Badošanās: ko tā dod un ko - prasa. Reāli pieredzes stāsti
Organisma attīrīšanas metodes ir dažādas – sākot no striktām badošanās kūrēm un beidzot ar veģetāru uzturu visas dzīves garumā. Žurnālam „OK!” savu pieredzi atklāj trīs Latvijā pazīstamas sievietes – modes māksliniece Natālija Jansone, uzņēmēja Elita Drāke un restorāna „Umami” vadītāja Ilze Tanne.
Organisma attīrīšanas svētnīca. Natālijas Jansones pieredze
“Vajadzību attīrīt organismu izjutu aptuveni pirms desmit gadiem. Atmetu smēķēšanu un ik pa laikam badojos. Neko neēdu četras, piecas dienas, dzēru vienīgi ūdeni un zaļo tēju ar medu. Taču pēdējā laikā pašas iniciētajām badošanās kūrēm esmu metusi mieru. Galvenokārt tāpēc, ka to darīt ir visai riskanti – tā var izrādīties pārāk liela slodze aknām. Pēdējās badošanās reizēs dzēru rīcineļļu ar konjaku un citrona sulu, kas it kā palīdz attīrīt organismu, taču maisījuma garša ir briesmīga. Vairs nespēju sevi piespiest to atkārtot, tāpēc pagājušā gada pavasarī aizbraucu uz dabas dziedniecības centru Loodus Igaunijā, netālu no Tartu, kur organisma attīrīšanas programma tiek veikta ārsta uzraudzībā. Tā bija pieredze, ko vēlos atkārtot, šo vietu salīdzinu ar svētnīcu.
Dziedniecības centrs klientiem piedāvā diētu programmas un organisma attīrīšanas programmas ar badošanos. Es izvēlējos otro. Septiņas dienas neēdu, dzēru noteiktu daudzumu rabarberu ūdens, pusdienlaikā glāzi buljona ar zaļumiem. Pirms attīrīšanās kūres sākšanas bija jādzer speciāls sāls ūdens, kas veicina caureju, turpmāk – divas reizes dienā jāveic klizma. Iepriekš uzskatīju, ka organisms ir gudrs un pats prot dabiski attīrīties, tomēr, ja padomā, vai tiešām organisms ir spējīgs izvadīt ķepīgās E vielas, kas pievienotas pārtikas produktiem un kā plastilīns pielīp pie zarnām? Turklāt dziedniecības centrā paskaidroja: badošanās laikā organisms meklēs rezerves vielas, no kurām baroties, un, ja tajās būs šīs kaitīgās vielas, iespējama saindēšanās. Drošāk badošanās laikā regulāri veikt klizmu, tādējādi atbrīvojot organismu no visa liekā. Attīrīšanās programmā ietilpa arī lekcijas par pareizu režīmu pēc badošanās, veselīgu uzturu un dzīvesveidu, bija arī rīta vingrošana kopā ar fizioterapeiti, procedūra, kuras laikā ķermeni aplej ar karstu, tad ar aukstu ūdeni. Mācīja pareizas elpošanas vingrinājumus, bija arī laiks nūjošanai pa meža takām un masāžām. Attīrīju ne tikai organismu, bet arī prātu.
Pēc attīrīšanās programmas jutu vieglumu, pacilātību un dzīvesprieku. Augums šķita vingrāks, lokanāks, varēju skriet un lēkt – tik daudz enerģijas man bija. Protams, arī milzu prieks un gandarījums par sevi, ka esmu pievārējusi savu slinkumu, aizbraukusi uz Igauniju un izturējusi septiņas dienas bez ēdiena un ar caureju. Joprojām atceros tā dārzeņu biezenīša garšu, ko ēdu otrajā dienā pēc atgriešanās. Tas bija bez sāls, bez garšvielām, bet tik garšīgs... Vēl viens ieguvums – zaudēju svaru. Daudzi šo programmu izvēlas, lai atbrīvotos no liekajiem kilogramiem. Es ar tiem īpaši necīnos, tāpēc mans galvenais mērķis bija attīrīt organismu, taču nometu sešus kilogramus. Meistarītes darbā šausminājās, ka man iekrituši vaigi, bet, tiklīdz atsāku ēst, divi kilogrami ātri vien atgriezās, atguvu vaigos apaļumu. Atlikušie četri zaudētie kilogrami ilgi nenāca atpakaļ, līdz pat novembrim. Šķiet, ziemā cilvēks gribot negribot pieņemas svarā. Nu gaidu pavasari, lai atkal dotos uz Igauniju.”
