"Kafiju apvij daudz mītu, taču tā ir vērtīgs dzēriens," uztura speciāliste par kafijas ietekmi un tās aizstājējiem
foto: Shutterstock
Esi vesels

"Kafiju apvij daudz mītu, taču tā ir vērtīgs dzēriens," uztura speciāliste par kafijas ietekmi un tās aizstājējiem

Sabīne Plauka

Jauns.lv

Kafija daudziem ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa – tā sniedz enerģiju, uzlabo noskaņojumu un bieži kļūst par rituālu, kas palīdz sākt dienu. Taču, ko darīt, ja pēkšņi rodas vajadzība vai vēlme atteikties no kafijas? Vai kafija tiešām ir neaizvietojama, un kādu ietekmi tā atstāj uz mūsu organismu?

Lai uzzinātu vairāk par kafijas ietekmi uz veselību un iespējām to aizstāt, uz sarunu aicinājām sertificētu uztura speciālisti Viktoriju Zakarkeviču, kas daudziem zināma arī kā Instagram konta "Uzlabo" autore.

Kāpēc, jūsuprāt, cilvēki izvēlas lietot kafiju? Vai tā ir vairāk fiziska nepieciešamība vai ieradums?

"Es teiktu, ka primārais iemesls ir kafijas spēja sniegt papildu enerģiju, palīdzēt saglabāt možumu un uzlabot koncentrēšanās spējas," skaidro uztura speciāliste Viktorija Zakarkeviča. "Otra svarīga lieta ir garša – daudziem vienkārši patīk kafijas aromāts un garša. Trešais iemesls varētu būt sociālais aspekts: kafijas pauze ar kolēģiem, kas bieži vien tiek papildināta ar kādu našķi. Tātad – enerģija, garša un sociālais faktors ir trīs galvenie iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas lietot kafiju."

Vai varat minēt kafijas pozitīvās un negatīvās īpašības un tās ietekmi uz veselību?

"Kafiju apvij daudz mītu, taču patiesībā tā ir diezgan vērtīgs dzēriens," norāda Zakarkeviča. "Pētījumi rāda, ka kafija var mazināt demences risku un uzlabot kognitīvās spējas vecumdienās. Tomēr jāatceras, ka ar kafiju nevajadzētu pārspīlēt – ieteicamais daudzums ir līdz piecām tasītēm dienā vai ap 400 mg kofeīna. Pārsniedzot šo devu, kafija var izraisīt negatīvu ietekmi, piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu, trauksmi un miega traucējumus."

Viņa arī atzīmē, ka viens no populāriem mītiem ir, ka kafija dehidrē: "Cilvēkiem, kuri regulāri to lieto, šāds efekts vairs nerodas – organisms pierod un pielāgojas. Ir arī pieņēmums, ka kafija pasliktina uzturvielu uzsūkšanos, bet tas nav pilnībā patiess. Tiesa, kafija var nedaudz traucēt dzelzs uzsūkšanos, īpaši augu valsts dzelzim. Tāpēc iesaku nelietot kafiju pie katras maltītes. Ja pievienojat kafijai pienu, tad tā kalcijs var vēl vairāk pasliktināt dzelzs uzsūkšanos."

Vai kafijas lietošana var radīt atkarību?

"Atkarību kafija nerada tieši tāpat kā citas atkarību izraisošas vielas," skaidro uztura speciāliste, "bet kofeīns ir psihostimulants, un organisms var pierast pie tā ietekmes. Ja cilvēks pēkšņi pārtrauc dzert kafiju, viņam var pietrūkt šī stimulanta, un var parādīties nepatīkami simptomi. Tāpēc, ja vēlas samazināt kafijas lietošanu, vislabāk to darīt pakāpeniski, piemēram, noņemt pa vienai tasītei dienā, nevis pārtraukt pilnībā uzreiz."

Kas notiek ar organismu, ja regulāru kafijas dzeršanu pēkšņi pārtrauc?

"Pēkšņa kafijas lietošanas pārtraukšana var radīt simptomus, piemēram, aizkaitināmību un grūtības koncentrēties," saka Zakarkeviča. "Ja vēlaties samazināt kafijas patēriņu, iesaku to darīt pakāpeniski. Ir arī gadījumi, kad cilvēkiem būtu jāpārdomā kafijas lietošana, piemēram, ja pārsniegta dienas ieteicamā deva un tas izraisa trauksmi vai paaugstinātu asinsspiedienu. Trauksmes gadījumā kafijas samazināšana var palīdzēt, un tāpat arī paaugstināta asinsspiediena vai atviļņa gadījumā. Grūtniecības laikā ir īpaši jāpievērš uzmanība kafijas daudzumam, bet nevienā no šiem gadījumiem kafija nav jāizslēdz pilnībā, vienkārši jāsamazina tās patēriņš līdz normas robežām."

Kādas ir labākās alternatīvas kafijai, kas palīdz saglabāt enerģiju un modrību?

"Pirmkārt, svarīgi saprast, kāpēc cilvēks lieto kafiju – vai tas ir garšas dēļ, lai iegūtu enerģiju, vai ieradums," uzsver speciāliste. "Daži lieto kafiju, lai nomāktu apetīti vai kompensētu nepietiekamas ēdienreizes vai hronisku nogurumu. Ja kafiju dzer 2-3 tasītes dienā, īpašas alternatīvas nav nepieciešamas, bet, ja kafijas daudzums ir pārmērīgs, var palīdzēt palielināt šķidruma uzņemšanu, īpaši ūdeni. Tas bieži vien palīdz dabiski samazināt kafijas patēriņu."

Zakarkeviča iesaka dažus dzērienus, kas varētu aizstāt kafiju: "Mača tēja, kas arī satur kofeīnu, nodrošina vienmērīgāku enerģijas pieplūdumu. Var izmēģināt arī tējas ar zemāku kofeīna saturu, kas pakāpeniski palīdz mazināt kopējo kofeīna patēriņu."

Tēmas