foto: Publicitātes foto
Versace.
Versace.
Mode

Modes muzejā Rīgā būs skatāma Itālijas modei veltīta izstāde

LETA

Modes muzejā no 9.aprīļa būs apskatāma izstāde "No Fortuny līdz Versace. Itālijas mode 100 gados", kurā būs redzami eksponāti no modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva fonda, kā arī no Modes muzeja kolekcijas, informē muzejā.

Kā pavēstīja izstādes organizatori, izstādes nosaukums iezīmē ceļu no 20.gadsimta sākuma, kad Venēcijā darbojās spāņu mākslinieks, izgudrotājs un tērpu dizaineris Mariano Fortunī, līdz pat Džanni Versačes uznācienam modes pasaulē.

foto: Publicitātes foto
Nina Ricci
Nina Ricci

"Izstāde ļaus gūt spilgtu priekšstatu par mainīgajām modes tendencēm visa 20.gadsimta garumā. Apmeklētājiem būs iespēja sekot līdzi aizraujošajam stāstam par to, kā Itālijai izdevās pamazām iznākt no Parīzes ēnas, atjaunot savu kādreizējo modes noteicējas slavu un radīt īstu ekonomisko brīnumu," skaidroja izstādes rīkotāji.

foto: Publicitātes foto
Dolce & Gabbana
Dolce & Gabbana

Itālija bija Eiropas modes noteicēja kopš renesanses, kad Venēcijas, Florences, Dženovas un Milānas zīda audumi, īpaši vērtīgais un greznais samts, bija iekārotākā un dārgākā prece. Pat laikā, kad par modes galvaspilsētu bija kļuvusi Parīze.

foto: Publicitātes foto
Mariano Fortuny
Mariano Fortuny
foto: Publicitātes foto
Mariano Fortuny
Mariano Fortuny

Vēl 20.gadsimta sākumā Itālijā bija saglabājusies spēcīga amatnieku darbnīcu sistēma - īpaši ādas apstrādē. Tādi uzņēmumi kā "Gucci", "Prada", "Trussardi" un "Fendi" 20.gadsimta sākumā sāka darbību, kā ādas izstrādājumu izgatavotāji. "Interesanti, ka daudzi no senākajiem Itālijas modes jomas uzņēmumiem joprojām ir ģimenes uzņēmumi - mūsdienu biznesam netipiska, tieši Itālijai raksturīga iezīme, kas norāda uz tradīciju pārmantojamību, cieņu pret iepriekšējo paaudžu izveidoto un sasniegto," pavēstīja izstādes organizatori.

foto: Publicitātes foto
Longo Comollo
Longo Comollo

Pēc Otrā pasaules kara, apzinot karā izpostītās valsts stiprās puses, tika nolemts atbalstīt tekstila un ādas apstrādes nozari. Radās aizvien vairāk modes dizaineru, un 1951.gadā Florencē sarīkotā modes skate, kas bija organizēta īpaši ASV žurnālistiem un lielo veikalu iepircējiem, izrādījās ārkārtīgi veiksmīga. "Skate tika plaši atspoguļota presē, un tieši šo brīdi pieņemts uzskatīt par Itālijas mūsdienu modes sākumu. Ar valsts atbalsta un uzņēmīgu biznesa sakaru veidotāju darbu Itālija beidzot tika pamanīta un ieņēma pelnīto vietu modes pasaulē," akcentēja izstādes rīkotāji.

Itālija 20.gadsimta gaitā kļuva par iekārotāko apģērbu un aksesuāru lielvalsti, atjautīgi atrodot brīvu nišu starp amerikāņu sportisko un demokrātisko modi un franču augstās modes mazliet stīvo formalitāti un komforta trūkumu.

foto: Publicitātes foto

Izstāde "No Fortuny līdz Versace. Itālijas mode 100 gados" Modes muzejā būs apskatāma sešus mēnešus - no 9.aprīļa līdz oktobra vidum.

Šī būs Modes muzeja astotā izstāde. Iepriekš muzejā notikušas tādas izstādes kā "30.gadu elegance", "Austrumu noslēpumi. Rietumu mode un Ķīna", "Dior", "Zelta divdesmitie", "1918. Brīvības šiks" un "Spožie astoņdesmitie", bet līdz 30.martam muzejā vēl apskatāma izstāde "Dāma krinolīnā", kas veltīta 19.gadsimta vidus modei.