Patiešām neizskatās pēc diētas! Produkti, kuri padara mūs slaidākas
Svarīgas ir nevis kalorijas, bet gan – no kurienes tās rodas. Netici? Pamēģini mēnesi ievērot smalkmaizīšu diētu ieteicamo 1500 kcal robežās! Taču ir produkti, kam patīk mūs slaidināt.
Arī tad, ja tava diēta nemaz neizskatās pēc tās, ko parasti saucam par diētu, — liec uz šķīvja šos produktus, un slaidi ēdusi!
Svarīgais elements: D vitamīns
Nav īsti skaidrs, vai D vitamīna trūkums veido lieko svaru vai otrādi – liekie kilogrami rada tā trūkumu. Bet skaidrs, ka resniem cilvēkiem ir D vitamīna deficīts. Šis vitāli svarīgais vitamīns drīzāk būtu jāsauc par hormonu, un viens no tā galvenajiem uzdevumiem ir kontrolēt šūnu vairošanos, tajā skaitā, taukšūnu. Ja D vitamīns tev būs normas robežās, tu vieglāk zaudēsi arī liekos kilogramus. To apstiprina pētījums: tie, kas tikai ievēroja ēšanas ierobežojumus, zaudēja par vismaz 200 gramiem mazāk svara nekā tie, kas papildus nodrošinājās ar D vitamīnu.
Svarīgais elements: resveratrols
Resveratrols ir viens no polifenoliem, kas jau izsenis pasludināts par sirds draugu un ilgas dzīves atslēgu. Taču izrādās, tas spēj arī uzlabot vielmaiņu un veicināt liekā svara nomešanu. Kā norāda Francijas nacionālā zinātnisko pētījumu centra zinātnieki, kas pētīja resveratrola ietekmi uz primātiem, tas mazina svaru, palielinot sāta sajūtu (par 13%) un paātrinot vielmaiņu miera stāvoklī (par 29%), tas ir, brīžos, kad neesam fiziski aktīvas, piemēram, skatoties TV.
Svarīgais elements: jods
Līdzās izteikti sausai ādai, nespēkam, depresijai un salībai joda deficīta pazīme ir arī pieņemšanās svarā. Ja tu ēd veselīgi un mazās porcijās, bet vienalga netiec vaļā no liekajiem, iespējams, tev trūkst šī svarīgā elementa. Turklāt, piemēram, jūras aļģes satur ne tikai milzīgu daudzumu joda, bet arī specifisku šķiedrvielu, kas ļoti efektīvi izvada taukus no organisma.
Svarīgais elements: šķiedrvielas
Matemātika ir vienkārša: šķiedrvielas stabilizē cukura līmeni asinīs, neļaujot tam lēkāt kā pa amerikāņu kalniņiem. Bet tas nozīmē, ka jau pusstundu pēc vakariņām tev atkal nebūs biedējošās sajūtas – varētu vērsi ar visiem ragiem apēst. Un šķiedrvielas gluži fiziski aizņem daudz vietas kuņģī – tātad sāta sajūta ir garantēta. Lēcas un prosas satur arī olbaltumvielas, kuras, tā kā pārstrādājas daudz lēnāk par ogļhidrātiem, vismaz pāris par stundām atliek ierasto karāšanos ledusskapī. Turklāt šie graudaugi ir izcila alternatīva tādiem tradicionāli ieteiktiem šķiedrvielu produktiem kā pilngraudu maize un kāposti.
Svarīgais elements: taukskābes
Specifiskās kokosa taukskābes dara brīnumus ar kūtru, neprātīgām diētām un stresa samaitātu vielmaiņu. Kādā pētījumā atklāts, ka kokosriekstu eļļas ietekmē vielmaiņa pastiprinājās par 48% (apresnējušiem indivīdiem – pat par 65%), un šis efekts ilga līdz 24 stundām. Kokosriekstu eļļa ir arī spēcīgs pretsēnīšu „preparāts”, cīnoties ar diskrētāko liekā svara blakusparādību – rauga sēnīti (candida). Viens no simptomiem tā nekontrolējami lielajai populācijai ķermenī ir negausīgā kāre pēc saldumiem un vienkāršajiem ogļhidrātiem, jo ar to tā barojas. Sākt lietot kokosriekstu eļļu vajag pakāpeniski, jo tā ir spēcīga – pietiks ar vienu tējkaroti dienā. Un lieto tikai aukstā spieduma nerafinēto eļļu (extra virgin).
