Visvairāk cukura patērējam, dzerot... tēju. Meklējam alternatīvas
Izrādās, ka dzerot pavisam nevainīgu tēju, cukura patēriņa ziņā mēs grēkojam visvairāk – tā liecina Latvijas Ārstu biedrības veiktais pētījums. Kopumā ik dienas ar dzērieniem pieaugušie uzņem vidēji 15 tējkarotes cukura dienā.
Kā secināts Latvijas Ārstu biedrības un SKDS veiktajā pētījumā par cukura un kofeīna lietošanas paradumiem Latvijas iedzīvotāju vidū - ik dienu ar dažādiem dzērieniem 12 līdz 17 gadus vecu pusaudžu organismā nonāk 14 tējkarotes cukura, bet 18 līdz 50 gadus vecu pieaugušo - 15 tējkarotes. Tas aptuveni 2 reizies pārsniedz ieteicamo dienas normu. Un šeit nav pieskaitīts cukurs, kuru uzņemam ar konditorejas izstrādājumiem, dažādiem desertiem un citiem saldumiem. Visvairāk cukura pieaugušie uzņem kopā ar tēju, kafiju un atspirdzinošajiem dzērieniem. Arī pusaudžiem cukura patēriņa ziņā pirmā ir tēja, kurai seko atspirdzinošie dzērieni un sulas.
Nevienam nav noslēpums, ka cukurs ir viens no svarīgākajiem aptaukošanās, kā arī sirds un asinsvadu slimību rašanās riska faktoriem. Tas ir arī viens no galvenajiem zobu bojāšanās iemesliem. Tāpēc nopietni jādomā par cukura patēriņa samazināšanu vai veselīgākām alternatīvām, tādām kā medus vai stēvija, kas ir dabisks saldinātājs. Zaļas stēvijas lapas ir 10-15 reizes saldākas par cukuru, bet lapu ekstrakts dod pat 300 reizes lielāku saldumu. Stēvijas galvenās priekšrocības - tā nesatur nevienu kaloriju, nebojā zobus un ir piemērota diabētiķiem. Stēvija nenonāk asinīs, bet uzsūcas zarnu sieniņās, līdz ar to nav jāsatraucas par paaugstinātu cukura līmeni asinīs. Atšķirībā no ķīmiskajiem saldinātājiem, stēvijas augs ir dabisks un neizraisa nevēlamus blakusefektus. Latvijā stēvija pieejama tablešu, kā arī sauso un šķidro koncentrātu veidā. Lai samazinātu cukura patēriņu, vislabāk mēģināt dzert tēju un kafiju bez cukura. Paralēli jācenšas samazināt visu veidu konditorejas izstrādājumu patēriņu savā un savas ģimenes uzturā.
Kasjauns.lv/ Foto: Shutterstock