Dzīves kvalitāti nosaka tas, ko cilvēks ēd. Elitas Drākes pieredze
“Veģetāriete esmu jau divdesmit piecus gadus, nelietoju medikamentus un atsakos no saldumiem. Kafija un saldā biezpienmaizīte – tie man ir svētki, ne ikdiena. Uzskatu, ka organisms jāattīra no piesārņotā gaisa, ko elpojam, no ķīmiskajām piedevām, kas ir ēdienā, kā arī no vīna un kafijas, ko dažreiz atļaujos iedzert. Labs veids, kā to darīt, ir atslodzes dienas ievērošana reizi nedēļā. Tā ilgst 40 stundu, un tās laikā dzeru vienīgi ūdeni, kam pievienots citrons vai ābolu etiķis. Ūdenim jābūt istabas temperatūrā, ziemā – pat siltākam. Auksts ūdens organismam var būs šoks, savukārt silts ūdens nomierina un uzmundrina. Esmu ievērojusi atslodzes dienas, dzerot kefīru. Varu to ieteikt tiem, kas zina, ka nespēj izturēt ilgstošu bada sajūtu. Tiklīdz pārņem izsalkums, iedzer glāzi kefīra un paralēli tam visas dienas garumā dzer daudz ūdens. Nākamā diena pēc atslodzes noteikti ir veģetāra. Nelielā daudzumā ēdu tikai augļus, dārzeņus, rīsus un putras. Šie produkti darbojas kā birste, kas iztīra kuņģi un zarnas. Diemžēl neviens vairs nevar garantēt, ka veikalā vai tirgū pirktā pārtika ir dabiska un bez ķīmiskiem piejaukumiem, tāpēc ik pa laikam iedzeru linsēklu, mārdedžu, ķirbju vai smiltsērkšķu eļļu – izvēlos tās, kuras iegūst tepat, Latvijā. Eļļa ir labs uztura bagātinātājs, kas palīdz attīrīt organismu no sārņiem.
Pēc atslodzes dienām enerģijas un mundruma ir divtik vairāk. Badošanās organismam rada stresu, un tas sāk izvadīt šlakvielas, lieko šķidrumu, kā arī tiek iekustināti tauku līmeņi. Protams, tas jādara regulāri. Pateicoties regulārām atslodzes dienām, sašaurinās kuņģis, un līdz ar to vairs nav ne vēlēšanās, ne varēšanas pusdienās ēst lielās porcijas. Tas ir arī ceļš uz slaidu augumu. Taču nedrīkst aizmirst, ka svarīga organisma attīrīšanas procedūra ir arī sports. Tikai ar diētām vai badošanos nepietiek. Ķermenim nepieciešamas fiziskās aktivitātes un svīšana. Es regulāri apmeklēju jogas nodarbības, ziemā slēpoju un paralēli tam visam – vēl trīs reizes nedēļā eju uz trenažieru zāli. Fiziskās aktivitātes iekustina organismu, uzlabo limfas atteci, sirds darbību un asinsriti, līdz ar to viss sliktais tiek izvadīts laukā daudz straujāk. Šim nolūkam ik svētdienu eju arī pirtī – tradicionālā latviešu pirtī ar pēršanos, aromātu un aukstu ūdeni. Par savu ēšanas paradumu maiņu sāku domāt agrā jaunībā. Man bija problēmas ar vielmaiņu, tāpēc sapratu, ka kaut kas jādara, lai to mainītu. Esmu kristīta, un ik svētdienu gāju baznīcā, kur redzēju daudz vecu cilvēku. Man nepatika, kā viņi jūtas – tik noguruši, nevarīgi. Domāju, vai tiešām Dievs mūs radījis, lai pēc 50 gadu vecuma mēs nespētu paiet? Studējot medicīnu, man ļoti patika pētīt cilvēku anatomiju. Es sapratu, ka dzīves kvalitāti nosaka tas, ko cilvēks ēd. Tiklīdz tiek mainīti ēšanas paradumi, ir spēks gan strādāt, gan sportot. Atceros, ka jau pēc pāris nedēļām izmainījās mana sejas āda, nebija pumpu, acis mirdzēja, un cilvēki, nezinādami, ka esmu kļuvusi par veģetārieti, nāca man klāt un teica: “Elita, tu staro! Kā tu to panāci?”