Svarīgais elements: olbaltumvielas
Ne velti slavenā Atkinsa diēta ir tik populāra – jā, olbaltumvielām bagātas diētas veicina svara zaudēšanu, jo tās ātri rada sāta sajūtu, vienlaikus paātrinot vielmaiņu. Ideāli, ja no dienā uzņemtā pārtikas daudzuma 30% ir olbaltumvielas.
Svarīgais elements: omega-3 taukskābes
Ja līdztekus vēl saprātīgi sportosi, tad šī ir gluži vai brīnumnūjiņa liekā svara pieveikšanā. Dienvidaustrālijas universitātes veiktajā pētījumā 68 aptaukojušies indivīdi tika sadalīti četrās grupās. Pirmā grupa lietoja zivju eļļu (satur omega-3 taukskābes) un veica pastaigas vai skrēja 45 minūtes trīs reizes nedēļā, otrā grupa lietoja zivju eļļu, bet nesportoja, trešā lietoja saulespuķu eļļu, kas nesatur omega-3 taukskābes un sportoja, un ceturtā grupa lietoja tikai saulespuķu eļļu un nesportoja. Svaru zaudēja vienīgi pirmā grupa, kas lietoja zivju eļļu un sportoja – trijos mēnešos nedaudz vairāk par diviem kilogramiem. Teiksi, tas ir maz? Bet viņi turpināja ēst tieši to pašu, ko bija ēduši iepriekš, bez jebkādiem ierobežojumiem.
Kā īri saka, labs miegs ir labākās zāles. Un tas attiecas arī uz liekajiem kilogramiem. Jo mazāk guli, jo organisms vairāk izstrādā bada hormonu grelīnu, kas ne tikai izraisa izsalkumu, bet arī mazina patērēto enerģiju. Loģiski, jo tu taču neļauj ķermenim atpūsties, tātad tas saprot, ka iestājies dramatisks dzīves posms, kad galvenais ir izdzīvot, tāpēc jau laikus būtu jāgādā par enerģijas rezervēm. Ne velti kādā pētījumā tie, kas labi izgulējās, zaudēja lieko svaru par 55% vairāk nekā tie, kas neizgulējās.
Ja vien nevēlies lielīties ar tricepsiem un bicepsiem, liekā svara zaudēšanai pietiks ar vienkāršu iešanu no punkta A uz punktu B. Tam nav vajadzīgi ne laika, ne finanšu ieguldījumi, tāpēc atrunas no sērijas: „Ja vien man būtu...” te nekādi nederēs. Un nav jādodas nekādās speciālās pastaigās (lai gan parks ir krietni patīkamāks par sasmakušu ielu), pietiks vien ar iešanu no mājām uz darbu. Turklāt šādas pastaigas ir fantastisks līdzeklis pret drūmām domām, dusmām, skumjām, aizkaitinājumu, vientulību – vārdu sakot, visu to, kas liek mums sniegties pēc kilogramīgā saldējuma iepakojuma.
Tieši tik vienkārši! Kādā pētījumā tika noskaidrots, ka tie, kas izdzēra divas glāzes ūdens pirms katras maltītes, zaudēja par aptuveni 2,5 kg vairāk nekā tie, kas nedzēra. Kā tas var būt? Elementāri – ūdens aizņem vietu kuņģī, neļaujot tev pārēsties. Turklāt mēs ātri pierodam pie slāpēm, mānīgi domājot, ka mūs moka bads. Tāpēc tiek ieteikts katru reizi, kad izjūti nepamatotu bada sajūtu, vispirms izdzert glāzi ūdens, pagaidīt 20 minūtes, un tikai tad, ja bada sajūta nav rimusies, apēst kaut ko.