Latvijā tikai trešdaļa individuāli uzaicināto sieviešu veic dzemdes kakla vēža skrīningu
Kaut arī sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem reizi trijos gados pienākas valsts apmaksāts dzemdes kakla vēža skrīnings, uz atsūtītajiem uzaicinājumiem atsaucas tikai trešdaļa sieviešu, preses konferencē par dzemdes kakla vēža izplatības ierobežošanu informēja veselības ministre Ingrīda Circene.
"Ja runājam par vēzi, ļoti daudz kas ir tieši mūsu pašu rokās. Jau kopš 2009.gada Latvijā ir apmaksāts vēža skrīnings. Mēs ļoti vēlamies aicināt sievietes, lai viņas izmanto šo iespēju, jo tikai katra trešā sieviete, kas ir individuāli uzaicināta, atnāk uz pārbaudi," pastāstīja Circene.
Neraugoties uz to, ka savlaicīgi diagnosticēts dzemdes kakla vēzis ir pilnībā ārstējams, Latvijā ik gadu ar šo audzēju mirst aptuveni 150 sieviešu.
Kā lielākais trūkums tiek minēts tas, ka uzaicinājuma vēstuļu sūtīšana uz deklarēto dzīvesvietu ir pārāk mazs pamudinājums veikt vēža skrīningu. Nepieciešama daudz lielāka ģimenes ārstu un veselības aprūpes speciālistu iesaiste, kā arī informācija plašsaziņas līdzekļos, uzsvēra preses konferencē.
Onkoloģiskās saslimšanas novēloti atklāj arī tādēļ, ka cilvēkiem viņu pašsajūta un veselība nav prioritāte – iedzīvotājiem ir bail zaudēt darbu veselības problēmu dēļ vai bail no tā, ka finansiāli nevarēs atļauties ārstēšanos.
Lai gan pēdējo gadu laikā pamazām pieaug atsaucība valsts apmaksātai dzemdes kakla vēža savlaicīgas atklāšanas programmai, tā nav pietiekama, paziņoja biedrība "Papardes zieds".
Paralēli skrīninga programmai kopš 2010.gada septembra Latvijā notiek valsts apmaksāta vakcinācija 12 gadu vecām meitenēm, topošajām sievietēm un māmiņām, lai pasargātu viņas no inficēšanās ar dzemdes kakla vēzi izraisošo cilvēka papilomas vīrusu jeb HPV infekciju. Tomēr pērn pirmajos 10 mēnešos bez maksas vakcinējās un visas trīs potes saņēma vien 54,5% attiecīgā vecuma meiteņu.
Pasaules Veselības organizācija ziņo, ka tālākais uzdevums būtu veicināt labāku izpratni par šīm vakcīnām, iesaistot arī pašus veselības aprūpes sniedzējus, lai uzrunātu jauniešus un vecākus.
Tradicionāli Eiropā janvāra pēdējā nedēļa tiek atzīmēta kā dzemdes kakla vēža profilakses nedēļa.