No krokodila ekskrementiem līdz minispirālei
Valentīna dienā, 14.februārī, Rīgā notika inovatīvas kontracepcijas metodes – hormonālās minispirāles prezentācija. Taja piedalījās ginekoloģes Dr. Ieva Erciņa un Dr. Gunta Frīdenberga, kā arī zinātniece, kas minispirāli izstrādājusi – Dr. Manja Āhola no Somijas.
Ginekologi šo jauno metodi dēvē par revolucionāru, jo tā ir pati mazākā hormonālā spirāle pasaulē – tās T-veida formas izmērs ir tikai 28*30 mm, un tā satur vismazāko hormona devu un ir efektīva līdz trīs gadiem.
Dr. Ieva Erciņa uzsver: „Jo retāk sievietei jāiedomājas par kontracepciju, jo efektīvāk tā darbojas”. Tas saistīts ar mūsu paradumiem – ka sievietes aizmirst iedzert kontracepcijas tableti, nepareizi lieto prezervatīvu vai īpašā kaisles brīdī nolemj to neizmantot vispār. Nav noslēpums, ka īpaši neplānotai grūtniecībai pakļautas ir jaunas meitenes, kas biežāk ballējas, nav apzinīgas kontracepcijas lietošanā un arī ir mazāk informētas par visām iespējām. Paralēli tam visam viņas ir arī auglīgākas un vieglāk var ieņemt bērnu, nekā sieviete pēc 30. Dr. Frīdenberga atklāja, ka aptuveni 40% visu grūtniecību pasaulē ir neplānotas, puse no tām beidzas ar abortu.
Mūsdienās zinātne attīstās strauji un modernās kontracepcijas metodes ir gan efektīvas, gan nenodara kaitējumu organismam. Bet vai varat iedomāties, kā gāja mūsu senčiem? Senas liecības par kontracepcijas vēsturi liecina par saberztām granātābolu sēklām un krokodilu ekskrementiem, ko ievietoja vagīnā, par daudzkārtlietojamiem lina maisiņiem, ko izmantoja kā prezervatīvus vai jau mūsdienīgākām gumijas draudziņa alternatīvām no 2 milimetru biezas gumijas!