Jaunie ārsti diskutēs par veselības aprūpes nākotni
Dzīvesstils

Jaunie ārsti diskutēs par veselības aprūpes nākotni

Jauns.lv

17. jūnijā Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātē notiks Latvijas Jauno ārstu asociācijas (LJĀA) organizēta diskusija par gaidāmajām veselības sistēmas reformām Latvijā.

Jaunie ārsti diskutēs par veselības aprūpes nākotn...

Gan medicīnas studenti un rezidenti, gan medicīnas nozares eksperti no Latvijas un kaimiņvalstīm diskusijā meklēs atbildes uz nozares aktuālākajiem jautājumiem: kāpēc Latvijā nepieciešamas reformas veselības aprūpē, kā tās nākotnē ietekmēs jaunos ārstus, pacientu aprūpes kvalitāti un ārsta pieejamību, vai mazināsies pieprasījums pēc jaunajiem ārstiem, un kā tiks skarta veselības aprūpes kvalitāte.

 “Mūsu diskusija uzsvērs jauno ārstu iespējas un nākotni, tāpēc ceram, ka viņi nav “sabojājušies” ar stereotipiem un neaizstāv tik daudz savu pārstāvēto ārstniecības iestādi, cik visas Latvijas medicīnas sistēmas intereses. Šie viedokļi un skatījums, kas atklāsies diskusijā, ir svarīgi veselības aprūpes norisēm,” skaidro Māris Mežeckis, pasākuma koordinators un LJĀA biedrs, piebilstot, ka grūti paredzēt, kas turpmāk būs. Vairākums jauno ārstu uzskata, ka nākotnē ir apdraudētas viņu darba iespējas, jo, optimizējot slimnīcas, samazināsies brīvās darba vietas. “Mūs satrauc tas, ka pasliktināsies ārstu pieejamība. Tas ir skaidrs – ja slimnīca atrodas tālāk, grūtāk būs līdz tai nokļūt. Tā ir problēma, ko nedrīkst atstāt novārtā. Taču veselības aprūpei pēc reformām vajadzētu būt efektīvākai, tādējādi atlikušajās slimnīcās medicīnas pakalpojumiem arīdzan jābūt kvalitatīvākiem,” uzsver M. Mežeckis.

Pasākumā viedokli paudīs arī jaunais ārsts Konrāds Funka, kurš stāsta: “Lai gan šajos apstākļos jūtos nestabili – gan finansiāli, gan attiecībā uz darba iespējām, jo arī darba vieta varētu “izputēt” –, galīgs pesimists vēl neesmu. Nākotnē redzu tikai privāto sektoru, jo izskatās, ka valsts pilnībā atteiksies no savām funkcijām. Es nesaskatu iespējas, ka valsts medicīnas sistēma atveseļosies. Domāju, ka valsts sev atstās tikai mazu daļu no nozares, jo visu pārējo tā nespēs atmaksāt. Ceru, ka medicīnā sāksies brīvais tirgus un cilvēki brīvi varēs izvēlēties, pie kā iet un saņemt pakalpojumus. Iespējams, būs jādomā par darba iespējām ārpus Latvijas, jo profesiju negribu mainīt. Taču patlaban vēl nav tik bēdīga situācija, lai par to domātu.”

 Kopumā Medicīnas fakultāti LU šogad beigs 143 jaunie ārsti, medicīnas māsas un farmaceiti, RSU absolvēs 135 jaunie mediķi. Kas ar viņiem notiks, vai darbs būs, kādu atalgojumu saņems – šo un vēl daudzu citu jautājumi mākti, vairāki Medicīnas fakultātes studenti jau izlaiduma noskaņās piedalīsies LJĀA rīkotajā diskusijā.  

Gaidāmo pasākumu atklās un dalībniekus uzrunās Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētāja Maija Radziņa un LU Medicīnas fakultātes dekāne profesore Ingrīda Rumba-Rozenfelde. Ar ziņojumu uzstāsies veselības ministrs Ivars Eglītis, LJĀA biedrs Māris Mežeckis, Liepājas reģionālās slimnīcas direktors Juris Bārzdiņš, Iecavas VSAC direktore Mirdza Brazovska, Igaunijas Ārstu biedrības valdes loceklis Vallo Volke, pārmaiņu un zināšanu vadības konsultants Atis Zakatistovs un Teksasas universitātes Dalasas Dienvidrietumu medicīnas centra Endokrinoloģijas nodaļas vadītājs asociētais profesors Uģis Gruntmanis.

Anda Dzenža/Foto: Rojs Maizītis