foto: Nam June Paik Estate
Namdžuns Paiks: "Nākotne ir tagad"
Namdžuns Paiks: "Nākotne ir tagad"
Kultūra

Mutuļojošs troksnis, robotu skulptūras, kustīgi attēli - videomākslas pioniera Namdžuna Paika izstāde Londonā

Una Meistere

Pastaiga

Audiovizuālais mākslinieks, komponists un performators - Namdžuns Paiks (Nam June Paik) (1932–2006) ir viens no 20. gadsimta mākslas jomas spilgtākajām personībām. Līdz 2020. gada 9.februārim Londonas galerijā Tate Modern skatāma viņa vērienīgo darbu retrospekcija "Nākotne ir tagad".

Mākslinieks dzimis Dienvidkorejā, vēlāk dzīvojis Japānā, Vācijā un ASV. Namdžuns Paiks bija pirmais, kurš mākslā sāka izmantot televīziju un video,viņš ieviesa arī frāzi “elektroniskais superlielceļš”, tā prognozējot komunikācijas nākotni interneta laikmetā.

Mūža garumā viņa draugs bija leģendārais vācu mākslinieks Jozefs Boiss, savulaik viņi kopā uzstājušies arī iespaidīgās koncertakcijās. Divu moderno šamaņu, kā viņus bieži dēvēja, draudzības pirmsākumi bija meklējami 60. gados, starptautiskajā neodadaistu kustībā "Fluxus".

Galerija Tate Modern piedāvā vērienīgu mākslas darbu retrospekciju, kuru papildina bagātīgs Namdžuna Paika performances dokumentējošu materiālu klāsts.

Skaņām, trokšņiem un ekrāniem bagātajā izstādē skatāmi vairāk nekā 200 darbi, kas tapuši 50 gadu garumā, – sākot no četrām robotu skulptūrām no veciem televizoriem un agrīnajiem TV manipulāciju darbiem, piemēram, Zen for TV (1963), līdz pat novatoriskiem video un apjomīgām instalācijām, kuru vidū ir Venēcijas biennāles Zelta lauvas īpašniece, 1993. gadā radītā Siksta kapela.

foto: Nam June Paik Estate
Namdžuns Paiks: "Nākotne ir tagad"
Namdžuns Paiks: "Nākotne ir tagad"

Īpaši akcentēta Namdžuna Paika sadarbība ar citiem avangarda māksliniekiem, mūziķiem, horeogrāfiem un dzejniekiem – no jau pieminētā Jozefa Boisa līdz komponistam Džonam Keidžam un čellistei Šarlotei Mūrmenai.

Namdžuns Paiks: "Nākotne ir tagad" (Nam June Paik: "The Future is Now") skatāma līdz 2020. gada 9.februārim galerijā Tate Modern, Londonā.