Uztura plāns īpaši dāmām. Produkti, kas labi palīdz cīņā ar rauga sēnīti
Candida diēta ir visnotaļ neparasta un delikāta. Tā palīdz ne tikai uzlabot pašsajūtu, bet arī attālināt sieviešu slimības.
Candida diētu 20. gadsimta astoņdesmitajos gados izstrādāja Viljams Dž. Krūks, kurš ilgus gadus pētījis rauga sēnītes ietekmi uz cilvēka organismu un ir sarakstījis vairākas grāmatas. Krūks uzskata, ka rauga sēnīšu pārmērīgu vairošanos organismā var likvidēt, krasi ierobežojot raugiem tīkamu produktu lietošanu uzturā. Autors uzskata, ka Candida diēta palīdz būtiski uzlabot cilvēka pašsajūtu un attālināt slimības. Ar īpašu uzturu līdzsvarojot veselīgo baktēriju un rauga sēnīšu aktivitāti zarnās, var atbrīvoties no rauga sēnītes, kā arī citām problēmām, piemēram, liekā svara. Galvenais princips – jāpārstāj ēst produktus, kas veicina rauga sēnīšu vairošanos. Starp tiem ir visu veidu cukuri un tos saturoši produkti, vienkāršie ogļhidrāti, lielākā daļa augļu, kā arī rafinēti un konservēti produkti, jo tie nereti papildināti ar organismam nevajadzīgām piedevām.
Ievērojot Candida diētu, pirmās 10 dienas stingri jāievēro noteikumi, atsakoties no visiem produktiem, kas satur raugu, – maizes, piena produktiem, garšvielām, apstrādātas gaļas, iesalu saturošiem produktiem un augļiem. Turklāt jāseko līdzi tam, lai produkti būtu svaigi, jo tajos, kas tādi nav, var sākt veidoties pelējuma sēnīte (arī tad, ja ar aci vēl nav manāma). Dienā jāizdzer astoņas glāzes ūdens, taču ne krāna ūdens, jo tas var saturēt organismam nevēlamas baktērijas un svinu. Aizmirst vajadzētu arī kafiju, alkoholiskos dzērienus, sulas un rūpnieciski ražotus diētiskos dzērienus (arī tos, kas nesatur cukuru). Papildus jānodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm. Šo diētu ievēro tik ilgi, līdz nepatīkamie simptomi ir pazuduši, tad pamazām var sākt no jauna uzturā ieviest aizliegto.
Hronisks nogurums, garastāvokļa svārstības, galvassāpes, reiboņi, bezmiegs, vēdera uzpūšanās, sāpes, urīnceļu iekaisumi, vagināla nieze, ekzēma, izsitumi, aizlikts deguns, nepārvarama vēlme pēc saldumiem, alerģija, svara pieaugums un citi.
- cukurs, medus, sīrups, saldumi un mākslīgie saldinātāji;
- augļi un augļu sulas;
- kartupeļi, burkāni, saldie kartupeļi, bietes, zirņi un selerijas sakne;
- maize, glutēnu saturoši graudaugi un to izstrādājumi;
- cūkgaļa un gaļas izstrādājumi;
- visas zivis, izņemot savvaļas lasi un sardīnes;
- piens, siers, krējums, paniņas un piena sūkalu produkti;
- kafija, melnā un zaļā tēja, alkohols un diētiskie dzērieni;
- jebkurš produkts ar rūpnieciski ražotām pārtikas piedevām;
- pākšaugi un to produkti, piemēram, sojas izstrādājumi;
- Indijas rieksti, pistācijas un zemesrieksti;
- sēnes;
- etiķis (izņemot ābola sidra etiķi);
- zemesriekstu, kukurūzas, rapšu un sojas eļļa;
- kečups, majonēze, sojas mērce un mārrutki.
