Viss par dīgstiem. Superkosmētika uz tavas palodzes
Tev nevajag ne mega kontu bankā, ne daudz brīvā laika, ne ietekmīgas paziņas. Patiesībā viss, kas nepieciešams, ir mazliet pacietības un, lūk, – superkosmētika tavas rokas stiepiena attālumā – uz palodzes.
Nav iespējams noteikt, kas no šī sešinieka ir varenāks. Iespējams alfa alfa, iespējams, kviešu dīgsti, bet lai vai kā, tie visi ir bāztin piebāzti ar skaistumam noderīgo. Ja apēstu tos tādā daudzumā, cik izmaksā botokss, hialuronskābe vai vēl kāds cits brīnums, mēs mūžam jaunas paliktu. Bet tas ir no zinātniskās fantastikas sērijas. Un patiesības labad jāpiebilst, ka jebkurš diedzējums tāds ir, jo satur hlorofilu, kas savukārt ir mūsu miesu superapkopējs un visu draņķu bieds. Protams, diedzēt tu vari ne tikai šo sešnieku. Ja vien vari atrast bioloģiski tīras vai speciāli diedzēšanai paredzētas sēklas, izmēģini kaut kliņģerītes – viss atkarīgs no tā, vai varēsi tās iedabūt mutē.
Alfa alfa jeb lucerna
Kā jau liecina tās angliskais nosaukums (atceries alfa mātītes un alfa tēviņus?!), iespējams, šī ir mūsu saraksta supervarone. Dažos avotos minēts, ka tā satur visus zināmos vitamīnus, un jāpiebilst, ka arī mikroelementu un minerālvielu daudzums ir tāds, kas liek no skaudības vai zaļai kļūt nevienai vien multivitamīna tabletei, turklāt te tas viss pastāv formā, ko organismam viegli uzsūkt. Mēs to dēvējam arī par labas omas dīgstu, jo alfa alfa ir gluži vai piestūķēta ar folijskābi, kas ir ne tikai grūtnieču obligātajā sarakstā, bet arī dabiski spēcīgs antidepresants. Un, tā kā šo B grupas vitamīnu ir viegli zaudēt termiskā apstrādē, tad lielākajai daļai no mums tā pietrūkst. Alfa alfa satur varu, cinku un vitamīnu C, tā radot superkomandu elastīna – proteīna, kas ir atbildīgs par ādas elastību – ražošanai. Ja spēj saņemties tikai uz viena dīgsta diedzēšanu, tad lai tā būtu lucerna.
Otrs supervaronis! Neatkārtosimies, ko tik tas nesatur (jo saraksts ui, cik garš!), bet fokusēsimies uz svarīgāko. Piemēram, E vitamīnu, kas kā spēcīgs antioksidants likvidē sīkās krunciņas, vienlaikus pasargājot tādus ādai svarīgos vitamīnus kā A un C no sairšanas. Un otra būtiskākā viela, kas drīzāk izklausās pēc dinozauru laikmeta monstra, ir superoksīda dismutāze. Tas ir spēcīgs pretnovecošanas enzīms, kas ne tikai aizvāc brīvos radikāļus, bet arī atjaunina un aizsargā mūsu šūnas, tajā skaitā, ādas.
Sēklu izplatītāji tos var saukt dažādi (derēs arī tā sauktais Ķīnas ķiploks), bet būtiskākais – tos diedzē no sēklām, ne sīpoliņiem. Tātad ko šie sīpoli var piedāvāt? Izrādās, ne tikai mutes smaku (palīdzēs pētersīļa lapiņas pakošļāšana), bet arī sēru, no kurienes cēlusies sīpoliem raksturīgā smarža. Pēc dažu ekspertu domām, šis ķīmiskais elements ir ceturtais visbiežāk trūkstošais. Un tas ir slikti, jo ķermenim tas nepieciešams ne tikai kolagēna – vēl viens proteīns, ko satur āda - ražošanai, bet kopumā veselīgas ādas, matu, nagu un ragu – oi, atvainojiet, ragus izsvītrojam – uzturēšanai. Kas to būtu domājis, ka sīpolloks tagad sacentīsies ar pašu Baibu Jevdokimovu!
Ne gluži tā pati, kas mēdz ziedēt vecmāmiņu dārzos, bet tuva radiniece gan. Tai ir ne tikai patīkami piparaina garša, bet tā ir arī divu spēcīgu antioksidantu – beta karotīna un zeaksantīna – gluži vai noliktava. Antioksidanti ir tādas vielas, kas ne tikai aptur brīvos radikāļus (pēc tā, cik bieži tos pieminam, cerams, ka naktī murgos tev nerādīsies), bet arī sakopj to jau nodarītos postījumus. Brīvie radikāļi savukārt ir kaitnieki, kas atbildīgi ne tikai par ādas novecošanu, bet arī vēl virkni gaužām netīkamu slimību. Uzskatāmības labad iedomājies pārgrieztu ābolu. Iedomājies? Kas notiek pēc pāris minūtēm ar tā balto mīkstumu? Jā, tas sāk iekrāsoties brūnīgs. Tieši to pašu ar mūsu šūnām dara radikāļi. Un lai zāle šķistu zaļāka un debesis zilākas, kresei patīk mūs arī slaidināt.
Ja bieti neparko nevari sevī iemānīt, izmēģini tās dīgstus. Pirmkārt, tu tos varēsi ēst svaigus iepretim svaigas bietes ēšanai, kam nepieciešams gribasspēka treniņš; otrkārt, uzberot dīgstus uz kaut kā – lai tā būtu sviestmaize, kefīrs vai salāti – tu vispār nesajutīsi bietes garšu. Tāpat kā visi iepriekšminētie supervaroņi, arī bietes dīgsti satur rindu vitamīnu, minerālvielu un mikroelementu, bez kā mūsu skaistums vītu un nīktu. Ievērības cienīgs ir silīcijs, kas matus, nagus un ādu padara izturīgākus un stiprākus. Tas mazina krunciņas, palielina ādas biezību un ir atbildīgs par Holivudas smaidu (nepārspīlēsim – vienkārši labiem zobiem). Izrādās, biete liekama vienā plauktā kopā ar šokolādi. Atšķirībā no otrās, biete gan nesatur feniletilamīnu, bet toties trimetilglicīnu, kas sarežģītu darbību rezultātā izdara to pašu, ko šokolāde – palielina laimes hormona – serotonīna – līmeni. Tik bietes dīgsta gadījumā – bez vainas apziņas.
Ēdamos bumbuļus uz palodzes neizaudzēt, toties dīgstus gan, kas tik skata, ne garšas ziņā, atpaliek no graužamā kolēģa. Indijā redīsus izmanto sejas ādas kopšanā. Iespējams, tādēļ ka tas satur aminoskābi serīnu, kas vajadzīgs šūnu detoksikācijai, iespējams, tā antibiotiskās iedarbības dēļ, bet, iespējams, arī tāpēc, ka tas ir gana labs diurētiķis – tātad vairs nekādu piepampušu acu no rītiem! Un, protams, tāpat kā citi dīgsti, arī šos Māte Daba piepīckājusi gan ar vitamīnu C, gan antioksidantiem, gan mūsu dailei visiem vissvarīgākajiem minerāl-, un mikroelementiem.