Dzīvžogs – ne vien skaists, bet arī gards. Kādus augus izmantot?
Dzīvesstils

Dzīvžogs - ne vien skaists, bet arī gards. Kādus augus izmantot?

Jauns.lv

"Iesakiet tādus augus blīva un funkcionāla dzīvžoga ierīkošanai, lai būtu arī ēdami un garšīgi augļi," jautā lasītāja. Stādu audzētavas Blīdene vadītājs Rinalds Rullis nosauc vairākus piemērotus augus.

Dzīvžogs – ne vien skaists, bet arī gards. Kādus a...

*

Melnais plūškoks

, stādīts rindā, veidos līdz 4 m augstu, blīvu dzīvžogu. Bezlapu periodā var veidot tā vainagu. Noderīgas ir ne tikai garšīgās ogas, bet arī lapas, ziedi un pat miza, ko izmanto tautas medicīnā.

*

Krūmmellenes

ir gana cimperlīgas, lai īsti nebūtu piemērotas žoga veidošanai, kaut arī dažas šķirnes, piemēram, Spartan, aug pat virs 2 metriem. Ogas lielas, ar vaska apsarmi, ienākas augusta pirmajās dienās. Bet, ja esi iemanījusies mellenes audzēt, žogs būtu gan blīvs un smuks, gan arī bagāts ar garšīgām un dekoratīvām ogām.

* Vīteņaugus arī izmanto nožogojumos, un nosacījumam funkcionāls/ēdams piemērotas ir

aktinīdijas

jeb Latvijas kivi. Zaļie augļi ir bagāts C vitamīna avots, ko izmanto gan pārtikā, gan tautas medicīnā. Tiesa, arī aktinīdijas patīk un padodas ne visiem dārzamīļiem, turklāt, lai liāna kalpotu par dzīvžogu, tai jānodrošina stabils pamats, kur vīties.

*

Suņa roze

ir Latvijas dabai piemērots un pieticīgs augs ar sarkaniem augļiem, ko var vākt un lietot pārtikā. Augļi papildina arī griezto vai sauso ziedu kompozīcijas. Rožu dzimtas krūms izaugs pusotra līdz vairākus metrus augsts, žogs būs ērkšķains un necaurejams.

*

Pīlādzis

jeb sērmūkslis biežāk aug kā solitārs soloaugs, bet lielā dārzā vai lauku sētā to var stādīt dzīvžogā gan dekorativitātes, gan izsenis piedēvētu mistisku spēju dēļ – pīlādzis aizsargā māju, padzen mošķus, novada zibens spērienu. Ogas izmanto tautas medicīnā un no tām gatavo gan ievārījumu un sīrupu, gan arī mājas vīnu.

*

Lielaugļu lazdu

žogs būtu piemērots lauku mājās, jo aizņem daudz vietas. Toties labums no tāda žoga būtu mērāms spaiņos! Patiesībā lazdas par nožogojuma augiem izvēlas tradicionāli, kaut tās aug diezgan lēni. Lazdas ir samērā ēncietīgas, bet stipri apēnotas neražo. Bargās ziemās var apsalt. Vainagu var veidot.

* Ja tev garšo pa saujai apēst sājās

ievas

ogas, arī šo augu var likt dzīvžogā. Ir dārznieki, kas neiesaka ievas audzēt tāpēc, ka tās piesaista dārza kaitēkļus un slimības, kas naski var pāriet uz citiem kultūraugiem, bet Rinalds Rullis zina teikt, ka ievas kultūršķirnes gan esot visnotaļ piemērotas.

Žurnāls „100 Labi Padomi” / Foto: Shutterstock, Gatis Dieziņš/ LETA, Ieva Čīka/ LETA

Tēmas