burtnīcai nav vajadzīgs.
Datora klaviatūru labāk novietot uz galda, galda īpašais izbīdāmais paliktnis nav labākais variants. Pelei labāk lietot speciālus paklājiņus ar polsteri, kas palīdz atslābināt plaukstu.
Mūsdienās vairums dod priekšroku klēpjdatoriem, un bērni tos ļoti bieži izmanto, atrodoties guļus stāvoklī. Kaut arī tā nav uzskatāma par darba pozu, tieši tā mugurkauls tiek pakļauts minimālai slodzei (astoņas reizes mazākai nekā sēžot). Kad cilvēks atrodas guļus stāvoklī, viņa muskuļi atslābst un pulss palēninās.
Šāda poza ir piemērota radošām darbībām un fantāzijām, taču to nedrīkst izmantot ilgāk par 30–40 minūtēm. Kopumā ņemot, 40 minūtes ir maksimālais laiks darbam bez pārtraukumiem. Acīm ik pēc 20 minūtēm ir jāļauj atpūsties no skatīšanās ekrānā. Vislabāk ir atsevišķās nodarbībās ieviest dinamiku, piemēram, mācīties dzejoli, staigājot pa istabu, veikt rokdarbus, sēžot uz grīdas utt.
Kur jāatrodas lampai
Vislabāk ir mācīties dienas gaismā. Taču saule nedrīkst spīdēt ne sejā, ne mugurā. Tāpēc galdu ieteicams novietot pie vienas no sānu sienām. Tas, vai lampa atrodas labajā vai kreisajā pusē, nav svarīgi. Svarīgi ir, lai uz burtnīcas vai grāmatas nekristu ēna.
Pirmā skolas soma
Tai ir jābūt vieglai. Bērniem līdz 9 gadu vecumam somas maksimālais svars kopā ar grāmatām un burtnīcām nedrīkst pārsniegt 2,5–3,5 kilogramus (normatīvi ir publicēti Izglītības un zinātnes ministrijas interneta vietnē). Somas apakšdaļai jābūt stingrai, tāpat kā muguriņai.
Materiālam jābūt mitrumnecaurlaidīgam, ieteicams, lai tajā būtu iešūti atstarotāji. Lencēm jābūt nošūtām, mīkstām un pietiekami platām. Šauras lences savērpsies un griezīsies plecos. Ieteicams, lai mugursomai būtu papildu siksna, kas aizsprādzējama uz krūtīm, jo tad soma ciešāk piekļausies mugurai.
Ja soma ir pārāk smaga, svara ietekmē pleci saliecas, pati mugursoma noslīd līdz gurniem, mugura ieliecas, un rezultātā izveidojas nepareiza stāja. Somas nešana uz viena pleca pakļauj lielākai slodzei vienu ķermeņa pusi.