Atļautie produkti:
- jogurts un kefīrs, kas satur probiotiskās baktērijas;
- cieti nesaturoši dārzeņi: artišoki, avokado, brokoļi, Briseles kāposti, gurķi, spināti, tomāti;
- liellopa, vistas, jēra vai tītara gaļa;
- olas;
- savvaļas lasis, sardīnes, anšovi un siļķes;
- mandeles, kokosrieksti, linsēklas, lazdu rieksti, pekanrieksti, valrieksti, saulespuķu sēklas;
- glutēnu nesaturoši graudi: griķi, auzas, kvinoja un prosa;
- eļļa: kokosriekstu, olīvu, sezama un linsēklu;
- saldinātāji: stēvija un ksilitols;
- kanēļa, piparmētru un ingvera tēja;
- garšaugi: baziliks, rozmarīns, dilles, oregano;
- jūras sāls, melnie pipari, svaiga citrona sula un nefiltrēts ābolu sidra etiķis.
Kokosriekstu eļļa ir spēcīgs ierocis cīņā ar rauga sēnīti un viens no spēcīgākajiem pretsēnīšu produktiem, jo satur laurīnskābi un kaprilskābi. Laurīnskābe un kaprilskābe palīdz regulēt pārmērīgu rauga sēnītes vairošanos un stiprina organisma imūnsistēmu.
2. Ķiploki
Ķiploks ir iedarbīgs pretsēnīšu produkts, jo vienlaikus pasargā zarnu traktu un palielina labvēlīgo baktēriju skaitu tajā. Ķiploki stimulē aknu un resnās zarnas darbību, palīdzot organismam attīrīties.
Sīpolam piemīt spēcīga pretsēnīšu, antibakteriāla un pretparazītiska iedarbība. Tas palīdz no organisma izvadīt lieko šķidrumu, no kā uzkrāšanās bieži cieš cilvēki ar palielinātu rauga sēnītes daudzumu.
4. Jūras aļģes
Uzturvielām bagātīgs produkts, kas palīdz organismam atbrīvoties no dažādām problēmām, cita starpā no rauga sēnītes. Aļģes satur daudz joda, kas līdzsvaro vairogdziedzera darbību, savukārt kandidoze nereti izraisa palēninātu vairogdziedzera darbību ar visām no tā izrietošajām sekām.
Lai arī kāds varētu domāt, ka kāļi uzturā nav atļauti, jo ir līdzīgi aizliegtajiem saldajiem kartupeļiem, kālim piemīt spēcīga pretsēnīšu iedarbība. Sākumā to pat ieteicams lietot mazās devās, lai neizraisītu pārmērīgu raugu sēnīšu sadalīšanos, jo tas var beigties ar nepatīkamiem blakusefektiem – galvassāpēm, caureju, izsitumiem vai locītavu sāpēm.
6. Ingvers
Ingvera sakne veicina organisma attīrīšanos un stiprina imūnsistēmu, labvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmas darbību un samazina gāzu veidošanos. Ingvers nomierinoši iedarbojas uz rauga sēnīšu radīto iekaisumu.
Olīveļļas sastāvā ir dabisks savienojums oleiropīns, kas atrodams arī olīvkoka lapu ekstraktā. Oleiropīnam piemīt spēcīga pretsēnīšu un imūnsistēmas spēcinoša iedarbība. Oleiropīns veicina arī cukura līmeņa stabilizēšanos – tas ir svarīgi, lai rauga sēnītēm nebūtu no kā baroties.
8. Citrona un laima sula
Citrona un laima sula veicina zarnu peristaltiku, tādā veidā palīdzot atbrīvoties no visa liekā.
Ķirbju sēklas satur daudz omega-3 taukskābju, kam piemīt lieliska pretsēnīšu, pretvīrusu un pretparazītiska iedarbība. Omega-3 taukskābes palīdz arī cīņā ar depresiju, sāpēm un ādas problēmām, kas rodas rauga sēnītes dēļ.
10. Kajēnas pipari
Kajēnas pipari sniedz dabisku atbalstu gremošanas sistēmai un imunitātei: palīdz sagremot pārtiku, samazināt aizcietējumus un attīrīt organismu no rauga sēnītēm un citiem toksīniem. Kajēnas pipari arī paātrina vielmaiņu un asinsriti, tādējādi samazinot vienu no kandidozes simptomiem - nogurumu.