Viņš ūdenī nevicinās un nesauc palīgā, bet cilvēks ir nāves briesmās... Kā rīkoties, ja kāds slīkst?
Viņš ūdenī nevicinās ar rokām un nekliedz pēc palīdzības. Viņš tikai bezpalīdzīgi kuļ ūdeni un reizēm viņa galva pazūd zem ūdens - cilvēks ir nāves briesmās. Vai tu vari viņam palīdzēt, neriskējot ar savu dzīvību?
Kā saprast, ka cilvēks slīkst?
Neprofesionālim pazīt slīkšanu var būt arī neiespējami, jo slīkšana notiek ātri un klusu, nereti turpat blakus. Filmās redzētais, ka slīcējs skaļi sauks un vicināsies ar rokām, ir pilnīgi aplams, jo tas vienkārši nav iespējams - noturēties virs ūdens tikai ar kāju palīdzību var tikai cilvēks ar teicamu peldētprasmi. Ja cilvēks ūdenī nekustas, tam vajag pievērst uzmanību.
Vai mesties palīgā?
Noteikti jāsaprot, ka brīdī, kad cilvēks slīkst, otrs cilvēks viņam ir tikai objekts, pie kā pieķerties, lai izdzīvotu. Ir sākusies instinktīvā cīņa, kurā nav nedz loģikas, nedz emocionālu lēmumu.
Ja redzi, ka cilvēks vicina rokas un sauc pēc palīdzības, labā ziņa ir tā, ka viņš ir pie samaņas, taču, iespējams, zaudējis orientāciju. Tas arī norāda, ka viņam ir spēks kustēties - tāpēc viņš ir jāsauc uz krasta pusi, jāiedrošina. Lieliski, ja slikstošajam vari pamest kādu priekšmetu, pie kura pieķerties - tā var būt bumba vai tukša plastmasas pudele.
Ja komunikācija neizdodas un cilvēks nereaģē,
tad, pirmkārt, jāsauc palīgā, jāzvana glābējiem 112. Ja uzskati, ka esi pietiekami spēcīgs, lai piepeldētu pie slīcēja, centies ieturēt drošu distanci, lai slīcējs nespētu tev pieskarties, izvairies no jebkāda fiziska kontakta. Slīcējam jāpamet kaut kas tāds, pie kā viņš var pieķerties - kaut vai bikses, un jāvelk ārā no ūdens. Iespējams, cilvēks sāks peldēt līdzi un vienā brīdī pats spēs nostāties uz kājām.
Tomēr, ja ķermenis jau ir nekustīgs, tad jācenšas pēc iespējas ātrāk viņu nogādāt krastā, nekavējoties jāsāk atdzīvināšanas pasākumi un jācer uz iespējami ātrāku mediķu ierašanos.
Atceries -
neizvērtēta varonība nereti noved pie traģiskām sekām, kad steidz palīgā slīcējam - visbiežāk šādos gadījumos bojā iet arī glābējs.
Kā varu palīdzēt cilvēkam, kurš izvilkts no ūdens?
Pirmkārt, saglabā mieru. Ja ir izsaukta palīdzība, NMPD dispečeri telefoniski palīdzēs ar padomiem, kā rīkoties attiecīgajā situācijā. Saruna tiks uzturēta, un to beigs tikai tad, kad ieradīsies palīdzība.
Ja cietušais ir pie samaņas, centies viņu mierināt, apsegt. Ja cilvēks ir bezsamaņā, jāsaprot, vai viņš elpo; ja neelpo - jāsāk atdzīvināšana. Lieliski, ja māki to darīt!