Londonā skatāma izstāde par 30. gadu modi un izcilā britu fotogrāfa Sesila Bītona darbu galerija
Pirms diviem gadiem Londonas Modes muzejs piedāvāja superveiksmīgu pagājušā gadsimta 20. gadu modei veltītu izstādi, un nu tas hronoloģiski turpina ar ieskatu trīsdesmitajos.
Šī modes dekāde sākās Lielās depresijas periodā – tātad vienlaikus ar pasaules mēroga ekonomisko krīzi, kas savā ziņā kļuva par prelūdiju Otrajam pasaules karam.
Mainījās dzīve un sadzīve, bet tai līdzi arī aktuālais sievietes tēls: līksmo, bezrūpīgo flaperu laikmeta meiteni nomainīja nobriedušāks un sievišķīgāks tēls.
Mode kļuva, no vienas puses, praktiskāka un stingrāka, bet no otras, – glamūrāka un greznāka.
Dienā sievietes valkāja lietišķus kostīmus ar stingri iezīmētu plecu līniju vai tikumīgas tumšas kleitas ar baltu apkaklīti, toties vakarā varēja atļauties greznus atlasa tērpus ar dziļu muguras izgriezumu kā Holivudas dīvām (tieši 30. gados, kad kino kļuva pieejams visplašākajām tautas masām, dzima arī kinozvaigžņu kults).
Šo trīsdesmito modes duālismu tad nu arī demonstrē Londonā skatāmā izstāde Diena un nakts: 30. gadu mode un fotogrāfija.
Līdzās simtam oriģinālu tērpu izstādē skatāma īsta šā laikmeta aksesuāru parāde. Tieši tie spēlēja noteicošo lomu trīsdesmito gadu dāmas tēlā. Krīzes apstākļos taču jauna cepurīte vai somiņa reizēm bija vienīgā iespēja sekot pēdējai modei un atsvaidzināt savu koptēlu...
Patīkams ekspozīcijas bonuss ir izcilā britu fotogrāfa Sesila Bītona darbu galerija. Viņa fotogrāfijās, kas kļuvušas par 20. gadsimta fotomākslas klasiku, redzamas šā laikmeta visslavenākās personas – no Elzas Skjaparelli līdz Salvadoram Dalī, no Marlēnas Dītrihas līdz Ketrīnai Hepbernai.
ftmlondon.org
Līdz 20. janvārim.