Vīrietis ginekologa kabinetā un dzemdībās. Kā viņu pierunāt turp doties?
Ginekologa kabinetā, līdzīgi kā pie psihologa, trijatā izrunājamas ģimenes veselības problēmas. Tas, ka tavs vīrietis neatraida lūgumu atnākt līdzi pie ārsta, ir patīkami un pozitīvi, bet atraidījums pilnīgi noteikti nenozīmē, ka viņš ir slikts vīrietis. Konsultē ginekoloģe Vēsma Kažociņa.
Ar draugu pie ārsta. Stāsta Edīte (25)
“Mums bija tā sauktais dienesta romāns – es sekretāre, viņš – mans priekšnieks, taču attiecības veidojās stabilas, un es pat mainīju darbu, lai izvairītos no kolēģu ieinteresētības, kā tas viss attīstīsies. Kad grūtniecības tests uzrādīja pozitīvu rezultātu, devos stāties uzskaitē, kaut prieka no drauga puses nemanīju. Tomēr pastāvēju uz to, ka aborts man ir morāli nepieņemams.
Ārste kabinetā uzreiz saprata, ka mums nav īstas saskaņas par bērniņu, un viņa lūdza, lai nākamajā vizītē mēģinu paņemt līdzi arī draugu. Nācās pierunāt ne pa jokam, un viņš ieradās “ar gariem zobiem”, demonstrējot, ka tas viss uz viņu nemaz neattiecas – rokas kabatās un sejā izteiksme, sak, ko jūs te no manis gribat! Nekas neuzlabojās arī pēc sarunas ar ārsti.
Nekas vairs nebija labi – draugam nepatika, ka viņam kaut kas tiek uzspiests, ka viņš vairs nav tas, kurš pieņem lēmumus (viņš – lielas firmas īpašnieks un direktors!), “ „panesās” pat sarunas par šķiršanos. Diemžēl bērniņš “izčabēja”.
Attiecības uzlabojās, un pēc brīža draugs pats gribēja bērniņu. Nu viņu neviens vairs nevilka, nespieda, un viņš bez problēmām nāca līdzi arī pie ārsta, piedalījās arī dzemdībās.”
Es iešu! Stāsta Alise (33)
“Pie ārsta, bērniņu gaidot, vīrs nāca labprāt, bet baidījās piedalīties dzemdībās, ko savukārt es ļoti vēlējos. Sarunāju viņam tikšanos arī ar vecmāti. Pēc tās visu vakaru viņš kaut ko saspringti domāja un tad pēkšņi skaļi izsaucās: “Es iešu!” Kur viņš grasās doties? Ārā melna nakts, lietus gāž kā ar spaiņiem: “Kur tu iesi?” “Tev līdzi uz dzemdībām!” viņš lepni atbildēja. Vīrs varonīgi izturēja, pat neģība. Interesantākais, ka viņš pēc tam stāstīja visiem draugiem, ka to noteikti vajag darīt! It kā pats nekad nebūtu šaubījies!”
Vīriešu pasaulē runā par seksu, bet ne jau par grūtniecību
Sievietes lasa žurnālus, pārrunā savā starpā ar grūtniecību un ginekoloģiskām problēmām saistītus jautājumus, katrai draudzene vai radiniece ir gaidījusi bērniņu vai piedzīvojusi kādus ar dzimumveselību saistītus sarežģījumus, kurus nav turējusi noslēpumā. Proti, gandrīz katrai sievietei ir milzums informācijas par šīm nosacīti sievišķīgajām lietām, ar kurām vīrietis patiesībā pirmoreiz saskaras, tikai sākot kopdzīvi, vai brīdī, kad sievai iestājas grūtniecība.
Vīriešu pasaulē runā par mašīnām, jā, arī par seksu, taču diemžēl ne sieviešu veselības rakursā! Tāpēc visticamāk, ka pat precētam vīram ir visai maz informācijas par norisēm sievietes un jo sevišķi grūtnieces ķermenī. Sievietes dažkārt pat brīnās, sak, kā to var nezināt, neapzinoties, ka vīrietis patiešām dzīvo citā pasaulē, un vietā ir slavenais teiciens par sievietēm no Veneras un vīriešiem – no Marsa.