Ceļš uz veselīgu uzturu. Ilzes Tannes pieredze
“Pirms diviem gadiem pirmo reizi piedalījos Dagnijas Brūveres rīkotajā sulu kūrē un secināju, ka tas ir labs restartiņš organismam, ko vajadzētu atkārtot vismaz reizi gadā. Draudzenes bija stāstījušas, cik laba veselībai ir šāda sulu kūre, kā arī pati manīju, cik labi viņas pēc tās jūtas. Nolēmu pamēģināt, lai attīrītu organismu no toksīniem, jo liekā svara problēmu man nav. Sulu kūre ilga piecas dienas, un visi tās dalībnieki dzīvoja viesnīcā, jo šajā laikā nepieciešams miers, klusums un līdzīgi domājoši cilvēki līdzās. Organisma attīrīšanas laikā četras reizes dienā dzērām svaigi spiestas sulas. Piemēram, brokastīs augļu sulu kokteili, pusdienās – dārzeņu, dažkārt sulām bija pievienots riekstu maisījums. Ja cieti dārzeņi un augļi tiek ēsti sulu veidā vai sablenderēti putriņā, tos vieglāk sagremot. Katru otro dienu bija atļauts arī šo to apēst – brokastīs ar ūdeni aplietas auzu pārslas vai griķus un vakariņās salātus. Ūdeni un organismu attīrošās tējas varējām dzert neierobežotā daudzumā. Nometnes laikā nodarbojāmies arī ar fiziskām aktivitātēm – peldēšanu un pilatēm, bija arī iespēja apmeklēt skaistumu un veselību uzlabojošas procedūras – masāžas un pērļu vannas.
Daudzām sulu kūres dalībniecēm otrajā vai trešajā dienā iestājās krīze – sāpēja galva un trūka enerģijas, bet man tās bija piecas brīnišķīgas dienas. Izsalkumu nejutu, jo sulu kokteiļi ir visai sātīgi, un man ar tiem pietika, lai būtu paēdusi. Piekrītu uzskatam – lai nomestu svaru, jāēd garšīgi, un garšīgi var ēst arī veselīgi. Sulas tiešām ir garda maltīte.
Sulu kūre nav badošanās, bet gan ceļš uz vieglu uzturu. Tā bija laba pieredze un stimuls beidzot pievērst uzmanību veselīgākam uzturam. Citādi par to vienmēr biju domājusi, bet trūka motivācijas īstenot. Pēc organisma attīrīšanas nevēlējos to atkal piesārņot, tāpēc ņēmu vērā nometnes laikā gūtās zināšanas. Tagad ievēroju dalīto uzturu. Vairs neēdu pelmeņus un rasolu, atsakos vienā ēdienreizē ēst kartupeļus, gaļu, mērci un salātus, jo gremošanas sistēmai to visu ir grūti pārstrādāt. Gaļu ēdu vienīgi ar salātiem, un ir doma no gaļas produktiem atteikties vispār. Pirms sulu kūres dažkārt uzsmēķēju kompānijas pēc, taču pēc tam sapratu, ka tas man nav vajadzīgs. Kāpēc darīt sev pāri? Uz laiku atteicos no kafijas un vīna, bet pie tā lēnām tomēr atgriezos. Jāsaka godīgi, ka pirmos sešus mēnešus pēc attīrīšanās ir dzinulis dzīvot iespējami veselīgāk, bet ar laiku atkal sanāk norauties. Gribasspēks ik pa laikam sašķobās.