Anglijā 19 gadus veca jauniete sūdzējusies par galvassāpēm, bet pēc tam miegā mirusi
Kad Libija Vilsone atgriezās mājās ar spēcīgām galvassāpēm, viņas māte nolēma, ka tā ir tikai noguruma un pārpūles pazīme.
19 gadus vecā viesmīle no Jorkas apēda paracetamolu un metās gultā, cerot izgulēties, lai sāpes ātrāk pārietu. Diemžēl Libija tā arī nepamodās. Turpmākās analīzes liecināja, ka viņa mirusi no meningīta, kas izraisījis smadzeņu audzēju.
Libijas māte Elisona Gouda pastāstīja, ka viņas meita, devusies uz darbu, bet uzreiz atgriezusies mājās. "Viņai nācās aiziet no darba, jo viņa sajutās slikti, bet viņa tik un tā līdz mājām aizbrauca pati. Viņa teica, ka viņai bijušas vislielākās galvassāpes, kādas jebkad bijušas, un no rīta pat veikusi koronavīrusa testu, jo jutusies nelāgi. Viņa paņēma paracetamolu un aizmiga."
Nākamajā rītā tika izsaukta ātrā palīdzība un pēc tam ieradās policija, jo situācija bijusi neizskaidrojama. Elisona savu meitu atceras kā enerģisku un sabiedrisku meiteni. "Mēs to negaidījām. Pagāja ilgs laiks, lai saprastu, kas noticis," viņa sacīja, uzsverot, cik svarīgi ir zināt meningīta simptomus, vēsta "news.com.au".
Meningīta simptomus slimniekam parasti novēro 7 līdz 10 dienas. Saslimšana sākas ar strauju ķermeņa temperatūras paaugstināšanos līdz 39° C un augstāk, paradās stipras galvas sāpes, kakla (sprandas) stīvums, miegainība, slikta dūša un vemšana. Reizēm vērojams otrais temperatūras vilnis, liecina Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā publicētā informācija.
Infekcijas avots ir inficētā persona - slimnieks vai vīrusa nēsātājās (persona, kurai infekcija notiek bez simptomiem). Inficētā persona izdala enterovīrusus ar izkārnījumiem un elpceļu sekrētu.
Tipiskie izplatīšanās ceļi ir šādi:
- no cilvēka uz cilvēku tieša kontakta ceļā, runājot, klepojot un šķaudot, kā arī ar piesārņotiem sadzīves vai koplietošanas priekšmetiem mājās un sabiedriskajās vietās;
- dzerot piesārņotu ūdeni vai lietojot uzturā kontaminētus produktus, kas satur vīrusu;
- peldoties ūdenskrātuvēs, kas piesārņotas ar notekūdeņiem un cilvēku fekālijām.
- enterovīrusi viegli izplatās, ja netiek ievērota personīgā higiēna. Ja tiek piesārņots ūdens vai pārtikas produkti, var izcelties slimības uzliesmojumi ar lielu saslimušo skaitu.