Bērniņa gaidīšana ir visas ģimenes darīšana
Veselai sievietei ar normālu grūtniecības gaitu svarīgas ir divas lietas – veselīgs, atbilstošs uzturs un labs prāts! Par labo prātu vistiešākajā veidā ir atbildīgs dzīvesbiedrs un topošais tēvs.
Kad grūtniecības tests izrādījies pozitīvs, jādodas pie ginekologa, lai stātos uzskaitē. Tik skaidri un racionāli! Taču dzīvē ap šīm darbībām kūsā milzīgas emocijas! Visbiežāk redzētais scenārijs – vīrs sievu atved līdz ārsta prakses durvīm, bet pats paliek ārpusē, nervozēdams un gaidīdams, ar kādām ziņām mīļotā atgriezīsies. Bērniņa gaidīšana ir visas ģimenes darīšana, tāpēc arī vīrieša klātbūtne ginekologa kabinetā ir loģiska. Kāpēc? Jo sevišķi, ja grūtniecība ir pirmā, tas ir brīdis, kad pati dzīve rada visvairāk jautājumu un neziņas, turklāt tas viss apvīts ar maldiem, priekšstatiem, mītiem, liekiem un nepieciešamiem padomiem un ieteikumiem, proti, ar visdažādāko informācijas gūzmu! Kā nu būt? Ko darīt? Brīnišķīgi, ja šādā brīdī sievietei blakus ir vīrietis, kurš informāciju dzird no pirmavota, nevis, piemēram, no sievas pārstāsta! Patiesībā labi informēts un izglītots vīrietis būtu jāuztver kā ārsta vietnieks mājās, jo sievietei grūtniecības laikā var būt dažādas kaprīzes, viņa var (un to pilnīgi noteikti dara!) ginekologa padomus un ieteikumus interpretēt, citādi uztvert (piemēram, caur bailēm un nedrošību traktēt ārsta teikto kā briesmu signālus!). Grūtnieces noskaņojums mainās tikpat strauji kā laikā apstākļi rudenī, viņa var būt kašķīga un pārlieku emocionāla, tāpēc ir labi, ja vīrietis no speciālista mutes dzird, ka tas viss ir tikai uz laiku, nav tā, ka viņa mīļotā sieviete ir izmainījusies līdz nepazīšanai, bet ka vainojami ir hormoni un grūtības – nelabumi, vājumi –, kas šajā laikā jāpārcieš.
Sieviete stāvoklī - trausls trauks, kuram nedrīkst pat pieskarties?
Grūtniecības laikā ļoti svarīgs ir ēšanas režīms. Nereti radinieki pārliekas rūpības dēļ krauj galdā veselu ēdienu kalnu, sak, jaunajai māmiņai jāēd par diviem! Vai arī gluži pretēji – aizliedz to, kas grūtniecei neciešami kārojas, piemēram, marinētu gurķīti, apgalvojot, ka šis produkts nodarīs neglābjamu ļaunumu gaidāmajam bērnam. Labāk, ka vīrietis zina, kā šajās situācijās izturēties, kā rīkoties, kā sniegt emocionālu atbalstu, saprotot, ka mazie niķīši ir jārespektē, vienlaikus skaidri apzinoties situāciju un ar to saistītos riskus.
Ļoti svarīgi ir skaidri un saprotami izrunāt jautājumu par dzimumattiecībām grūtniecības laikā. Nereti vīrietis pret sievieti stāvoklī izturas kā pret trauslu trauku, kuram tā lāgā pat pieskarties nedrīkst! Vīrieti māc bažas, ka dzimumakta laikā viņš var kaut ko nodarīt ne tikai sievai, bet arī gaidāmajam mazulim. Protams, fizioloģiski var būt arī tādi gadījumi, taču tie ir reti, un lielākoties dzimumdzīve notiek bez īpašiem ierobežojumiem (izņemot pēdējos mēnešus pirms dzemdībām, kad izmantojamas tikai dažas seksa pozas).
Ir labi, ja visas šīs ziņas vīrietis jau kopš pirmās ginekologa apmeklējuma reizes uzklausa kopā ar sava bērna māti, piedalās turpmāko deviņu mēnešu rīcības plānu sastādīšanā.
