Līdz mazā Čārlija nāvei atlikušas 2 dienas, bet ietekmīgu cilvēku atbalsts dod vecākiem cerību
foto: Vida Press
Konija Jeitsa un Kriss Gards pēc zaudējuma tiesā.
Bērni

Līdz mazā Čārlija nāvei atlikušas 2 dienas, bet ietekmīgu cilvēku atbalsts dod vecākiem cerību

Kasjauns.lv

Lielbritānijā un arī citviet pasaulē cilvēki seko līdzi Čārlija Garda vecāku cīņai par dēla dzīvību. Puikas mamma Konija Jeitsa trešdien, divas dienas pirms paredzētās dzīvību uzturošo iekārtu atslēgšanas, sacījusi, ka Romas pāvesta Franciska un ASV prezidenta Donalda Trampa iesaistīšanās devusi viņiem svaigu cerību, ka dēlu izdosies glābt. 

Līdz mazā Čārlija nāvei atlikušas 2 dienas, bet ie...

Mazā Čārlija vecāku sāpīgā cīņa par mirstošā dēliņa dzīvību

Mazā Čārlija vecāku sāpīgā cīņa par mirstošā dēliņa dzīvību

Britu mediji gan vēstī, ka "Great Ormond Street" klīnika stingri turas pie lēmuma beigt puisīša mocības un noraidīja piedāvājumu ārstēt zēnu pāvesta slimnīcā, sakot, ka viņu "rokas ir sasietas". 

Lietā iesaistījies arī Itālijas Ārlietu ministrs Andželīno Alfāno, kurš sola sazināties ar savu amata kolēģi - Lielbritānijas ārlietu ministru Borisu Džonsonu, lai aicinātu viņu iejaukties un panākt atļauju 10 mēnešus vecajam puisītim doties uz Romu vai ASV, lai paildzinātu viņa dzīvi. 

Zēna vecāki Konija Jeitsa un Kriss Gards arī šodien ir pie mazā Čārlija gultiņas slimnīcā un divas dienas pirms ieplānotās dēla došanās viņsaulē vēl cer, ka viņiem izdosies uzveikt ārstus šajā cīņā par dzīvību un nāvi. 

Konija Jeitsa saka: "Atbalsts no pāvesta un prezidenta [Trampa] devusi mums cerību. Viņi ir tradicionāli vīrieši, kuri tic ģimenei. Viņi tic mūsu gadījumam un saprot, kāpēc mēs ticam, ka vajag turpināt cīnīties, lai glābtu Čārliju."

Tuvojoties liktenīgajam datumam, pieaug cilvēku spiediens uz slimnīcu. Ļaudis, kuri dziļi jūt līdzi puisīša vecākiem, grib panākt, lai slimnīca maina savu lēmumu. Čārlija dzīvības uzturošo iekārtu atslēgšanas datums līdz šim pārcelts jau divas reizes. 

ASV prezidents Donalds Tramps, kā šodien tas izskan britu medijos, apsolījis, ka tad, ja ārsti ļaus Čārliju vest uz ASV, ārstēšana būs bez maksas. To pašu piedāvā pāvests Romā. 

Ar lūgumu "morāli iejaukties" cilvēki vērsušies arī pie Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas, aicinot viņu panākt, lai vecāki paši var pieņemt šo smago lēmumu - ļaut Čārlijam iet. 

Lai panāktu savu taisnību, Konija un Kriss vērstās Lielbritānijas Augstākajā tiesā un Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), kur viņu lūgums tika noraidīts, tāpēc klīnikas pārstāvji tagad saka, ka viņu rokas ir sasietas un ir jārespektē divu tiesu lēmumi. 

Par ko ir stāsts? 

