5 mīti par zobiem
Dzīvesstils

5 mīti par zobiem

Jauns.lv

Vai mutes skalojamais šķidrums mūsdienās aizstāj zobu tīrīšanu? Ja manai vecmāmiņai viņas cienījamajā vecumā joprojām ir veselīgi zobi pat bez tīrīšanas – tātad arī man būs tādi paši. Pieci mīti par zobu kopšanu.

5 mīti par zobiem...

1. Bieži jāmaina zobu suka, nevis zobu pasta.

Ne gluži. Jāmaina ne tikai zobu suka (starp citu, to ieteicams mainīt reizi divos vai trīs mēnešos, kā arī pēc pārslimotām infekcijas slimībām). Speciālisti neiesaka arī ilgu laiku pēc kārtas tīrīt zobus ar vienu un to pašu zobu pastu. Kā zināms, katrai pastai ir atšķirīgs sastāvs, bet zobiem un mutes dobuma gļotādai ir vajadzīgas dažādas vielas.

2. Zobu suku un pastu mūsdienās aizstāj mutes skalojamais šķidrums.

Nē. Mutes skalojamie šķidrumi ir tikai papildlīdzeklis zobu kopšanai. Zobārsti rekomendē ar šo šķidrumu izskalot mutes dobumu pēc tam, kad zobi iztīrīti ar zobu suku un pastu. Izvēloties mutes skalojamo šķidrumu, jāņem vērā, ka tie ir divu veidu: ikdienā lietojamie (tajos ir mazāk darbīgo vielu) un ārstnieciskie (tos izmanto pēc mutes dobuma operācijām, iekaisumu gadījumos). Pirms iegādājaties ārstnieciskos mutes skalojamos šķidrumus, noteikti konsultējieties ar ārstu.

3. Ja elpai ir nepatīkama smaka, tas nozīmē, ka cilvēks netīra zobus.

Ne vienmēr. Nelāgs aromāts elpai var būt dažādu iemeslu dēļ – bojāti zobi, nepareizi ēšanas paradumi, mutes dobuma iekaisums, kuņģa darbības traucējumi vai citas kaites. Šādā gadījumā ir svarīgi konsultēties ne tikai ar zobārstu, bet arī ar iekšķīgo slimību speciālistu. Ja, novēršot visus iespējamos cēloņus, elpai joprojām būs nepatīkama smaka, ārsts jums ieteiks vērsties pie attiecīgā speciālista.

4. Ar zobu suku jātīra ne tikai zobi, bet arī mēle.

Jā. Iespējams, būsiet pamanījuši, ka var iegādāties pat īpašas zobu sukas, kas paredzētas arī mēles virsmas kopšanai. Pēc zobu tīrīšanas ieteicams notīrīt arī mēli, jo arī uz tās sakrājas baktērijas, kas ietekmē jūsu elpas svaigumu.

5. Ja no vecākiem un vecvecākiem mantoti skaisti, veselīgi, stipri zobi, tos drīkst netīrīt un nekopt.

Jā, patiešām ir cilvēki, kam pat cienījamā vecumā zobi ir veseli, kaut arī tie nekad nav tīrīti. Tā tiešām ir iedzimtība. Tomēr – ja tēvam, mātei vai kādam no vecvecākiem ir labi zobi, tas nepavisam nenozīmē, ka arī bērniem vai mazbērniem būs tādi paši.

Kasjauns.lv / Foto: „Bulls Press”