Liels pārdzīvojums vīrietim - pirmais kopīgais sonogrāfa apmeklējums
Milzīga priekšrocība visā šajā laikā ir vīrietim piemītošajam vēsajam prātam un loģiskajam domāšanas veidam, kas palīdzēs “izairēties” cauri sievietes vētrainajām emocijām un kaprīzēm. Protams, arī vīram bieži vien būs trauksme, viņu nomāks atbildība par jauno stāvokli, tomēr tieši vīrs varētu būt tas, kurš pārrauj nervozitātes apburto loku, sakot: “Daktere teica tā, un tāpēc mēs tagad darīsim tā un tā! Neuztraucies! Ja vēlies, varam piezvanīt ārstei un vēlreiz pārjautāt!” Izklausās labi, vai ne? Šīs ir atslēgas frāzes, kas liecina, ka viņš no ģimenes locekļiem ir uzņēmies tik nepieciešamo emociju un rīcības koordinatora lomu.
Liels pārdzīvojums vīrietim ir pirmais kopīgais sonogrāfa apmeklējums, redzot, ka “tur, iekšā” vēl tikai 12.–13. nedēļā ir sīciņš cilvēciņš, kurš kustina rociņas, kājiņas, sūkā īkšķīti un māj sveicienus vecākiem. Jauno tēvu saviļņojums un šoks reizēm pat nav aprakstāms.
Lai arī pirmā reize, visticamāk, būs nervozs pasākums, pie kopīgiem ārsta apmeklējumiem vīrietis “pierod”. Turklāt, ja viņš nolemj piedalīties dzemdībās, turpmāk būs arī kopīgi tām jāgatavojas.
Kad bērniņš piedzimis
Arī pēc bērniņa nākšanas pasaulē lieti noderēs stabilitātes un drošības izjūta, ko sniegs informēts un labi sagatavots tētis. Reti kurai jaunajai ģimenei izdodas izvairīties no situācijas, kurās raud abi – gan bērns, gan māmiņa. Ja vīrs pirms tam kopā ar sievu ir apmeklējis ginekoloģi, viņa rīcībā ir jau ZINĀMA cilvēka – ārsta – tālruņa numurs, kam piezvanīt un tādējādi gan kliedēt bezpalīdzības izjūtu, gan – galvenais – rast problēmas risinājumu.
Nereti bērniņa piedzimšana pasaules mākslā un kultūrā ir rožainas jūsmas apvīta, un topošais tēvs pat var neapjaust, ka reālajā dzīvē viss ir daudz nopietnāk un smagāk, ka bērna gaidīšana un turpmākie gadi pēc tam patiesībā būs ilgs un smags darbs. Arī par to tiek runāts ginekologa kabinetā, ļaujot aprast ar domu, ka turpmāk laiks būs daudz rūpīgāk jāplāno. Ne velti vārds “grūtniecība” jau liecina par gaidāmajām grūtībām. Tomēr, ja jau pāris izlēmis par bērniņa ienākšanu ģimenē, tad rūpe ir kopīga kopš pirmā brīža.
Tātad – svarīgākais, ko iegūst vīrietis ginekologa kabinetā, ir zināms informētības līmenis. Ko sieviete gaida no vīrieša grūtniecības laikā (un ne tikai)? Ka viņš būs balsts, nekritīs panikā un zinās, ko darīt. Ar šiem uzdevumiem tiks galā tikai tas vīrs, kura rīcībā ir nepieciešamās zināšanas un labs padomdevējs ārsta personā.
Lai attiecības neciestu
Vīrietis ginekologa kabinetā ir gaidīts ne tikai partneres grūtniecības laikā, bet arī visā kopdzīvē. Kāpēc gan abi kopā nevarētu ierasties uzzināt analīžu rezultātus? Tas tikai liecinātu par attiecību kvalitāti. Īpaši būtiski, ja konstatēta kāda seksuāli transmisīva saslimšana, piemēram, hlamīdijas, mikoplazma, uroplazma. Šīs kaites nebūt nav veneriskas, un tajās var iedzīvoties ne tikai seksuālo, bet arī sadzīves kontaktu ceļā. Saruna ar ārstu pasargātu pāri no strīdiem, nesaskaņām, no informācijas vākšanas “pa kaktiem”. Dažkārt mīti par sēnītēm (bakteriālām vaginozēm) patiešām var izjaukt ģimeni, ja “no drošiem avotiem” uzzina, ka saslimšanā vainojams kāds no partneriem. Un, tā kā abi zina, ka nav vainīgi, taisnošanās var izvērsties par visnotaļ vētrainu konfliktu, un pāra attiecības var ciest.
