Neērtie jautājumi, runājot ar bērniem
Dzīvesstils

Neērtie jautājumi, runājot ar bērniem

Jauns.lv

Dažkārt pat neaizdomājamies, cik svarīgi ir vārdi, kādos runājam ar bērnu par dažādiem notikumiem viņa un mūsu, vecāku, dzīvē un cik lielā mērā šie mūsu vārdi bērnu ietekmējuši.

Neērtie jautājumi, runājot ar bērniem...

Bērnam valoda ir viss, kas ap viņu notiek un ko viņš vēro, uzsver franču psihoanalītiķe Fransuāza Dolto. Tas iespaido viņa nākamo „es”. Tāpēc ļoti svarīgi atrast pareizo veidu, kā bērnam izskaidrot arī neērtos jautājumus.

Ja mamma bērniņu audzina viena...

Bērnam gribas zināt, kas ir viņa tēvs, pat, ja māte viņu audzina viena. Tā ir absolūta nepieciešamība. Citādi viņš aug, it kā pa pusei paralizēts, un tas atstāj ietekmi ja ne viņa paša dzīvē, tad viņa pēcnācējos. Nekas nav vienkāršāk, kā bērnam paskaidrot, ka viņam ir tēvs – radītājs, tāpat kā visiem cilvēkiem, tikai viņš to nepazīst. Vai nu patlaban tēta nav, vai ir jau cits tētis, bet tas nav viņa radītājs. Pēc nedēļas bērna attieksme pret māti mainīsies:

„Bet vai tu viņu pazini?” — „Protams, es viņu pazinu.” — „Un kāpēc tu ar viņu vairs nesatiecies?” — „Tāpēc, ka mēs vairs nespējam saprasties.” — „Vai tu to nožēlo?” Ja māte atbild apstiprinoši, tā ir neveiksme. Tad bērnam šķiet, ka viņam nav tiesību būt piedzimušam. Kāpēc nepateikt, kā ir: „Nē, nenožēloju, jo tu esi piedzimis un es tevi mīlu.”

Tikpat svarīgi, ja māte var pateikt bērnam: „Kad tu vēlēsies uzmeklēt savu tēvu, tas nebūs nekas neiespējams, bet es tev nepalīdzēšu. Man bija pārāk sāpīgi, kad viņš aizgāja pie citas sievietes. Bet tu pats varēsi visu noskaidrot, tā būs tava darīšana.” Tas nozīmē dot bērnam patstāvību vēlmju apmierināšanā, nevis apmierināt viņa vajadzības.

Ja vecāki šķiras...

Ja vecāku attiecībās zudusi saskaņa, bērni to redz, bet paši negrib ticēt savai intuīcijai vai novērojumiem. Tāpēc vecākiem, ja iespējams – abiem kopā – vajadzētu izskaidrot, ka viņu savienība pamazām izirusi un viņi tāpēc devuši viens otram brīvību mīlēt, neatgriezties vakarā mājās, būt prom no mājas. Viņi vairs neguļ kopā. Tas bērnam jāizskaidro ļoti vienkāršos vārdos un noteikti jāpiebilst: „Tavs tēvs un tava māte vairs nav viens otrā iemīlējušies, bet mēs nenožēlojam, ka esi mums piedzimis.”

Ja ģimenē kāds nomirst...

Ja ģimenē atgadās kāda nelaime, kāds nomirst, bērnam tas jāpasaka uzreiz. Citādi bērni zaudē dzīvotspēju, jo viņiem nav vārdu, ar ko izteikt savas skumjas. Sēru rituālos bērniem jāpiedalās pat tad, ja viņš vēl ir pavisam mazs. Šis notikums nepaliks viņa apziņā, toties zemapziņā paliks pārliecība, ka viņš ir bijis kopā ar ģimeni kā cilvēciska būtne.

Aiva Alksne / Foto: Bulls Press

Izmantota Fransuāzas Dolto grāmata „Valoda ir viss”


Tēmas