Ieskats LMA projekta "CILME/audums kā koncepcija un materiāls Latvijas identitātē" izstādē
Latvijas valsts simtgades ietvaros izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” skatāma Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) projekta "CILME/audums kā koncepcija un materiāls Latvijas identitātē" starpdisciplināra izstāde.
Projekts "CILME/audums kā koncepcija un materiāls Latvijas identitātē" ir tā veidotāju stāsts par savas valsts identitāti, tās spēkiem un vājumu, personības šķautnēm, priekiem un likstām, kas iezīmē mums raksturīgos vaibstus un turpina radīt jaunus un motivējošus stāstus par Latviju.
Izstādē dažādu paaudžu mākslinieku darbos latvietības koda meklējumi atspoguļo gadsimtos seno kultūru mijiedarbību sekas, aktuālo ģeopolitisko situāciju ietekmi un citus šodienas kultūras telpu veidojošos aspektus. Darbi veidoti dažādos medijos, kuros risināti ar nacionālo tematiku – tradīcijām, paradumiem, simboliem un sadzīves priekšmetiem – saistīti stāsti. Tos vieno auduma fiziska vai konceptuāla klātesamība kā viens no latviskās identitātes nesējiem.
Audums kā viena no projekta konceptuālajām līnijām parāda tā klātesošo un ietverošo aspektu ne tikai tā materialitātes un sadzīviskā pielietojuma kontekstā, bet arīdzan tā vērtīgo semantisko raksturlielumu latviešu valodā, tā simbolisko nozīmi kultūrā un latviešu dzīvesziņā, pierādot tā dzīvotspēju idejās un koncepcijās.
Artefakti, sajūtas, stāsti un notikumi veido Latvijas kultūras kodolu, kas uzbango Dziesmu svētkos un smaržo svētdienas rītā ceptos speķa pīrāgos. To sastopam un izjūtam tikai mūsu Latvijai raksturīgajos svētkos, gūtajā pieredzē un godātajās tradīcijās, ikdienas solī un sadzīves priekšmetos, ar šo kodu asociējam mūsu valsti, un izjūtam tai piederību. Latvijas valsts simtgades svinēšana ir stāsts par mūsu izcelšanos. Un par to arī šis projekts.
Projekta mērķis nav rast vienotas un gatavas atbildes, drīzāk izdzīvot un izjust vērtīgo savas identitātes apzināšanās procesu. Izcelsmes apzināšanās veicina izcelšanās iespēju – apzinoties savas saknes, spējam mērķtiecīgi tiekties uz galotni.
Izstāde skatāma līdz 18. martam.