Izsargāšanās un vīra viedoklis par to
Arī jautājumos par kontracepcijas līdzekļu izvēli būtu nepieciešams speciālista padoms. Kāpēc svarīgi runāt ar vīru? Visai bieža ir situācija, kad ginekologs iesaka piemērotāko kontracepcijas līdzekli, bet sieviete pēc kāda laika atgriežas ārsta kabinetā, sakot: “Man vīrs teica, ka šo metodi ne, jo viņš ir dzirdējis, ka šī ir slikta, cita ir labāka.” Ko atbildēt? Vai vīrs ir ginekologs? Protams, ka ne! Nenoskaidrojams ir arī vīra informācijas avots. No vienas puses, šāda situācija liecina, ka vīrs jūtas atbildīgs par sievieti, kas ir labi. No otras puses, prātīgāk būtu uzklausīt speciālista atbildes un ieteikumus. Iespējams, vīra viedoklis ir pat apspriežams.
Slimības ēnā
Vai stāstīt vīram, ka pēc operācijas ir zaudēti reproduktīvie orgāni, vai labāk to noklusēt? Uz šo jautājumu neatbildēs neviens ārsts, un tas paliek pašas pacientes ziņā. Un tomēr labākais risinājums būtu atklāta saruna. Neziņa un bailes runāt par šo sāpīgo tēmu “saražo mošķus” – mītus, minējumus, šaubas. Ne tikai sievietes, bet arī vīrieša fantāzijā. Tur, kur neziņa, fantāzijai ir iespēja būvēt savas versijas. Atstāts vienatnē ar savu nezināšanu, vīrietis var sajusties vientuļš, pamests, atstāts, varbūt pat vientuļāks par sievieti ar viņas veselības problēmu.
Kā vienoties ar vīrieti, ka turpmāk "sieviešu zona" būs jāapmeklē arī viņam?
Kā vienoties ar vīrieti, ka turpmāk šī “sieviešu zona” būs jāapmeklē arī viņam? Diez vai vietā būs pēkšņa komanda: “Re, kur tavs izgludinātais krekls, celies, ģērbies, iesim pie ginekologa!”
Svarīga ir pirmā pieredze, ko vīrietis iegūst, dodamies sievieti līdzi. Ja viņš redz, ka uzgaidāmajā telpā ir vēl kāds pāris, kuri pie ārsta ieiet kopā, visticamāk, problēmu nebūs. Taču, ja viņš ieies poliklīnikas uzgaidāmajā zālē, kur atradīsies 20 nervozas sievietes, iespējams, viņam radīsies vēlme bēgt. Tāpēc būtu labi iepriekš vienoties par vizītes laiku (vīriešiem nepatīk gaidīt), kas salīdzinoši vieglāk realizējams ir privātpraksēs.
Vai tas, ka vīrietis vēlas vai nevēlas kopā ar sievieti apmeklēt ginekologu, kaut ko liecina par vīrieti un attiecību stiprumu? Tas, ka vīrietis neatraida lūgumu atnākt līdzi pie ārsta, ir patīkami un pozitīvi, bet atraidījums pilnīgi noteikti nenozīmē, ka viņš ir slikts vīrietis. Kopīgi gājieni pie ginekologa – tas ir absolūti individuāls pasākums, arī ne katra sieviete vēlēsies, lai vīrs dodas līdzi.
Vīriešiem nepatīk izrādīt, ka viņi kaut ko nezina vai nesaprot, viņiem tīk būt varošiem. Ja šī iespēja tiek liegta – gaidiet sarežģījumus! Vīrietis vēlas un var atbalstīt sievieti gan grūtniecības, gan slimības laikā, ja vien viņam sniedz šo iespēju. Savukārt sievietei vīrieša klātbūtne nozīmē vissvarīgāko attiecībās – aizsardzību un kopības izjūtu.