Kā atveseļoties no pārēšanās, ja svētkos ir ēsts par daudz?
Kā tikt galā ar gremošanas traucējumiem pēc svētku gastronomiskajām pārmērībām, atbild Medicīnas sabiedrības ARS gastroenterologs, sertificēts endoskopists Dr. Sabri Abdul Massihs.
Ja pārēšanās nav izraisījusi aizkuņģa dziedzera lēkmi un īpašu sūdzību nav, tad vispirms ir nepieciešams vairāk kustību. Tās ir ļoti svētīgas – vajadzētu pēc iespējas vairāk staigāt, sākt tūdaļ ar 15 minūšu pastaigu un pēc tam katru dienu staigāt ilgāk un darīt to biežāk. Kustības ātrāk palīdz atgūties pēc ēšanas pārmērībām.
Ja gribas samazināt svaru, ir ļoti svarīgs psiholoģiskais aspekts, cik ļoti cilvēks pats grib kaut ko mainīt. Neviens nespēj palīdzēt, ja pats to negrib. Ārsta skatījumā vajadzētu programmēt ēšanu tā, lai lielāko daudzumu kaloriju uzņemtu dienas pirmajā pusē. Ja dienu sāk ar ļoti labām brokastīm, ko papildina sīka maltīte pēc pāris stundām un tad paēd kārtīgas pusdienas, tad vakarpusē nav trauksmainas apetītes lēkmes.
Var ēst kaut piecas reizes dienā un to, kas garšo, bet otrajā dienas pusē kaloriju skaitu vajadzētu pēc iespējas samazināt un daudz kustēties. Tas ļoti palīdz. Ir svarīgi nepieēsties vakarā pirms gulētiešanas, tas parasti rada lielākās problēmas.
Lūdzu atcerēties, ka nepieciešams samazināt ne tikai saldus un treknus ēdienus, bet arī vajadzētu mazāk ēst maizi. Labākā izvēle ir ēdiens, kas satur vairāk olbaltumvielas, piemēram, vistas fileja ar salātiem u. tml.
Ievēro: ja ikdienā ēdam salātus un dārzeņus, kam pēc Pasaules Veselības organizācijas jaunākajām rekomendācijām jābūt katrā ēdienreizē, tad organismam neprasās daudz šķidruma, tomēr vienmēr ir vēlams dienas gaitā dzert negāzētu ūdeni. Ar to vajadzētu sākt rītu, izdzert gāzi ūdens vēl pirms tualetes apmeklējuma. Ieteicams dzert tīru ūdeni, nevis sulas, jo tās satur daudz kaloriju. Labāk tad apēst vienu svaigu augli, piemēram, apelsīnu, nevis spiest sulu. Lai dabūtu glāzi apelsīnu sulas, ir jāizspiež 7 apelsīni, un tie satur daudz kaloriju.
No tautas pūra
Ja ēsts par daudz, tūdaļ varētu palīdzēt ūdens ar citronu/ingveru/medu, maza tasīte stipras kafijas – katram tas ir individuāli. Vienam kļūst vieglāk, iedzerot glāzi kolas, bet otram no gāzes var kļūt sliktāk. Alkohols rada mānīgu efektu. Tas gan uz brīdi samazina nelāgo sajūtu, kaut gan šķietami kļūst vieglāk, bet patiesībā tas rada papildu slodzi, aizkuņģa dziedzerim jau tāpat neiet viegli. Var palīdzēt stipra ķimeņu tēja. Tā nomierina burkšķošo vēderu un uzlabo vispārējo pašsajūtu. Nākamajā dienā vislabāk der vieglas dārzeņu zupas, svaigi dārzeņu salāti un daudz tējas.
Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock