Jaunums: fitnesa modes kliedziens - TRX
Sportošana ar dažādiem palīglīdzekļiem nav nekas jauns. Tomēr katru gadu fitnesa pasaulē pamanās izgudrot arvien jaunas ierīces. Aplūkosim vingrošanu ar virvēm jeb siksnām, kuras ērtās lietošanas un efektivitātes dēļ iecienītas visā pasaulē, īpaši – Skandināvijā.
Arī pie mums piekares sistēma ar katru dienu iemanto arvien lielāku popularitāti.
Celies un strādā!
Esi kādreiz aizdomājusies, kāda ir lielākās daļas pilsētnieču ikdiena Latvijā un citur pasaulē? Šāda. No rīta pamostamies, paēdam brokastis, sagatavojam tās vīram un bērniem (ja ir ģimene), pēc tam dodamies uz automašīnu vai sabiedrisko transportu, lai brauktu uz darbu; tur visu dienu pavadām, sēžot pie datora; kad darbdiena beidzas, tieši tāpat ar transportlīdzekli atbraucam mājās, vakaru pavadām pie televizora un laimīgas ejam gulēt. Izpētīts, ka šādi – guļus un sēdus – pavadām 22 stundas diennaktī. Tikai četras stundas tiek atvēlētas staigāšanai. Veselīgam dzīvesveidam tas tiešām ir par maz. Nav nekāds brīnums, ka TRX Suspension Trainings jeb TRX piekares sistēmas viens no galvenajiem treniņa saukļiem ir: celies un strādā!
Metodi 1990. gadā izgudroja kāds amerikānis Rendijs Hetriks. Dienējot jūras spēkos, viņš izdomāja, ka no karatē siksnām un izpletņu auduma var izveidot vingrošanai lietderīgu iekārtu, kurai ir viens piekares punkts. Hetriks ar to sāka trenēties, iesaistot arī savus draugus un kolēģus, līdz 2005. gadā šo sistēmu sāka ražot pārdošanai. Pasaulē tā pazīstama ar nosaukumu TRX. Milzu ātrumā piekares sistēma ieguva popularitāti ne vien ASV, bet arī Eiropā. Pats Hetriks aizvien to aktīvi popularizē, stāstot par TRX labākajiem lietošanas veidiem gan klātienē, gan sociālajos tīklos.
Kā atšķiras no citām sistēmām?
TRX ir piekares sistēmas treniņš, kurā galvenais slodzes elements ir katra lietotāja ķermeņa svars. Doma ir vienkārša – ir viens piekares punkts. Turoties ar rokām vai kājām pie speciālajiem rokturiem, cilvēks izpilda vingrojumus. To variāciju ir simtiem – var attīstīt gan muskuļu spēku, gan lokanību, gan līdzsvaru, nodarbināt dziļo muskulatūru. Turklāt sistēma piemērota kā iesācējiem, tā profesionāliem sportotājiem. Sportisti ar pieredzi atzīst, ka TRX sistēma ir laba alternatīva trenažieriem. Tie, kuriem vingrošana ar siksnām kļūst garlaicīga, treniņu var dažādot ar citiem palīglīdzekļiem – hantelēm, gumijām, pildbumbām. Katrs pats var izvēlēties arī sev piemērotu treniņa intensitāti, tāpēc šim fitnesa veidam ir ļoti mazs traumu risks.
Bez ievērības nevar atstāt arī faktu, ka TRX piekares sistēmas treniņš ir viens no retajiem fitnesa veidiem, kuru atzīst arī fizioterapeiti, dažos gadījumos piemērojot pat rehabilitācijā.
Priekšrocības
TRX moto – visiem līmeņiem visās vietās (All lavel all places). Klasiskā piekares sistēma sver nedaudz mazāk par diviem kilogramiem un ir kompakti ieliekama nelielā mugursomā. Tāpēc to var ērti paņemt līdzi gan pastaigā uz parku, gan tālākā izbraucienā. Nelielā piekares sistēma ir ļoti vienkārši uzliekama – vajadzīgs tikai viens piekares punkts un speciālās siksnas ar karabīnēm. Pieredzējušais treneris Ralfs Upmanis stāsta, ka izmanto šo sistēmu ikreiz, kad organizē treniņu svaigā gaisā – vispirms kross līdz tuvējam parkam, tad sportotāji nostiprina pie stabila koka zara TRX sistēmu, izvingrojas un skrien atpakaļ. Starp citu, jaunākā TRX sistēma, kas maksā ap 100 eiro, ir vēl vieglāka, tāpēc vēl ērtāk paņemama līdzi, kur vien cilvēks dodas.
Piemērota dažādām aktivitātēm
Cilvēki, kuru fiziskā attīstības līmenis ir ļoti augsts, piekares sistēmas rokturos var balstīties kājām, bet ar rokām veikt atspiešanos pret grīdu. Var pat iekarināties divās TRX sistēmās un stiprināt vēderpresi, vienlaikus saliecot rokas un kājas. No malas skatoties, izskatīsies, ka sportotājs mēģina lidot… Taču TRX sistēma piemērota arī cilvēkiem, kuriem patīk pilates, joga vai lēna vingrošana.
Tā kā siksnu garums ir regulējams, tad vienu sistēmu var izmantot gan spēcīgs vīrietis, gan smalka un trausla meitene. Speciālista klātbūtnē ar šo ierīci var vingrot pat bērni, jāraugās vien, lai vingrojumi tiktu izpildīti pareizi. Piekares sistēma piemērota arī senioriem. Piemēram, DCH studija drīzumā piedāvās īpašas nodarbības senioriem, kuras vadīs profesionāls treneris un programmā līdzdarbosies arī aktrise Olga Dreģe. Kurš gan cits, ja ne sava vecuma cilvēks zinās pateikt, kas konkrētajā dzīves posmā ir izpildāms un kas ne?