 

ASV prezidents Donalds Tramps un Romas pāvests Francisks pauduši atbalstu 10 mēnešu vecā Čārlija Garda vecākiem, kuri saņēmuši sirdi plosošu ziņu - britu ārsti piektdien grasās atslēgt viņu no dzīvību uzturošajām ierīcēm un neļauj zēnu vest uz ASV, lai veiktu eksperimentālu ārstēšanu.

Pāvests aicinājis vecākus "līdz beigām" palikt kopā ar zēnu, bet Tramps paziņoja, ka gatavs steigt palīgā, ja vien tas ir iespējams. 

"Ja mēs varēsim palīdzēt mazajam Čārlijam Gardam, kā to vēlas mūsu draugi Lielbritānijā un Romas pāvests, mēs būsim ļoti priecīgi to darīt," paziņojis Tramps. Savukārt vēlāk Baltā nama pārstāvji paskaidroja, ka Tramps nav ticies ar Čārlija vecākiem, bet "vienkārši grib sniegt jebkādu atbalstu, kāds ir iespējams".

Tikmēr oficiālie Vatikāna pārstāvji publicēja pāvesta paziņojumu saistībā ar Čārlija traģisko stāvokli. Tajā norādīts, ka pāvests rūpīgi seko līdzi situācijas attīstībai. Paziņojumā arī teikts, ka pāvests jūt saikni ar puikas vecākiem, aizlūdz par viņiem un cer, ka viņu vēlme palikt ar savu bērnu līdz pēdējam netiks ignorēta. 

Mazais Čārlijs šajā pasaulē ieradās jau sasirdzis. Ārsti viņam konstatēja retu ģenētisku saslimšanu, kura, kā saka mediķi, pasaulē konstatēta tikai 16 cilvēkiem.

Šīs slimības dēļ notiek muskuļu atrofija un rodas smadzeņu bojājumi, tāpēc Čārlija orgāniem gluži vienkārši nepietiek jaudas normāli funkcionēt. Kā izrādās, abi bērna vecāki bija šī gēna nēsātāji. 

Ārsti saka, ka zēns nedzird, neredz, nevar kustēties, raudāt vai norīt, bet smadzeņu bojājumi jau ir neatgriezeniski. Ārsti domā, ka zīdainim jādod iespēja cienīgi nomirt, taču vecāki un viņu atbalstītāji cīnās par iespēju Čārliju sūtīt uz ASV, kur viņš varētu iziet eksperimentālās ārstēšanas kursu. 

Tai pašā laikā amerikāņu mediķi uzsver, ka līdz šim šī ārstēšanas metode pielietota vien tiem saslimušajiem, kuru stadija nebija tik smaga. 

Čārlija vecāki Konija Jeitsa un Kriss Gards vairākus mēnešus cīnās par to, lai dēls varētu doties uz ASV. Viņiem izdevies savākt teju 1,5 miljona eiro ziedojumus, kas pilnībā nosedz transportēšanas un ārstēšanas izdevumus, tomēr viņiem to neļauj darīt. 

Ciešot neveiksmi britu tiesā, vecāki ar prasību vērsās Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), taču arī tur viņu vēlme netika atbalstīta - ECT piekrita Lielbritānijas Augstākās tiesas lēmumam un atteica Čārlija vecākiem īstenot viņa vēlmi transportēt bērnu pāri okeānam. 

Tiesa uzsvēra - "Great Ormond Street" slimnīcas mediķi uzskata, ka bērnu glābt nav iespējams un norāda, ka turpmākā ārstēšana tikai paildzinās mazā cilvēciņa ciešanas. 

Vecākiem arī atteikta iespēja izņemt Čārliju no slimnīcas, lai viņš var nomirt savās mājās, savā gultiņā. 

Tiek plānots, ka Čārlijs piektdien, 7. jūlijā, tiks atslēgts no dzīvību uzturošajām ierīcēm. To bija iecerēts darīt jau senāk, tomēr klīnikas vadība gāja pretī vecākiem un piekrita dot viņiem vairāk laika, lai atvadītos no dēliņa.