Runā speciālists

Kā efektīvāk kontrolēt bērna tuvredzību? Padomus sniedz speciālists

Veselības nodaļa

Jauns.lv

Bērna redze attīstās līdz pat sešu, astoņu gadu vecumam, un tieši šajā laikā bieži tiek konstatēta tuvredzība jeb miopija. Jo agrāk problēmu pamana un sāk kontrolēt, jo lielāka iespēja saglabāt labu redzi ilgtermiņā.

Raidījums “Māmiņu klubs” dodas uz redzes pārbaudi, lai uzzinātu, kā tā norit, ko iespējams tajā atklāt un kādas pazīmes vecākiem būtu jāņem vērā ikdienā.

Pilnvērtīga redzes pārbaude bērniem ar tuvredzību iekļauj sevī refrakcijas pārbaudi, tuvuma apskati un acs garuma mērījumu, kas ir iespējama tikai speciālajos miopijas kabinetos. Visbiežāk tuvredzība attīstās sākumskolas vai pamatskolas laikā, jo bērnam strauji augot, aug arī acs ābols. Tuvredzības attīstību var veicināt vairāki faktori - ģenētika, vide, ilgstoša acu slodze tuvumā un ierobežots laiks ārpus telpām.

Miopijas kontrolē ir svarīga kompleksa pieeja. Mūsdienās augsta efektivitāte ir miopijas kontroles briļļu lēcām, kuras gan koriģē, gan kontrolē miopiju. “Pirms vairākiem gadiem bija tikai viena opcija - parastas briļļu lēcas ar mīnusu, taču kopš 2019. gada pasaulē ir arī pieejamas tuvredzības kontroles briļļu lēcas, kas šobrīd ir labāk pierādītā metode, lai apturētu mīnusa progresēšanu,” stāsta optometriste Katrīna Ulberte.

Pētījumi rādot, ka tuvredzības kontroles briļļu lēcas ir ar augstu efektivitāti, samazinot tuvredzības progresēšanu pat par 67%, salīdzinot ar monofokālajām lēcām. “Lai šīs lēcas pareizi darbotos, ir jāievēro pareizs tuvuma darba attālums un jāpievērš uzmanība, cik stundas mēs kopumā pavadām pie ekrāniem. Tā vien šķiet, ka es pasēdēšu pie datora, tad pie telefona, palasīšu grāmatu un izpildīšu mājasdarbus, taču mēs nomainām vienu tuvumu pret citu, un acīm nekas nemainās,” tā Katrīna Ulberte.